Zavřít reklamu

Cardboard googleGoogle zvolil poměrně netradiční odpověď na všechny ty Oculusy, Morpheusy a další podobné virutální reality, kterými se to v testovacích laboratořích poslední dobou jen hemží a představil projekt Cardboard. Jedná se o velice jednoduché řešení, díky kterému si můžete v podstatě zdarma vytvořit virtuální realitu ze svého telefonu. Cardboard samozřejmě nelze srovnávat s projekty typu Oculus Rift, ale rozhodně vám postačí na to, abyste si vyzkoušeli, co to vlastně virtuální realita v současné době je a jak budou v příštím roce právě zmíněné projekt vypadat a působit. Možná totiž zjistíte, že ušetříte zhruba deset tisíc za Rift, protože se po pár minutách používání Cardboard urychleně přesunete k záchodové míse a odevzdáte jí dnešní oběd.

Pokud tedy chcete vyzkoušet virtuální realitu, je Cardboard nejideálnější a nejdostupnější možnost, která funguje na jakémkoli telefonu na světě, který má displej větší než 4″ a nabízí gyroskop, digitální kompas a akcelometr. Právě tyto senzory jsou základem pro to, aby virtuální realita fungovala tak jak má. Cardboard je v podstatě jen myšlenka, nikoli konkrétní produkt i když i ten lze sehnat. Google totiž vymyslel koncept skládací krabice, kartonu, plastu nebo čehokoli vás jen napadne, který po složení vytvoří brýle pro virtuální realitu. Pokud jste opravdu velice šikovní, můžete si vytvořit podobné brýle sami, v opačném případě stačí když si na aukru nebo bazoši zadáte něco jako Cardboard, případně zavítáte na stránky Google Cardboard a vyberete si brýle od jednoho z výrobců.

Ceny startují na pár dolarech a končí na desítkách až stovkách dolarů v případě, že sáhnete po plastové nebo kovové variantě. Osobně jsem získal skutečně pravý produkt od Google, který se rozdává novinářům a vývojářům a můžete jej pochopitelně získat také na různých bazarech. Tím, že je Cardboard mnohem víc myšlenkou než produktem, je na Google Cardboard k dispozici kompeltní návod, půdorys a vše co potřebujete k vlastní výrobě brýlí pro virtuální realitu, ostatně prostudujte si web googlu sami.

google boardcard

 

V drtivé většině případů vám domů dorazí po objednání některého z konkrétních modelů krabice a několik málo součástek navíc s tím, že si brýle složíte velmi jednoduchým způsobem tak jak vidíte na fotografiích, ok než jsem je poskládal, musel jsme se podívat asi na tři videa na youtube s návodem, ale to nemusí nikdo vědět. Tajemství spočívá v tom, že Cardboard jsou brýle, které obsahují v přesné vzdálenosti od displeje telefonu, který do brýlí zasunete a je skutečně jedno zda zvolíte iPhone nebo Galaxy nebo cokoli jiného, dvojici průřezů na oči se speciálně upravenou „čočkou“, která jednak funguje jako zvětšovací sklo, ale taktéž vytváří dojem rybího oka. Právě přes tyto dvě „čočky“ nebo chcete-li sklíčka se do brýlí díváte a navozují dojem skutečné virtuální reality, která je velmi blízko k projektům typu Oculus.

boardcard

Samotná krabička by však byla na dvě věci bez telefonu a speciálních aplikací, hned na začátek vás uklidní, aplikací je k dispozici pěkná řada a to od těch nejzákladnějších kdy se skutečně jen díváte pod vodou na rybičky které plavou okolo vás až po celkem šílené záležitosti, kdy si sednete do kokpitu WRC speciálu a projedete si na místě copilota jednu časovku nebo kdy vás usadí na horskou dráhu. Hry nebo aplikace jsou ve většině případů zcela zdarma a najdete je jak v iTunes App Store, tak i v Google Play a je jich rozhodně dostatek. Zajímavé je, že vývojáři přicházejí také s tím, jak můžete hry do jisté míry ovládat, samozřejmostí jsou hry kdy zatáčíte autem pomocí otáčení hlavy, ale jsou zde i hry kdy něco děláte tím, že zamíříte virtuální kurzor na daný objekt na nějakou dobu.

google boardcard

Cardboard má taktéž otvor pro kameru telefonu a některé hry dokáží zobrazovat například virtuální nepřátele přímo do vašeho obývacího pokoje a tak podobně. Pokud jste nikdy virtuální realitu nezažili, pak si nyní vzpomenete na to, proč jsem říkal, že možná rychle skončíte na záchodě. Problém u virtuální reality je totiž celkem zásadní. Vaše oči vnímají pohyb, vnímají nejen pohyb v prostoru ale vnímají i například jízdu na horské dráze a když něco vnímají oči, mozek automaticky počítá s tím, že to vnímá i zbytek těla. Problém je v tom, že zatím co s vámi stíhačka na displeji děla loopingy a podobné legrace, tělo je v klidu a vy buď stojíte nebo sedíte v křesle a hýbáte jen hlavou, zbytek těla tedy pohyb nevnímá. Právě tento jev pak může snadno vyvolat nevolnost. Ta u mě osobně nastala právě na horské dráze, tedy virtuální horské dráze, kdy jsme skutečně musel strhnout boardcard z očí a jít na terasu na čerství vzduch.

Virtualni realita google

To se vám však většínou stane právě u aplikací typu horská dráha, zajímavé jsou však také aplikace jako Virtual Sports, kde zkrátka chodíte po těloctvičně a tím jak se pohybujete doma v místnosti, pohybujete se ve virtuální těloctvičně. Osobně mě překvapilo jak dokonalý pocit virutální reality Cardboard s příslušnými aplikacemi vyvolá a musím říct, že smekám New eru před Googlem, je to totiž úžasný nápad, který si můžete vyzkoušet sami a sorry, víc už psát nebudu, jdu si pro Project Cars a Oculus Rift a konečně vyzkouším jaké to je narazit s Bugatti Veyron ve 430Km/h do zdi.

 

VR boardcard

Dnes nejčtenější

.