Zavřít reklamu

Swift IkonaBude tomu bezmála osm měsíců, co Apple vydal svůj programovací jazyk Swift. Představení učinil 2. června minulého roku na WWDC 2014 společně s novými operačními systémy iOS 8 a OS X Yosemite. Jednalo se o absolutně nečekaný krok ze strany Applu, jelikož vlastní programovací jazyk společnosti nikdo nečekal. Vývoj Swiftu začal přibližně v polovině roku 2010, tedy v době, kdy byl absolutní novinkou iPhone 4. Dnes však díky společnosti RedMonk zjišťujeme, že Swift se stává velice populárním programovacím jazykem.

RedMonk totiž hlásí, že Apple Swift během dvou čtvrtletí přeskočil 46 míst v oblasti programovacích jazyků a dostal se do první čtvrtiny mezi nejoblíběnjší jazyky, což je podle vyjádření RedMonku bezprecedentní ve srovnání s jinými jazyky. Za výrazný skok byl totiž doposud považován posun přibližně o 5 až 10 míst v žebříčku. Swift se nyní nachází na 22. místě a před ním jsou například jazyky jako JavaScript, Python, Java, PHP, C#, C++ a v neposlední řadě samozřejmě také Objective C, ze kterého Swift vychází a je tak v podstatě jeho nástupcem.

Statistiky jsou vypozorovány z aktivních projektů na serveru GitHub, který slouží ke sdílení projektů. RedMonk aktualizuje svá ohlášení ohledně oblíbenosti programovacích jazyků jednou za půl roku a domnívá se, že při ohlášení ve třetím čtvrtletí tohoto roku bude již Swift mezi top 20 jazyky, což se vzhledem k současné oblíbenosti a rychlému růstu popularity jeví jako velice pravděpodobné.

Také samotný Apple samozřejmě Swift podporuje. Konkrétně se na podpoře podílí společně se společností IBM. Jejich spolupráce by měla být postavena na vývoji aplikací pro korporatní sféru právě v programovacím jazyce Swift. Takových aplikací jsme se již dočali a soustředili se na bankovnictví, obchodní, pojistný a finanční služby, aerolinii a vládní sektor. Je tedy vidět, že Apple se snaží svůj projekt podpořit a ukázat sílu programovacího jazyka, který sám vytvořil.

Swift RedMonk

*Zdroj: appleinsider

Dnes nejčtenější

.