Zavřít reklamu

iOS 9Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhých letech se Apple konečně zaměřil na iPad a v rámci nového operačního systému iOS 9 představil nové funkce, které rozšiřují možnosti tabletu od Applu. Uživatel tak bude mít možnost rozdělit obrazovku na dvě aplikace, vysunout z pravé strany režim Slide over, který bude sloužit pro nějakou rychlou akci (například nastavení budíku nebo odepsání na zprávu), pohybovat v textu pomocí nové klávesnice, která nyní slouží jako touchpad nebo zmenšit video na režim „Picture in picture (PIP),“ který umožní sledovat video při používání jiné aplikace.

Tyto funkce značí naprostou revoluci ve sféře tabletů od Applu. iOS 9 není ledajaký update, je to  nový a propracovaný systém, který iPad posunuje na jiný level. Ten z iPadu dělá úplně jiné zařízení. iPad tak už nebude pouze roztáhnutým iPhonem, který by pouze sloužil pro večerní sledování videí, hraní her nebo brouzdání na webu. Místo toho se z tabletu z Cupertina stává plnohodnotný počítač, který spoustě lidem bude stačit k práci a který konečně bude mít potenciál na to, aby nenáročným uživatelům nahradil notebook nebo desktop. Balíček nových funkcí v iOS 9 má totiž jedno společné: všechno jsou to funkce a nové vychytávky, které zlepšují produktivitu a zaručují jednodušší prostředí pro práci a efektivitu. To značí změnu o 180° ve filozofii Applu. iPad je konečně tím, čím vždy chtěl být, to znamená produktem, který vyplňuje prostor mezi telefonem a notebookem a který je schopný být spolehlivým a naplno využitelným zařízením v takzvané Post-PC éře.

iOS 9

iPad, obzvláště model Air 2 podporující všechny funkce, momentálně totiž nabízí skutečně obrovskou spoustu možností, gigantickou základnu aplikací a hlavně dostatečný výkon pro plnění většiny úkolů. To nenáročným uživatelům bude rozhodně stačit. Podpora iOS 9 pro plnohodnotný multitasking eliminuje ten největší rozdíl mezi iPadem a notebookem. Uživatel tak nejenže bude moct mít otevřené dvě aplikace najednou, ale zároveň bude mít možnost mezi nimi komunikovat, přetahovat soubory a přenášet informace pomocí Extensions. Ty byly představené již v iOS 8.

Nové využití iPadu pocítím sám na sobě, jelikož teď tablet od Applu budu využívat o dost více než před tím. Jako student budu moct mít otevřené Safari s Wikipedií nebo jakýmkoli jiným zdrojem informací a zároveň Pages nebo aplikaci GoodNotes k zapisování poznámek. Budu mít možnost otevřít iBooks s PDF souborem vedle Google Translate pro okamžitý překlad slov. Už tak nebudu muset přepínat z aplikace na aplikaci pomocí gest a dvojstisku home buttonu, vše uvidím na jednom displeji, což neuvěřitelně zlepší produktivitu. Jako redaktor zde na LsA budu konečně mít možnost mít otevřený zdroj informací na jedné straně a vedle mít otevřenou aplikaci Pages nebo Safari s WordPress pro okamžitý překlad a psaní článků. To všechno znamená, že bych se už vůbec nebál vyzkoužet používat iPad jako primární počítač, což bylo dříve absolutně nepředstavitelné.

iOS 9
Tyto funkce iOS 9 ale využije každý uživatel. Potenciální základna lidí, kteří využijí iPad, se tak široce rozšiřuje. Právě proto Apple představil nové funkce a po dlouhých letech se konečně odhodlal s iPadem něco dělat. Apple tím jednak reaguje na klesající prodeje iPadů, ale hlavně tím dohání konkurenci, která už nějaký ten pátek výše zmíněné funkce podporuje. Otázkou ale je, zda to pro zlepšení prodejů bude stačit, jelikož spousta lidí má iPad zafixovaný jako rozšířený iPhone, který nic víc neumí. Opak je ale pravdou. iPad je teď podle mého názoru skvělou a dostatečnou volbou pro spoustu uživatelů, kteří nepotřebují a nevyužijí všechny funkce a možnosti notebooků.
iOS 9

*foto: Apple

Dnes nejčtenější

.