Zavřít reklamu

BEOPLAY A2Bang & Olufsen je jednou z mých srdcových záležitostí a hned na úvod musím předestřít, že se nejedná o záležitost pro každého o čemž svědčí již samotný fakt, že první kus z každého vyrobeného produktu, věnuje tato Dánská legenda samotné královně Dánska. Olufsen je zkrátka výjimečná značka pro výjimečné lidi a jako jedna z posledních na světě stále dokáže prodávat spotřební elektroniku nejvyšší úrovně za nejvyšší možné ceny.

Aby měl však Olufsen prostředky na výrobu svých hraček za desítky tisíc Euro, vytvořil produktovou řadu BeoPlay, která nabízí nejvyšší možnou kvalitu za přijatelné ceny. Právě do této kategorie spadá také dnes recenzovaný bezdrátový Bluetooth reproduktor BeoPlay A2. Olufsen však slovo kompromis příliš nezná a tak i v řadě BeoPlay poskytuje to nejlepší co lze a nechá si to také právem zaplatit a fakt, že budete toužit vlastnit produkty Olufsen si ukážeme na dnešní recenzi.

O tom, že si kupujete prémiový produkt nejvyšší kategorie vás přesvědčí již samotné balení, kterému upřímně nesahá po kotníky ani to od Applu. BeoPlay A2 leží v krabici vystlané textilem, který jej přesně obklopuje. Ve trojici krabiček pak nejdete všechny možné redukce pro různé zásuvky a samozřejmě také adaptér pro nabíjení reproduktoru. Součástí balení je také návod, registrační karta a další karta s popisem mezinárodní záruky. Záruka u Olufsenu funguje tak, že máte standardně dva roky a pokud navíc svůj produkt registrujete na webu, získáte další rok zdarma jako bonus, celkově máte tedy tři roky záruky s tím, že třetí rok poskytuje sám výrobce, nikoli prodejce. Už jen samotná krabice, její zpracování a uložení reproduktoru vám dá jasně najevo, že se zde hraje trošku jiná liga a já se nemohu dočkat, až vás s ní seznámím.

Pojďme začít tím, co vám padne do oka jako první, tedy designem. BeoPlay je v podstatě taška, která má své poutko z pravé kůže, za které jej můžete nosit a nechybí mu samozřejmě ani nožky na postavení. Šasi celého reproduktoru je hliníkové a i zde je vidět, že zpracování si může minimálně podat ruku s tím, které předvádí u svých produktů Apple. Boční strany, tedy výdechy reproduktorů jsou kompletně kryty masivním plastem, který je možné sundat a vyměnit taktéž za jiné barevné provedení. Přesto, že jsou celé boční strany zacvakávací a je možné je kdykoli vyměnit za jiné, vše je zpracováno na té nejvyšší možné úrovni jakou si jen dokážete představit a preciznost je srovnatelná spíše než s elektronikou s hodinkami těch nejslavnějších manufaktur.

BeoPlay A2 ciroc

O tom, že nikde nic neskřípe nebo podobně se zřejmě nemá význam ani zmiňovat. Reproduktor hraje zvuk z obou stran rovnoměrně a staví se na delší stranu tak, aby se zvuk linul do všech směrů. K tomu je určena čtveřice plastovo-gumových podložek, které jsou skutečně minimalistické, ale zaručují, že ani při nejvyšší hlasitosti reproduktor nerezonuje a drží stabilně na místě. Zde si však dovolím podotknout, že BeoPlay je záležitost, kterou zřejmě nehodíte jen tak někde do trávy, ale vždy jej položíte na rovný povrch a na ten je také určen.

BeoPlay A2 je bezdrátový reproduktor, ke kterému se připojíte prostřednictvím Bluetooth, ale jak už bývá zvykem, samozřejmě zde najdete i 3,5mm jack konektor pro připojení přes kabel, port pro adaptér, kterým se nabíjí integrovaná baterie a také USB port. Vzhledem k tomu, že BeoPlay obsahuje velkou baterii, která dokáže přehrávat hudbu až 24 hodin, je zde USB od toho, abyste si v případě nutnosti mohli dobít svůj iPhone nebo iPad. USB disponuje napájením 5V, díky čemuž skutečně není problém nabít i zmíněný iPad, ovšem zde si musíte dávat pozor na fakt, že baterie má pouze 2200 mAh a tak si nabijete iPhone nebo kousek iPadu a tím zábava končí, je to tedy spíše nouzové řešení a nebo úspora místa v kufru za další nabíječku na iPhone nebo iPad, když už máte nabíječku na BeoPlay A2. Kromě portů je na těle BeoPlay ještě trojice ovládacích prvků k změně hlasitosti, zapnutí přístroje nebo vypnutí a pro spárování s Bluetooth zařízením. Nechybí ani indikační dioda, která mění své barvy podle aktuálního stavu zařízení.

Co se výdrže týká, přiznávám se, že jsme netestoval udávaných 24 hodin přehrávání na jedno nabití, ale během čtyř dnů jsme měl reproduktor puštěný skutečně velmi často a to v hlasitostech nad 70% maximálního výkonu a i přesto dokázal reproduktor dál hrát. Minimálně patnáct hodin při vysokých hlasitostech a připojení přes Bluetooth 4.0 tedy dosáhnete. BeoPlay 2 má totiž sice Bluetooth 4.0, ale samozřejmě se k němu lze připojit i se zařízením se starší verzí Bluetooth, což je však energeticky náročnější záležitost. Dobíjení na 100% pak trvá pouhé tři hodiny, během kterých se vydržíte dívat na dokonalé zpracování reproduktoru.

Bang Olufsen BeoPlay A2

Zvuk který vás dostane
Odmítl jsem už asi 500 recenzí na reproduktory o rozměrech 10×10 centimetrů, jejichž PR manažeři mi v první větě nezapomněli vzpomenout, že se jedná o Pure Audio a o bassy, které jsme ještě nikdy neslyšel. Co se zvuku týká jsme poměrně náročný a audio si skutečně vychutnávám a i když vím, že jsou chlapci, kteří mají doma kabel tak drahý jak já celou sestavu, myslím si, že poslouchám hudbu na celkem slušném aranžmá. Olufsen vám neřekne o BeoPlay A2 nic, jen stiskne tlačítko play a začnete poslouchat a v ten stejný moment přestanete chápat. Je těžké uvěřit, jak čistý a plný zvuk se dokáže linout celou místností, která má přes 60 metrů čtverečních.

Přestanete rozumět všemu, co jste doposud slyšeli a i když víte, kolik reproduktor stojí, přesto vám přijde kvalita zvuku vysoce nad jeho cenou. Když jsme na našem Facebooku napsal, že jdeme recenzovat BeoPlay A2, mnoho lidí chtělo porovnání, ale s čím? Nejde porovnávat Bentley a Fabii, ani když do fábie nacpete to nejlepší co jde. Jedná se o jinou ligu, která nemá v podstatě co se týká ceny a velikosti konkurenci. Existují stejně velké reproduktory, ty však stojí kolem 150€, BeoPlay A2 stojí 349€. Existují reproduktory za 350€, ale ty jsou větší než BeoPlay. Zvuk který uslyšíte nejde porovnat s ničím, co v oblasti Bluetooth reproduktorů znáte. Vše je hutné a zároveň tak čisté, vše je jedinečné.

BEOPLAY

Ovšem má to své ale, BeoPlay není pro každého a stejně jako Ferrari nepočítá s tím ,že si jej koupí 18 letý kluk, který nikdy v autě neseděl, nepočítá Olufsen s tím ,že si jej koupí stejný člověk, který si koupí Beats by Dre. BeoPlay A2 je vážná věc, kterou neocení ti, pro které jsou hudba basy a dunění, jedná se o produkt pro posluchače hudby, kteří nemají své Hi-Fi za stovky tisíc možnost brát na terasu, na dovolenou nebo na chatu a přesto si chtějí dopřát kvalitní zvuk. BeoPlay A2 chybí basy a sám Olufsen to přiznává.

Důvod? Naprosto jednoduchý, ten o kterém jsme psal milionkrát. Ani Olufsen nedokáže o*ebat fyziku a udělat reproduktor který je tenký čtyři centimetry tak aby basoval, prostě nejde. Ano, můžete do něj nacpat nějaký ten bass reflex a výsledek bude asi takový, jaký slyšíte v Tescu u produktů s nápisem Pure Audio. Olufsen si tedy s basami příliš nehrál a než aby kazil zvuk nedokonalým podáním basů, nechal je hrát přes klasické reproduktory. Pokud je pro vás hudba o dunění, hledejte jinde, Olufsen se na vás zlobit nebude. Pokud je pro vás hudba o poslechu, jste na té nejlepší možné adrese.

Výšky a středy jsou u BeoPlay A2 na to o jak malém reproduktoru a o jakém typu reproduktoru se bavíme naprosto jedinečné a neuslyšíte je nikde jinde v této kategorii, i když jak jsem řekl, Olufsen je kategorie sama pro sebe. Kdybych neslyšel desítky podobně velkých reproduktorů, které se snaží hrát si na bassy, pak bych to BeoPlay nekompromisně vytkl a roztrhal bych jej na kousíčky, za to že nebasuje, ale já je slyšel. Slyšel jsme ty zkažené zvuky, slyšel jsem to dunění, rezonování a všechny ty nesmysli a tak mohu říct jen jediné, konečně někdo pochopil, že Subwoofer o velikosti 50x50cm se prostě do 4cm tlustého repráku nevejde, ani kdybyste se zbláznili.

A2 BEOPLAY

Resumé
Já vím, té chvály je nějak moc, ale ono se na Rolls Royce hledá těžko chyby a abyste mi věřili, vezměte své iPhony s tou nejlepší hudbou kterou máte, nezapomeňte na formát Apple Lossless a dojděte do M:zone, kde je v každé prodejně jeden BeoPlay A2 připraven jen a jen na to, až do něj pustíte svoji oblíbenou hudbu. Zavřete oči, otestujte jej, poslechněte si ten zvuk, zaplaťte, dojděte domů a napište, co si o něm myslíte. Věřím, že mi dáte za pravdu. Je těžké porovnávat BeoPlay A2 kvůli ceně a kvalitě zvuku s čímkoliv jiným a tak je jen a jen na vás, jestli máte v kapse u roztrhaných riflí 349€, za které chcete Olufsen nebo je to pro vás tolik peněz, že si za ně raději koupíte třeba PS4. Pokud vám však chybět nebudou a hledáte nekompromisní zvuk, tak jděte do toho, zklamáni rozhodně nebudete!

Technické specifikace

  • Rozměry (H x V x Š): 4,4 x 14,2 x 25,6 cm
  • Hmotnost: 1,1 kg
  • Výkonové zesilovače: 180 wattů digitální zesilovač třídy D
  • Jednotky ovladače: 2 x 3” ovladače v plném rozsahu, 2 x 3” pasivní basové radiátory, 2 x 3/4” výškové reproduktory
  • Efektivní frekvenční rozsah: 55 Hz až 24 kHz
  • Spotřeba energie: 15 wattů
  • Princip skříně: pasivní basové radiátory
  • Baterie: vestavěná dobíjecí Li-ion baterie s ochranným tepelným obvodem; až 24 hodin přehrávání
  • Doba nabíjení: 3 hodiny
LSA BEO

Dnes nejčtenější

.