Zavřít reklamu

iOS 9Spoločnosť Apple nás hneď na úvod prekvapila tým najlepším úvodným videom v histórii, ako aj úvodom, v ktorom sa rozhodla zablahoželať Brandonovi Mossovi k jeho 100. homerunu. Lenže, vývojárska konferencia je aj o novinkách z dielne spoločnosti Apple a tak sme sa po veľmi príjemnom začiatku dočkali predstavenia OS X El Capitan a iOS 9. Zatiaľ čo o novinkách zo sveta OS X sa dočítate v článku Apple představil OS X El Capitan, v tomto článku sa dozviete pre zmenu o novinkách v systéme iOS 9.

Jedna z úplne prvých vecí, ktoré sme si mohli všimnúť, je, že Apple pozmenil systémový font a skutočne tu použil písmo San Francisco, ktoré debutovalo na Apple Watch a následne sa kvôli lepšej čitateľnosti presunulo aj do OS X El Capitan a iOS 9.

Hneď na úvod Apple oznámil zásadné novinky ohľadom Siri a Spotlight. Systém je inteligentný a odteraz môžete Siri požiadať, aby vám vyhľadala fotky podľa toho, čo sa na nich nachádza, prípadne ak máte otvorenú webovú stránku, môžete Siri požiadať, aby vás na ňu upozornila po návrate domov. Obe funkcie môžete aktivovať príkazmi „Show me (meno) on Karaoke Night“ alebo pomocou príkazu „Remind me of this when I get home“. Možnosť vyhľadať fotografie podľa obsahu na nich je podobná tej, ktorú nedávno predstavil Google vrámci aplikácie Photos, ale Apple upozornil, že ponecháva všetky vaše príkazy v anonymite a neukladajú sa k vašemu Apple ID. Taktiež, každá požiadavka dostane náhodný token.

iOS 9 Siri

Kľúčovou novinkou, ktorá spája Siri, Spotlight a inteligenciu, je služba Proactive Assistant, ktorú nájdete naľavo od domovskej obrazovky, tam kde sa v časoch Scotta Forstalla nachádzalo tradičné Spotlight vyhľadávanie. Teraz sa tu nachádza novšie a inteligentnejšie prostredie.

Táto iniciatíva nesie pomenovanie Proactive Assistant. Okrem vyhľadávacieho poľa na samom vrchu obrazovky sa tu nachádzajú kontakty, ktorým zvyknete telefonovať v určitom čase, ako aj odporúčané aplikácie. Vďaka novému API je teraz možné vyhľadávať aj obsah z konkrétnych aplikácií, čo zahŕňa napríklad recepty alebo správy o vašom obľúbenom tíme v NHL. Vyhľadávanie tiež dokáže vyhľadávať videá a filmy, ktoré si môžete prehrať priamo vo vyhľadávaní, pričom sa jedná o obsah z YouTube, iTunes Store, trailery z IMDB a iných stránok. Kľúčovou vlastnosťou je, že iPhone je teraz inteligentný a pamätá si, čo kedy robíte. Na základe toho vám dokáže ráno odporučiť aplikáciu, ktorú používate k rannej meditácii.

iOS 9 Proactive Screen

Funkcia Proactive ďalej zisťuje stav dopravy a na základe toho vám vie povedať, že je najvyšší čas odísť na pracovné stretnutie. Pamätá si tiež, akú hudbu ste počúvali a ihneď po pripojení slúchadiel vám na zamknutej obrazovke ukáže ovládanie aplikácie Hudba a skladbu, ktorú ste práve počúvali. A ak vám telefonuje číslo, ktoré nepoznáte, na základe e-mailov a dát vo vašom telefóne vie zistiť, komu môže toto číslo patriť. To všetko samozrejme dokáže funkcia bez toho, aby Apple úmyselne zbieral vaše dáta a poskytoval ich tretím stranám. Všetky dáta, ktoré sú spracovávané cez servery Applu, sú anonymizované a sú k nim priraďované jednorázové náhodné tokeny, podobne ako to je v prípade Apple Pay.

iOS 9 Siri webpage reminder

Čo sa týka Apple Pay, spoločnosť oznámila že už budúci mesiac sa platobný systém dostane aj do Veľkej Británie a oficiálne tak vstúpi na pôdu Európskeho kontinentu. V súvislosti s platením tiež Apple nahradil starú aplikáciu Passbook a nahradil ju aplikáciou Wallet, ktorá zastrešuje vaše platobné karty v sekcii Apple Pay, ako aj kupóny Loyalty Cards, lístky v sekcii Passes a tiež darčekové poukážky v sekcii Reward Cards. Napokon, Apple Pay odteraz spolupracuje so Square, ktorého čítačky si môžu zakúpiť menšie podniky a môžu tak získať podporu Apple Pay.

iOS 9 Cards app

Apple Pay tiež uvidíte v novej aplikácii Maps. Tá sa dočkala niekoľkých noviniek, ktoré zahŕňajú zobrazovanie podnikov vo vašej blízkosti. U jednotlivých podnikov potim vidíte podporu Apple Pay, recenzie z Yelp a ďalšie dôležité informácie. V službe Maps tiež uvidíte sekciu Public Transit. Verejná doprava je kľúčovou súčasťou života mnohých z nás a preto rozhodne poteší, akým spôsobom Apple zapracoval verejnú dopravu do svojich máp. Nielen, že vám zobrazí, aké linky prechádzajú cez jednotlivé stanice, ale tiež tu uvidíte detailnú mapu metro stanice, v ktorej presne uvidíte, kam sa máte presunúť, pokiaľ prestupujete medzi dvoma linkami. Hneď na úvod bude funkcia dostupná vo viacerých mestách sveta vrátane New Yorku a Berlínu a tiež budú dostupné mestá v Číne. Celkovo je hneď na úvod dostupných viac ako 300 podporovaných lokalít s tým, že ďalšie budú pribúdať. Samotné stanice si tiež môžete vyhľadať pomocou Siri, ktorá ich pozná a vie vám nastaviť trasu.

iOS 9 Maps
iOS 9 Public Transit Maps

Došlo tu aj k zmene aplikácie Notes, ktorá je odteraz vyspelá a obsahuje nový toolbar podobný tomu v Pages. Toolbar vám umožní rýchlo formátovať text, vytvárať zoznamy úloh, pridávať odkazy webových stránok, obrázky, a po novom si v ňom môžete zvoliť možnosť voľného kreslenia. To by zároveň mohlo naznačovať, že Apple plánuje uviesť oficiálnejšiu podporu pre stylusy, o ktorých sa špekuluje najmä v súvislosti s 12” iPadom Pro.

iOS 9 Notes
iOS 9 Notes drawing

iPad

iPad sa tiež dočkal dvoch mimoriadne dôležitých noviniek. Prvá kľúčová zmena súvisí s klávesnicou QuickType. Okrem toho, že vám odporúča slová, tiež obsahuje skratky pre strihanie a kopírovanie textu, ako aj umožňuje rýchlo pridávať fotky. Za zmienku však stojí, že sa chová aj ako trackpad s podporou gest, vďaka ktorým môžete rýchlo označiť text, prípadne scrollovať po obrazovke. Je však treba používať dva prsty, nie jeden. iPad vie rozpoznať, či ste pripojili externú klávesnicu a po jej pripojení vám zobrazí všetky dostupné klávesové skratky, vďaka čomu sa s nimi naučíte pracovať takmer okamžite. Pretože máte k dispozícii externú klávesnicu, budete sa môcť rýchlo prepínať medzi aplikáciami a to podobným štýlom ako na svojom Macu, čomu bolo prispôsobené aj užívateľské prostredie.

iOS 9 Multitasking Keyboarda

Druhá kľúčová zmena je Multitasking. Apple po rokoch špekulácií skutočne priniesol plnohodnotný multitasking aj na obrazovky svojich tabletov, vďaka čomu na nich môžete pracovať produktívnejšie. Druhú aplikáciu vysuniete z pravého boku obrazovky, čím sa vysunie takzvaný SlideOver, teda náhľad otvorenej aplikácie. Ten môžete následným ťuknutím premeniť na funkčnú aplikáciu, ktorú môžete začať používať po boku “hlavnej” aplikácie. Na výber máte dva režimy zobrazenia, v pomere 66/33% a 50/50%, s tým že tento režim je dostupný len pre iPad Air 2.

iOS 9 Multitasking

Prvý zmieňovaný je dostupný aj pre ostatné iPady s procesorom Apple A7 alebo novším. Osobitne bola funkcia prispôsobená pre videá. V prípade, že prehrávate video a chcete pracovať, môžete si ho zmenšiť a môžete pracovať kdekoľvek po obrazovke a tiež ho môžete vidieť na domovskej obrazovke iPadu. Vývojárov rozhodne poteší, že aplikácia myslí na schopnosti iOS 8 a preto pracuje s funkciami Auto Layout a Size Classes, ktoré sa už nachádzajú v dnešných aplikáciách pre iOS.

iOS 9 App Switcher
iOS 9 Video

Pod kapotou

Nakoniec došlo k predstaveniu kľúčových zmien pod kapotou. Apple zapracoval na optimalizácii systému a tiež vylepšil rozhranie Metal, ktoré je tu rýchlejšie, než doteraz. Ďalej sa postaral o to, že inštalácia iOS 9 cez internet nevyžaduje 4.6GB voľného miesta, ale len 1.3 GB, ako to vyžadovali staršie systémy. Napokon, Apple zapracoval na zlepšení výdrže batérie a to na základe skutočného používania. Vďaka tomu vydrží iPhone až o 1 hodinu dlhšie a keď bude jeho batéria dýchať z posledného, automaticky aktivuje režim Low Power Mode, ktorý vypne všetko prebytočné a dodá tak ďalšie 3 hodiny používania.

iOS 9 CarPlay

CarPlay je odteraz bezdrôtový a automobilky majú možnosť pridať sem odkaz na svoj vlastný infotainment systém a jeho nastavenia. HomeKit je spojený s iCloudom a jednotlivé produkty môžete ovládať aj na diaľku. Napokon boli predstavené nové rozhrania pre hry, GameplayKit pre umelú inteligenciu, Model I/O pre 3D modely a ReplayKit umožní hráčom nahrávať gameplaye hier a následne ich zdieľať.

Dátum vydania, kompatibilita

Apple vydá prvú vývojársku beta verziu iOS 9 už dnes večer a budúci mesiac vydá verejnú beta verziu. Finálna verzia systému vyjde na jeseň/podzim a je kompatibilná so zariadeniami iPhone 4S, iPad 2, iPod touch 5. generácie a všetkými novšími.

iOS 9

Dnes nejčtenější

.