Zavřít reklamu

Apple music iconApple predstavil streamovaciu službu Apple Music a zároveň oznámil, že užívatelia budú mať k dispozícii 3-mesačnú trial verziu, no zatiaľ čo užívatelia sú nadšení, niektorí nezávislí umelci majú obavy. Najnovšie sa totiž ohlásili nezávislí umelci z Veľkej Británie, mimo iného aj Adele a Arctic Monkeys, ktorí nie sú veľmi nadšení z faktu, že počas 3-mesačnej trial verzie nemajú nárok na žiaden príjem. Práve preto vydavateľstvá vyslovili obavy, že vďaka 3-mesačnej bezplatnej verzie môže mnoho ľudí prísť o prácu.

Zároveň odmietajú uzavrieť spoluprácu s Applom a toto rozhodnutie platí aj do budúcna. Podľa Andyho Heatha, predsedu asociácie UK Music, je jedným z hlavných problémov skutočnosť, že Apple sa počas posledných mesiacov sústredil na rokovania s veľkými vydavateľskými domami. S menšími vydavateľstvami však začína rokovať iba teraz, dva týždne pred spustením služby. Apple sa pritom snažil uistiť skeptikov, že po skončení trojmesačnej trial verzie bude Apple Music platiť vydavateľom 71,5% z tržieb v USA a približne 73% vo zvyšku sveta, avšak bez úspechu.

„Pokiaľ vlastníte malé vydavateľstvo s veľmi nízkymi maržami, vôbec si nemôžete dovoliť ponúkať svoju hudbu zadarmo. Plán Applu je pritom očividný, presunúť čo najviac ľudí od sťahovania hudby k jej počúvaniu, čo je fajn, ale znamená to, že počas prvých troch mesiacov budeme prichádzať o tržby. Apple to vôbec nedomyslel, čo ale nie je v ich zvyku. Nemôžu nám len tak predhodiť zmluvu 3 týždne pred spustením služby,“ tvrdí Heath: „Apple musí pochopiť, že pri tak dlhej trial verzii ľudia jednoducho skrachujú.“

Free

*Zdroj: The Telegraph

Dnes nejčtenější

.