Zavřít reklamu

iOS 9iOS 9. To je meno tohtoročnej aktualizácie operačného systému, ktorý sa už na jeseň/podzim tohto roku dostane do stoviek miliónov zariadení a bude obsiahnutý v desiatkach miliónov nových iPhonov a iPadov. O pripravovanej aktualizácii sa toho však moc nevie, aj keď sme už mali nejaké tie prvé lastovičky, ktoré naznačovali tomu, že jednou z hlavných noviniek v novom iOS bude Siri v aspoň 10 nových jazykoch, medzi ktorými nebude chýbať ani čeština a slovenčina (to teda trvalo). Ešte je možnosť taká, že by sme sa dočkali vydania Siri pre Mac, ale to už s týmto článkom nesúvisí.

Čo teda očakávame od iOS 9? Očakávať by sme hlavne mali, že sem Apple prinesie niekoľko funkcií, ktoré sa mali objaviť už v iOS 8, ale kvôli určitým problémom s vývojom sa v minuloročnom systéme nakoniec neobjavili. Ako takú kľúčovú funkciu by sme mali pokladať Multitasking pre iPad. Myslím tým plnohodnotný multitasking, ktorý sa uchytil u konkurencie, či už u Microsoftu alebo Samsungu. S pomocou neho by mohla byť práca so systémom opäť o niečo jednoduchšia a potešilo by to hlavne ľudí, ktorí pracujú s internetom a textom. Takto by ste mohli mať na obrazovke zapnutý Word aj Safari a mohli by ste jednoducho kopírovať časti textu z jednej aplikácie do druhej. Nevýhoda? Vývojári by museli prispôsobovať svoje aplikácie pre ďalšie rozlíšenia (1024 x 1536, 512 x 1536), čo by sa im nemuselo páčiť. Teraz by bol však vývoj o niečo rýchlejší, keďže nové verzie iOS pracujú s vektorovou grafikou.

ios7-multitasking

Ďalšie vylepšenia by sme mali očakávať v Apple Maps. Tu by sme sa mali dočkať funkcií, kvôli ktorým Apple kúpil v minulých rokoch hneď niekoľko startupov a firiem, ktoré poskytujú špecifické mapové služby ako napríklad hromadnú dopravu, mapovanie interiérov a podobné. Tieto vylepšenia sa mali objaviť už v iOS 8, ale firmu v minulom roku opustilo viacero kľúčových vývojárov, ktorí pracovali práve na službe Maps a Apple tak nedotiahol svoje plány do konca. Zmena by mohla nastať však už tento rok a možno to vystrelí Apple Maps vpred.

Funkcia, na ktorú čakám už dlhší čas, sú názvy poznámok. V aplikácii Poznámky si síce môžete vytvárať zoznamy poznámok a tam môžete jednotlivé poznámky ukladať, ale keď sa tak poznámky hromadia, zrazu v nich už máte neporiadok. Konkurencia (áno, Samsung) však už takúto vec vo svojej aplikácii má a orientovanie sa v poznámkach je vďaka tomu oveľa jednoduchšie, keďže ich názvy nezačínajú štýlom „iOS 9. To je meno tohtoro…“.  Myslím, že táto funkcia by bola veľmi dobrá vrámci produktivity a organizovanosti. Názov poznámky by ste zadali nad časom, keďže napríklad na iPade sa nachádza celkom veľké miesto nad časom a dátumom, kam by sa nadpis bez väčších problémov zmestil.

Galaxy Alpha

Pomerne realistickým prianím je, že by sme sa dočkali prediktívnej klávesnice aj v ďalších jazykoch. Už dnes je táto funkcia prístupná v iOS 8, ale len vo vybraných jazykoch a aj keď si ju môžete aktivovať pri používaní anglickej klávesnice, po prepnutí sa na slovenskú či českú sa (väčšinou) prediktívna funkcia vypne. Preto očakávam, že v iOS 9 by sa funkcia mohla rozšíriť aj o niekoľko ďalších jazykov, medzi ktorými by sa mohla nachádzať už aj čeština a slovenčina, keďže tu máme to diktovanie a pomaly aj Siri. Funkcia by rozhodne potešila, keďže by sme s ňou vedeli písať SMS-ky rýchlejšie; má to však aj svoje nevýhody a niekedy by to mohlo meniť veľkosť častíc S jedným písmenom. Funkcia sa však už teraz nachádza na Androide a tak si nemyslím, že by vytvorenie prediktívnej klávesnice pre iOS v češtine a slovenčine predstavovalo nejaký zásadný problém, kvôli ktorému by sme naň čakali 4 roky.

Prediktívna klávesnica

Ďalším celkom realistickým prianím (vzhľadom udalostiam z minulého roku), je prítomnosť Beats Music priamo v systéme iOS aj keď ešte nie je celkom jasné, aké zmeny s ňou Apple vlastne pripravuje. Vieme však, že by sa Beats Music mohla stať súčasťou iTunes, takže je možné, že by sa táto služba stala súčasťou aplikácie Hudba v iOS, kde by potenciálne mohla nahradiť iTunes Radio, o ktorom sme počuli naposledy v čase jeho vydania v roku 2013. Beats Music je ale zatiaľ dostupná len v USA, takže pre nás by to nepredstavovalo veľkú novinku.

Na čo sa celkom teším, je vylepšenie funkcie Continuity predstavenej ešte minulý rok ako súčasti iOS 8 a OS X Yosemite. Funkcia by mohla byť dotiahnutá do konca a už by sa nemuselo diať napríklad to, že keď zdvihnete hovor na iPhone, tak vám ešte nasledujúcich 5 sekúnd zvoní Mac alebo iPad. Rovnako by sme sa behom tohto roka mohli dočkať toho, že by sa Continuity/Handoff objavili v aplikáciách ako Microsoft Office, ako sme sa koncom minulého roka dozvedeli, že Office 16 možno prinesie Handoff pre hlbšie prepojenie s iPadom a iPhonom.

iOS 9 Continuity

Posledná vec, ktorú môžeme čakať od iOS 9, je to, že to bude posledná verzia kompatibilná s 32-bitovými zariadeniami. To znamená, že iOS 9 je poslednou verziou, ktorá podporuje iPhone 5, iPhone 5c a iPad 4. generácie, ktoré obsahovali procesory Apple A6 a A6X. Počet kompatibilných zariadení sa výrazne zredukuje oproti iOS 8, keďže zo zoznamu vypadne iPad mini, iPhone 4S, iPad 2, iPad 3. generácie (zrejme) a iPod touch 5. generácie. To by zároveň znamenalo, že sa môžeme dočkať uvedenia vynoveného iPodu, ktorý by bol kompatibilný s iOS 9. Celkovo vidíme zoznam zariadení takto:

  • iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2, iPad mini 3

Související články

Dnes nejčtenější

.