Zavřít reklamu

beats_iconApple býval za čias Steva Jobsa naozaj nekompromisnou spoločnosťou, ktorej nerobilo problém na míle predbehnúť konkurenciu. Avšak doba sa zmenila a dnes, keď je vo vedení Tim Cook, pociťujeme že Apple je tak nejak kompromisnejší a v niektorých ohľadoch dobieha svojich konkurentov, napríklad väčšími uhlopriečkami mobilov. Práve kompromisy, ktoré vznikajú pod novým vedením, spôsobili že hudobné vydavateľstvá vyhrali nad Applom, ktorý tak bude musieť poskytovať službu Beats Music naďalej za 9,99 dolárov mesačne. Pôvodne chcel pritom službu zlacniť o 20%.

Ale ani takéto zlacnenie sa vydavateľským domom veľmi nepáčilo a podľa všetkého ustúpil od svojho návrhu po tom, ako vydavateľstvá jednoducho nechceli pristúpiť k nižšiemu predplatnému. Dokonca to vyzerá, že ak by sa Apple predsa len rozhodol zlacniť službu, znamenalo by to, že bude musieť vydavateľom kompenzovať stratu z vlastných nákladov, čo pochopiteľne nehrozí. Spoločnosť pôvodne chcela prísť s lacnejším predplatným z dôvodu, že by tým podlomila kolená konkurencii a získala by viac užívateľov. Dnes je totiž užívateľská báza Beats Music len kvapkou v mori oproti tej, ktorú má globálne obľúbené Spotify. Švédsky startup si v európe učtuje 6€ mesačne za poskytovanie prémiovej verzie služby, prípadne umožňuje počúvať hudbu s reklamami zadarmo.

Apple sa preto snaží hľadať iné spôsoby ako vyraziť dych konkurentom a obecenstvu a preto má údajne rokovať s vydavateľmi aj hudobníkmi o exkluzivite na kľúčové albumy, medzi ktoré patrí napríklad najpredávanejší album v histórii iTunes, Beyoncé. Práve získanie exkluzivity na určité albumy by umožnilo Beats Music konkurovať ostatným riešeniam, no zatiaľ len v USA. Aj tam však bude môcť získať pomerne veľké publikum, keďže služba má byť dostupná pre iOS a Android, bude mať úplne nový dizajn a bude spadať pod hlavičku iTunes. Očakávať ju môžeme na WWDC.

Beats Music Apple mail
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: Billboard

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější