Zavřít reklamu

mkvV minulém článku jsem se zaměřil na rozdíl mezi zvukovými formáty FLAC a MP3. Dnes zůstanu v podobném duchu, tedy opět u formátů, ale dovolím si přesunout se k videu. Během několika posledních let se stal v podstatě standartem videoformát MKV. Díky své otevřenosti a vysoké kvalitě obrazu i zvuku při zachování poměrně malé velikosti ho zná dnes v podstatě každý. Jak to tedy celé s MKV je, co znamenají jednotlivé pojmy a jak ho přehrát na iOS či OS X si povíme v dnešním článku

Nejprve si pojďme vysvětlit, co jednotlivé pojmy znamenají. MKV je video formát, který je součástí open sourcového multimediálního kontejneru Matroska. Obecně kontejner je jakýsi obal do kterého se vkládají další data. Nejčastěji se do kontejneru vkládá video se zvukem, ale v případě Matrosky se může jednat také o titulky či menu. Jen pro představu si dalším nejznámějším kontejnerem je zajisté AVI, ale znát můžete také například 3GP, MPEG-TS(PS) nebo jablíčkářský QuickTime.

Výhody
Jak již bylo zmíněno, do Matrosky lze vkládat více, než jen zvukové a video stopy, kromě nich totiž lze do jednoho souboru bezproblémově vložit titulky nebo menu podobné tomu, které znáte z DVD. Navíc lze do Matrosky vložit klidně i několik různých stop videa, zvuku i titulků, tudíž z toho vyplývá, že například v jednom souboru může být více jazyků dabingu nebo vícejazyčné titulky, ale také několik video stop, a tak je možné mít v jednom souboru celou řadu seriálu nebo bonusová videa k filmu. Ve stejném duchu se samozřejmě chová u audia, tudíž je možné mít v jednom souboru například celé album nebo audio knihu jako jednotlivé zvukové stopy, kde vždy jedna bude charakterizovat kapitolu.

Dalšími výhodami jsou zajisté rychlé prohledávání, rychlé přetáčení, bezztrátová editace, možnost streamování po síti a o kousek menší velikost oproti rozšířenému AVI při zachování stejné kvality.

Koncovky a nejčastější kodeky
Možná jste se setkali kromě nějčastěji používané přípony .mkv (ta nám značí video soubor) také s příponou .mks či .mka. V prvním případě se jedná o titulky uložené v kontejneru Matroska, ve druhé pak o čisté audio uložené v tomto kontejneru, což může být již zmíňované album. V některých případech je možné se setkat také s příponou .mk3d, kde nám už z názvu vyplývá, že se bude jednat o video s 3D obrazem uložené v námi probíraném kontejneru.

Nejčastěji se Matroska používá k vytvoření ripů z originálních Blu-Ray disků nebo z TV. Může za to především fakt, že se jedná o otevřený kontejner a podporuje mnoho kodeků. Mezi ty nejpoužívanější patří MPEG4 či H.264, který je zárukou vysoké kvality. V případě audia zde můžeme nalézt MPEG-AAC či Vorbis, u vícekanálového zvuku pak AC3 či DTS. Matroska však samozřejmě podporuje mnohem více formátů videa i zvuku.

Jak přehrát MKV na OS X nebo iOS
Co se týče podpory pro MKV od ostatních vývojářu, je situace v posledních letech již poměrně slušná, ale stále je co zdokonalovat. Za rozšíření Matrosky v prvních letech její existence se zasloužily především společnosti LG a Samsung, které podporu přidaly do svých Blu-Ray přehrávačů jako první. Dnes je Matroska podporována poměrně hojně a to díky tlaku zákazníka.

Pokud si chcete přehrát MKV soubor na OS X, pak doporučuji VLC, 5KPlayer nebo mnou bezproblémově používaný MPlayerX. Na iOS můžete použít AVPlayer nebo pomocí aplikace WALTR vložit MKV soubor přímo do originální aplikace Videa v iOS, kde si ho můžete bezproblémově přehrát.

Editace Matrosky
Velkou výhodou Matrosky je také její snadná editace pomocí jednoduchých programů. Přidání zvukové nebo video stopy není v podstatě nic těžkého a dají se na to nalézt aplikace i na OS X. O tom, jak přidat do již vytvořeného MKV soubory další zvuk nebo přidat či odebrat titulky se zaměřím v samostatném článku, který vyjde v brzké době, a tak si budete moci s kontejnerem Matroska pohrát i sami.

MKV Matroska
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

*Zdroj: en.wikipedia.org, matroska.org

Související články

Dnes nejčtenější