Zavřít reklamu

John_sculleyAj keď ho fanúšikovia Applu nemajú príliš v láske, John Sculley je neoddeliteľnou súčasťou histórie spoločnosti Apple. Pred 30 rokmi sa totiž „previnil“ tým, že prepustil Steva Jobsa a priviedol Apple k bankrotu. Ale bola to skutočne jeho vina? Na to už Sculley stihol poskytnúť odpoveď, v ktorej nám objasnil, čo sa to vlastne počas 80-tych rokoch stalo. Jeho odpoveď rozhodne zaujme, keďže odhaľuje, že za niektoré rozhodnutia nebol zodpovedný on, ale predstavenstvo spoločnosti Apple, pre ktorú obaja pracovali.

Zásadným rozdielom medzi Sculleym a Jobsom bolo, že Sculley bol skúseným riaditeľom trhovej spoločnosti a dokázal riadiť práve spoločnosť, pre ktorú je dôležité postavenie na trhu. Naopak Jobs nemal prakticky žiadne podnikateľské skúsenosti a bolo to poznať už v čase projektu Macintosh Office. Išlo o pracovný názov pre druhú generáciu Macintoshu, ktorá vyšla v roku 1985, no na ten čas bola značne zaostalá. Doplatila na Moorov zákon, ktorý vraví, že veľkosť polovodičov sa zmenší o dvojnásobok zhruba každých 12-18 mesiacov. Išlo o vec, ktorá bola veľmi predvídateľná, no Apple na ňu veľmi nemyslel a druhý Macintosh bol drahý a pomalý.

Z neúspechu bol pochopiteľne Jobs deprimovaný a navrhol Sculleymu, aby došlo k zlacneniu Macintoshu a aby spoločnosť začala viac investovať do reklamy na Mac namiesto reklamy na Apple II, ktorý bol už na konci svojho dlhého života. Sculley tušil, že toto vôbec nebude mať pozitívny dopad na predaje Macintoshu, no kvôli odlišným názorom sa rozhodli, že predajú svoje názory predstavenstvu a nechajú ho rozhodnúť o správnom riešení. K nemu sa vedenie spoločnosti dopracovalo už o týždeň, kedy bol výsledok jasný – podľa pracovníkov mal pravdu Sculley. Situácia sa vyvinula tak, že Steve jednoducho nemal schopnosti riadiť tím a tak ho Apple zbavil funkcie šéfa divízie Macintosh. Naďalej mal však figurovať v spoločnosti a podieľať sa na jej chode, no Steve odišiel a pustil sa do ďalších spoločností – NeXT, ktorý nebol tak úspešný ako mohol a Pixar, ktorý premenil na jedinečné štúdio stojace za legendárnymi animovanými rozprávkami na čele s Toy Story. Applu sa medzitým darilo, no neskôr Sculley odmietol schváliť návrh, že spoločnosť bude licencovať Mac OS, v dôsledku čoho bol prepustený. No a ako sa vyvíjala finančná situácia Applu ďalej, to už poznáme.

Související články

Dnes nejčtenější

.