Zavřít reklamu

iOS 9Okrem toho, že iPad s iOS 9 obsahuje multitasking a po pripojení klávesnice sa chová viac ako MacBook, obrazovku tabletu bude možné používať aj ako trackpad. Slúži k tomu podpora nového gesta, kde na virtuálnej klávesnici začnete pohybovať dvomi prstami a prekrytá klávesnica vám tak umožní precízne sa pohybovať v texte, ako aj scrollovať s použitím menšej plochy. Samozrejmosťou sú potom lepšie prístupné nástroje pre označenie textu a prácu s ním, napríklad jeho formátovanie alebo kopírovanie. Pri tak veľkej aktualizácii však prekvapilo, že Apple nepoužil žiadny marketingový názov pre svoju klávesnicu a naďalej používa ten, ktorý použil na WWDC minulý rok – QuickType.

Samotná možnosť premeniť časť obrazovky na trackpad podobný tomu, ktorý nájdete na svojom MacBooku, výrazne napomáha vytvoriť dojem, že z iPadu sa po rokoch konečne stáva naozajstný pracovný nástroj. Doteraz totiž iPad pôsobil skôr ako zariadenie určené výhradne na konzum, čo bol navyše dôvod, prečo ho viacerí ľudia prestali používať a prípadne predali po tom, ako si kúpili MacBook. Odrazilo sa to aj na stagnujúcich predajoch tabletov iPad, čo sa Apple pokúša zvrátiť práve tento rok a funkcie ako virtuálny trackpad a multitasking mu v tom môžu výrazne pomôcť. Ovládanie je pritom jednoduché a vstavané priamo do klávesnice. Stačí totiž posúvať dvomi prstami po klávesnice, ktorá následne „zošedne“. Okrem toho funguje aj na iOS 9 beta pre iPhone, aj keď hlavné využitie si funkcia nájde na väčšej obrazovke.

Na videu nižšie však môžete vidieť, že aj keď Apple prezentoval fungujúcu vec a jej schopnosti, ešte má čo dobiehať. Prvá beta iOS 9 má totiž plno chýb a niektoré súvisia aj priamo s virtuálnym trackpadom, čo zhoršuje užívateľskú skúsenosť. Za zmienku stojí napríklad prvotná podoba označovania textu. Mechanizmus očividne nie je vyladený, keďže sa veľakrát stane, že pohyb dvomi prstami smerom doľava môže častokrát označiť celý odsek alebo niekoľko riadkov, aj keď ste pôvodne chceli označiť len jedno či dve slová. Ďalší pozoruhodný nedostatok súvisí s kompatibilitou novej klávesnice s aplikáciami tretích strán. Drvivá väčšina aplikácií tretích strán totiž nepodporuje nové gestá a klávesnica vtedy funguje tak ako v posledných 8 verziách systému iOS. Za to ale s vysokou pravdepodobnosťou môže fakt, že vývojári ešte nemali k dispozícii potrebné API.

 

13223-7820-image_large_2x-l

*Zdroj: AppleInsider

Dnes nejčtenější

.