Zavřít reklamu

OS X El CapitanNebudeme chodit okolo horké kaše, OS X El Capitan sice je oficiálně zatím pouze pro registrované vývojáře, ale když si jej stáhnete odkudkoli, pojede vám. Jedná se však o první beta verzi systému a rozhodně nedoporučujeme, abyste jej používali jako svůj jediný operační systém. Pokud tedy nemáte žádny Mac na kterém můžete El Capitan testovat bezpečně s tím, že pokud něco přestane fungovat, nebude vám to vadit, je zde ještě jedna možnost.

Stačí když si rozdělíte svůj disk na dva a na jeden nainstalujete El Capitan. Kdykoli, když se něco pokazí, můžete se přepnout na svůj starý dobrý Yosemite a pracovat se vším, co máte ve svém počítači v tento moment k dispozici. Následující postup vám zaručí bezpečné testování El Capitan a zároveň nepřijdete o svá data, ani o Yosemite. El Capitan tak zkrátka můžete vždy jen na chvilku otestovat nebo jej používat a když se něco pokazí, máte možnost jednoduše přejít na svůj stávající operační systém.

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je vždy záloha. Zálohujte si tedy svůj dosavadní systém pomocí Time Machine. Nyní si rozdělíme disk. Zvolíme tedy Launcher –> Jiné –> Disková utilita. Zde si klikneme na náš disk pravděpodobně s názvem My Mac a zvolíme Rozdělit, nyní klikneme na +, nastavíme si velikost a klikneme na Použít.

Snímek obrazovky 2014-10-16 v 23.20.06

V Mac App Store si stáhneme OS X 10.11 El Capitan a budeme postupovat podle instrukcí během instalace a zvolíme, aby se nový systém nainstaloval na námi vytvořený nový oddíl pravděpodobně s názvem My Mac 2. Instalace potrvá pouhých pár minut. Po dokončení vás systém vyzve k vyplnění svého Apple ID.

Mezi systémy můžete jednoduše přepínat dvěma způsoby. Buďto restartujete počítač obvyklým způsobem a při spouštění stlačíte klávesu alt. Objeví se nabídka výběru disku, ze kterého chcete OS načíst. Druhý způsob je o něco elegantnější. Stačí zvolit Předvolby Systému –> Startovací disk, zde vyberete opět vámi požadovaný disk se systémem, na který se chcete přepnout a kliknete na restartovat. Systém udělá vše za vás a restartuje se do systému, který jste zvolili.

Snímek obrazovky 2014-10-16 v 23.16.41

Pokud budete chtít systém odstranit, stačí pouze jít opět do Diskové utility a v nabídce Rozdělit si označit My Mac 2 a kliknout na – a poté opět na Použít. Nesmíte být samozřejmě na systému, který chcete právě smazat.

Související články

Dnes nejčtenější

.