Zavřít reklamu

iOS 9Tohtoročná WWDC vyvolala zmiešané pocity nielen u užívateľov, ale aj v svetoznámych redakciách. Apple tu totiž predstavil nové verzie OS X a iOS, predstavil tiež systém watchOS a nakoniec odhalil službu streamovaciu Apple Music, ktorá má za cieľ stať sa hudobným centrom pre všetkých užívateľov iPhonu. Lenže, ak sa pozrieme na novinky v systéme iOS 9, už sa nedá povedať, že by bol Apple v pozícii, kedy predstavuje novinky celému svetu. Apple totiž predstavil len novinky pre užívateľov iOS.

Spoločnosť totiž predstavila hneď niekoľko funkcií, ktoré boli už niekoľko rokov dostupné na mobilných zariadeniach a nielen, že sa jedná o funkcie zo systému Android, ale vo viacerých prípadoch sa jedná o funkcie, ktoré prvýkrát na mobiloch použil najväčší nepriateľ Applu, Samsung. Samozrejme nechceme povedať, že by Android alebo Samsung nikdy nič neprebrali od Applu. Dostávame sa však do doby, kedy už novinky od Applu nedokážu vyraziť dych tak, ako by to dokázali pred pár rokmi. Ale tak už funguje pokrok – jeden vymyslí, druhý vylepší.

Split Screen

Najväčšou novinkou pre iPad je nepochybne plnohodnotný multitasking. Vďaka nemu môžu užívatelia iPadu Air 2 používať dve aplikácie naraz v pomere 50/50, prípadne na starších iPadoch je možné používať dve aplikácie v pomere 66/33. Skutočnosť je ale taká, že multitasking na mobilnom systéme prezentoval Samsung – už v roku 2011, kedy ho dostal Galaxy Note 2. Neskôr funkciu vylepšil a na tabletoch s 12″ displejom dokonca umožnil, aby ľudia mohli používať až 4 rôzne aplikácie naraz. Samsung (spolu s Microsoftom) ovplyvnili celý mobilný trh. Kód pre multitasking sa totiž nachádza aj v Androide M, vďaka čomu sa stane natívnou súčasťou budúcich Androidov. A krátko na to predstavil funkciu aj Apple.

Android Multitasking

Picture-in-Picture

Apple predstavil možnosť, vďaka ktorej môžete zmenšiť video, ktoré práve sledujete a môžete ho presúvať kdekoľvek po obrazovke. Funkcia je však už medzi užívateľmi Androidu známa nejaký čas. Volá sa Pop-Up Play a prvýkrát ju prezentoval Samsung v roku 2012. Toto je samozrejme veľmi užitočná funkcia.

Spotlight

Ako sme mohli vidieť, Spotlight sa dočkal vylepšenia, ktoré je celkom podobné funkcii Google Now. Spotlight sa totiž premenil na asistenta, ktorý vám zobrazí tie kontakty a aplikácie, ktoré zvyknete používať v určitom čase. Zároveň zobrazuje správy z internetu, vďaka čomu máte prehľad o tom, čo sa deje vo svete. Okrem toho zobrazuje často navštevované miesta, ktoré sú dostupné v Google Now už dlhší čas. Android M, ktorý bol predstavený koncom minulého mesiaca, obsahuje kód, ktorý bude ukazovať často používané a naposledy otvorené aplikácie.

google-now

Low-Power Mode

Režim šetrenia batérie je vec, o ktorej som písal už minulý rok v recenzii Galaxy S5 a ktorú som si veľmi pochvaľoval. Preto ma mrzelo, že Apple nepredstavil podobnú funkciu už skôr. Apple ju nakoniec predstavil ako súčasť iOS 9, aj keď výsledok nemusí odpovedať očakávaniam. Kým Apple vraví o predĺžení prevádzky o 3-4 hodiny, u konkurencie sme pozorovali niekoľkonásobné zvýšenie výdrže. Galaxy S5 nám pri 1% energie a zapnutom režime Ultra Power Saving Mode vydržala ešte 1h a 13 minút. Konkurenčné zariadenia totiž nevypnú len funkcie, ale tiež aktivujú čiernobiely displej a podtaktujú procesor.

Ultra Power Saving Mode

Proactive

Aj keď je pre nás funkcia Proactive novou záležitosťou, užívatelia Androidu ju už veľmi dobre poznajú. Služba Google Now totiž ovláda dopravnú situáciu už dlhú dobu. Taktiež vie vyhľadať fotky podľa obsahu na nich, len na začiatku miesto „Hey Siri“ poviete „Ok, google“. Na druhú stranu, riešenie od Applu je anonymné, šifrované a neviaže sa k vášmu Apple ID. Googlu musíte povoliť prístup k vášmu účtu a povoľujete mu sledovanie.

google-now-vid_616

News

Apple sa ďalej rozhodol odstrániť Newsstand a nahradiť ho novou aplikáciou News, ktorá funguje ako tradičná čítačka správ v štýle Flipboardu. Ani toto však nie je nejaká novinka, s ktorou prišiel Apple ako prvý. Podobné funkcie totiž už existujú na telefónoch so systémom Android, menovite to sú funkcie Samsung My Magazine a HTC Blinkfeed. Čo ale Applu rozhodne nemôžeme vytknúť je, že jeho aplikácia má oveľa krajšie používateľské rozhranie a narozdiel od My Magazine nespôsobuje lagy v systéme.

htc-one-silver

Notes

Apple po dvoch rokoch čakania splnil naše predstavy o tom, ako by mala vyzerať aplikácia Notes. Presnejšie sem priniesol možnosť formátovať text, pridávať fotky a nadpisy, čo sú veci, ktoré nás potešili, keďže vďaka nim budú poznámky prehľadnejšie a budú vyzerať profesionálne. Lenže, aplikácia so sebou priniesla aj také veci, ktoré sme nečakali a ktoré sú veľmi dobre známe majiteľom Galaxy Note. Presnejšie sem pribudla možnosť kresliť voľnou rukou, čo je funkcia, ktorá sa podieľala na unikátnosti Galaxy Note a na tom, že sa jedná o jednu z najkľúčovejších sérií mobilov s Androidom. Funkcia však pre lepší pôžitok vyžaduje stylus, a tak je možné, že ju využijú najmä majitelia iPadu Pro, ktorý má údajne ponúknuť stylus.

Galaxy Note 4

iOS 9 vs Android

*Zdroj: GottaBeMobile.com

Dnes nejčtenější

.