Zavřít reklamu

Apple Watch Sport BandSpoločnosť IHS iSuppli je známa tým, že nám z času na čas zverejní svoj odhad výrobnej ceny produktov spoločnosti Apple. Vďaka tomu už napríklad vieme, že Apple zaplatí zhruba 200 dolárov za súčiastky pre každý vyrobený iPhone a tiež zisťujeme, čo patrí medzi najdrahšie súčiastky. Tentoraz sa spoločnosť zamerala na ďalší produkt, hodinky Apple Watch, ktoré boli po rokoch špekulácií predstavené na jeseň/podzim 2014 a začali sa predávať v apríli/dubnu tohto roku za štartovnú cenu 349 dolárov. Okrem toho Apple predáva kopu remienkov, medzi ktoré patrí aj športový gumený remienok za 49 dolárov.

V najnovšom reporte sa IHS iSuppli zameralo práve na cenu, za ktorú je Apple schopný vyrobiť najlacnejší dostupný remienok a môžeme dospieť k názoru, že športový remienok je predsa len trochu drahý. Teda aspoň v porovnaní s cenou materiálov. Ako uvádza, materiál na výrobu 38mm remienku stojí iba 2 doláre, čo je 25-krát menej, než predajná cena. Do toho je treba si ale započítať balenie remienku, jeho výrobu, testovanie prototypov a aj preprava. Spoločnosť potom odhaduje, že súčiastky pre Apple Watch Sport 38mm stoja iba 84 dolárov.

Tim Cook už pri oznámení finančných výsledkov za uplynulý štvrťrok ale oznámil, že do dnešného dňa nevidel ani jednu správu o výrobnej cene produktov Applu, ktorá by bola blízko k pravde. Vo svojom výroku ale nespomenul nič ohľadom cien komponentov, takže je možné, že v tomto ohľade môžu byť hlásenia analytických spoločností predsa len pravdivé.

Nech už je ale výrobná cena remienkov pre Apple Watch akákoľvek, Apple na nich dokázal vybudovať ďalší biznis. Na to už poukázala iná agentúra, Slice Intelligence, ktorá tvrdí, že 17% majiteľov Apple Watch si objednalo druhý remienok. Najobľúbenejšou voľbou je čierny športový remienok za 49 dolárov a za ním nasleduje milánsky mesh za 149 dolárov. Spoločnosť ďalej uvádza, že do dnešného dňa bolo v USA zaznamenaných 2,8 miliónov objednávok Apple Watch, z čoho 1,5 milióna si objednalo hodinky už v prvý deň. KGI pre zmenu očakáva, že Apple tento štvrťrok predá 5-6 miliónov hodiniek, čo je o 20-30% menej, než sa pôvodne očakávalo.

watch_white_sport_large

*Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.