Zavřít reklamu

iOS 9 News app iconApple predstavil službu News pre iOS 9 na WWDC, no len teraz rozposlal vydavateľom novín informatívny e-mail ohľadom pravidiel, ktoré súvisia so službou News. Na tom by však nebolo nič neobvyklé, no e-mail, ktorý Apple rozposlal, rozpútal v novinárskom svete vlnu kontroverzie. Spoločnosť totiž vo svojom e-maili oznámila, že vydavatelia súhlasia s podmienkami služby. To znamená, že Apple automaticky do svojej služby zahrnie RSS feedy z ich stránok, pokiaľ sami neodpíšu na e-mail so žiadosťou o odstránenie.

Apple v tomto prípade myslel skutočne inak a zatiaľ čo novinári čakali, že im bude poskytnutá zmluva, ktorú musia akceptovať, tu sa Apple jednoducho rozhodol, že začne distribuovať cudzí obsah. Spoločnosť si tak vyslúžila množstvo kritiky od známych osobností. Medzi nich patrí aj napríklad programátor z Plausible Labs, Mike Ash: „Takže, Apple, aby sme si to ujasnili: Pošlete mi e-mail, v ktorom píšete že budete šíriť moju tvorbu a čakáte, že kým vám neodpíšem, tak s vami zákonite súhlasím? EULA je v porovnaní s týmto absolútný nonsens! Myslíte si, že súhlasím s podmienkami, ktoré ste mi jednoducho oznámili a dodávate, že od zmluvy môžem ustúpiť tým že odpíšem? To je šialenstvo. Ani neviete, či som vôbec dostal váš e-mail!“

Práve na poslednú spomínanú vetu sa rozhodli poukázať viacerí bloggeri, ktorí udávajú, že nie všetci musia zákonite uvidieť e-mail, keďže schránka ho môže automaticky premiestniť do spamu alebo ho môže užívateľ prehliadnuť v domnení, že ide len o propagačnú správu. Vďaka tomu sa môže stať, že Apple začne šíriť cudzí obsah bez toho, aby o tom vydavatelia a bloggeri vedeli alebo mu to dovolili. Navyše, Apple si zaväzuje obohacovať obsah reklamou, takže nielen, že šíri cudzí obsah bez povolenia, ale tiež na ňom bude zarábať. Práve toto je ďalšia vec, ktorá rozhorčila novinárov, ktorým boli jednoducho oznámené podmienky služby News.

A čo sa v danom e-maili nachádza?

  • Súhlasíte, že budeme používať, prezentovať, ukladať a distribuovať obsah z Vášho RSS feedu a zároveň vedľa neho alebo v jeho blízkosti umiestnime reklamu bez nároku na príjem z neho. Nebojte sa, reklamu nebudeme dávať priamo do obsahu bez Vášho povolenia.
  • Potvrdzujete, že máte všetky potrebné práva na publikovanie obsahu z vášho RSS feedu a povolíte Applu aby ho použil v aplikácii News. Preberáte zodpovednosť za akékoľvek poplatky súvisiace s obsahom tretích strán vo vašom RSS feede.
  • Pokiaľ dostaneme právne nároky ohľadom vášho RSS obsahu, informujeme vás o tom, aby ste mohli problém vyriešiť. Zároveň budete povinní nahradiť škody Applu, pokiaľ bude Apple zahrnutý v správe.
  • Svoj RSS feed môžete odstrániť zo služby kedykoľvek tým, že odpoviete na e-mail alebo zmeníte svoje nastavenia v News Publisher.
Apple News

*Zdroj: MacRumors

Dnes nejčtenější

.