Zavřít reklamu

iOS 9Zdroje blízke 9to5mac odhalili niekoľko dôležitých informácií o pripravovaných systémoch spoločnosti Apple, ktoré budú predstavené na WWDC 2015 a s vysokou pravdepodobnosťou vydané koncom roku pre širokú verejnosť. Spoločnosť predstaví dva nové systémy, iOS 9 „Monarch“ a OS X 10.11 „Gala“, pričom oba systémy sa budú primárne sústrediť na optimalizáciu a kvalitu, než na to aby každoročne prinášali viac ako 200 nových funkcií. Skvelá optimalizácia, vďaka ktorej by sa mohli oba systémy dostať do siene slávy po boku Mac OS X 10.6 Snow Leopard, bude vidieť aj na starých zariadeniach s procesorom Apple A5.

Po boku dokonalej optimalizácie Apple pracuje na novej iniciatíve, ktorá je v súčasnosti nazvaná ako Rootless. Tá predstavuje dokonalú úroveň zabezpečenia nielen pre OS X, ale aj pre mobilný systém iOS. Mnohí inžinieri spoločnosti Apple sú z tejto funkcie nadšení, ale majitelia zariadení s jailbreakom s nimi rozhodne nebudú zdieľať optimistické pocity. Funkcia totiž zabezpečí chránené súbory tak, že k nim nebudú mať prístup ani systémoví administrátori, vďaka čomu sa ich nebudú môcť zmocniť ani tie vírusy, ktoré si dokážu nastaviť najvyššie užívateľské práva. Funkciu pre OS X však bude možné kedykoľvek vypnúť, ale z bezpečnostných dôvodov sa to neodporúča. To ale neplatí pre iOS, kde to môže znamenať koniec jailbreaku, keďže všetok kód, ktorý slúžil k jailbreaknutiu prístrojov, teraz bude za obrovským múrom.

Ďalšie bezpečnostné vylepšenie sa týka služby iCloud Drive. V cloude je treba mať bezpečnosť nadovšetko a v prípade iCloudu to platí dvojnásobne, zvlášť po minuloročnom fiasku s fotkami nahých celebrít, ktoré sa dajú nájsť kdekoľvek na internete. Apple teraz chce docieliť, aby bola synchronizácia aplikácií ešte bezpečnejšia a Apple v súčasnosti kompletne prerába systémové aplikácie, aby využívali rozhranie iCloud Drive. V súčasnosti totiž aplikácie ako Poznámky, Pripomienky a Kalendár využívajú IMAP, prostredníctvom ktorého sa synchronizujú naprieč zariadeniami. Po novom by ale mala synchronizácia prebiehať cez službu iCloud Drive, kde sú dáta bezpečne šifrované a synchronizujú sa rýchlejšie, než cez IMAP. Zároveň to znamená koniec starého iCloudu a užívatelia, ktorí doteraz nepoužívali iCloud Drive, už zrejme budú nútení prejsť na nový model ak budú chcieť synchronizovať svoje dáta s ostatnými zariadeniami. Apple tiež dúfa, že takáto forma propagácie iCloud Drive pomôže spopularizovať službu a presvedčí tak užívateľov, aby si predplatili práve jeho cloud.

Apple tiež vyvíja novú verziu jazyka Swift, ktorá prinesie niekoľko kľúčových zmien a jednou z najdôležitejších je ABI, čiže Application Binary Interface. Knižnice Swift budú nainštalované priamo v operačnom systéme, čo znamená, že aplikácie pre iOS 9 a OS X 10.11 budú zaberať menej miesta, než v súčasnosti. Vývojári už totiž nebudú musieť vkladať potrebné knižnice do jednotlivých aplikácií, ako to musia robiť v prípade iOS 8 a OS X Yosemite. Apple však varuje, že zmena nemusí byť pripravená tento rok a môže byť pokojne odložená na rok 2016.

WWDC 2015

*Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

.