Zavřít reklamu

iPhone 6 Plus ikonaPřišel čas na změnu. Přišel čas vrátit se zpátky k iOS. Po dvou letech strávených s konkurenčním systémem Android jsem se rozhodl pořídit si iPhone 6 Plus. Ač jsem ty roky byl se systémem od Google spokojený, stále mi něco chybělo a poté, co se můj nyní už bývalý telefon Nexus 5 rozbil, padla volba na nejnovější a ten největší model od Apple. Jaké jsem k tomu ale měl důvody a jaká zatím byla má zkušenost?

Jak už jsem řekl, byl jsem poměrně spokojeným uživatelem Nexusu 5. Spousta lidí stále nadává na to, jak se Android seká a jaké jsou s ním problémy. Není to pravda. Alespoň to není pravda u řady Nexus se systémem Android 4.4 KitKat, která v sobě má čistý Android, ten je totiž podle mého na úplně jiné úrovni než třeba přeplácaná nadstavba TouchWiz od Samsungu. Zmínil jsem ale předposlední verzi Androidu KitKat, tou poslední je 5.0 Lollipop. Za časů KitKatu jsem byl rád, že mám Android a že používám jak iOS (na iPadu), tak Android. Chtěl jsem mít přehled a rád jsem si vše nastavoval k obrazu svému, užíval jsem si tu změnu a fakt, že vím, jaký je pocit z obou systémů.

Jenže pak přišel Lollipop.

Na ten jsem se neuvěřitelně těšil, holo vzhled KitKatu byl již zastaralý, opravdu to chtělo refresh. Aktualizaci jsem tedy ihned nainstaloval, zprvu jsem byl nadšený. Pak se ale začaly objevovat problémy. Tím největším byla naprosto katastrofální a otřesná baterie. Telefon jsem musel po vyndání z nabíječky znovu nabíjet okolo tří hodin odpoledne. Vše řešila moje externí nabíječka, ale to neustálé přemýšlení nad tím, jestli si vlastně můžu na 10 minut zahrát nějakou tu hru nebo jestli můžu použít na pár videí YouTube, se nedalo vystát. Říkal jsem si, že tedy do toho září vydržím a poté zakoupím iPhone 6s Plus (ještě ve svém článku “Co očekávám od Apple v roce 2015” na začátku ledna jsem říkal, že si ho plánuju pořídit).

iPhone 6 versus iPhone 6 plus
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Poté ale přišly další problémy. Aplikace se začaly šíleně sekat a začaly padat. Nexus mi několikrát týdně oznámil, že se nemůže připojit ke kameře, a tak jsem ho pokaždé musel restartovat. To ale nebyl jediný problém s kamerou – když se mi podařilo ji spustit, totálně selhávalo zaostřování (když jsem si domů přinešl iPhone 6 Plus, chtěl jsem vyfotit krabičku a dát ji na náš Facebook, díky nefungujícímu zaostřování to bylo ale nemožné). Poslední kapkou byly drobné vibrace, které při používání aplikací jako Snapchat nekontrolovatelně nastávaly. Je mi jasné a mám to potvrzené od jiných uživatelů, že jsem byl vyjímkou a že ostatní takové problémy se svými Nexusy něměli. To ale nemění nic na tom, že používání tohoto referenčního modelu se stalo noční můrou.

Android se mi tedy silně znechutil, byl a pořád jsem naštvaný na to, jak mi pitomá aktualizace zničila telefon. A tak jsem se začal porozhlížet po alternativách. Přemýšlel jsem o OnePlus One, o Nexusu 6 a o iPhone 6 Plus. První dva modely ale používají Android, respektive CyanogenMod (který je ale postavený na Androidu). Po poslední zkušenosti jsem tuto možnost ale zavrhl. Protože ale každodenně používám Mac a iPad, přirozeně mě to táhlo k iPhonu, a tak padla volba na něj. Navíc jsem se systémem samozřejmě obeznámený, používám iPad a Mac, o iOS vím všechno jak z několika let používání (dříve jsem měl iPhone 3G, 3Gs a 4s), tak z našeho webu.

Zašel jsem tedy do prodejny Apple a zakoupil iPhone 6 Plus. Od začátku mi bylo jasné, že si vyberu ten větší model, díky většímu tělu a displeji, Full HD rozlišení a baterii. Tím se dostávám k tomu, jaká zatím za těch pár dní byla moje uživatelská zkušenost. Manipulace s velkým tělem je v pořádku, telefon se stále dá používat v jedné ruce. Displej je nádherný, na 5,5-palcový Full HD displej je radost se koukat. Velikost displeje je parádní, v dnešní době konzumace všech možných dat si už nedokážu představit, že bych měl menší model (iPhone 6 mi připadá titěrný).

iPhone 6 Display
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

S kovovým a přijemným na dotyk tělem ale přichází obrovská nevýhoda – kluzkost. Při používání iPhonu bez krytu mám neskutečný strach, že mi vyklouzne z ruky. Stále tedy čekám na kryt objednaný z Amazonu, se kterým to doufám bude o dost lepší (ne, drahý Apple, $ 50 se mi za kryt opravdu dávat nechtělo).

Nyní ta nejlepší záležitost… baterie! Čekal jsem dobrou výdrž, ale to, co mi 6 Plus nabízí je něco neuvěřitelného. Po celém dni používání (zapnuté jsou všechny funkce a jas je na 75%) přijdu večer domů a mám okolo 70% baterie. To je oproti Nexusu naprostý zázrak. Zatím s přehledem nejlepší prvek a funkce Phonu.

Další kapitolou je celkový chod systému, nic se neseká a vše běží plynule. Aplikace jsou oproti Androidu na jiné úrovni, je vidět, že si na nich vývojáři dávají o hodně víc záležet. Aplikace jako Snapchat, Facebook, CNN, Kindle nebo Flipboard jsou na iPhonu jednoduše o dost lepší. Spolupráce mezi Macem i iPadem je perfektní, posílání sms zpráv ze zmíněných zařízení je neuvěřitelně pohodlné, stejně jako synchronizace dokumentů přes iCloud a tak dále. Celkově jsem tedy ze 6 Plus zatím nadšený, v následujících dnech můžete očekávat recenzi (lepší pozdě než nikdy, že?).

iPhone 6
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

To všechno ale neznamená, že mi na iPhonu něco nechybí nebo nevadí. Vím, že klávesnice třetích stran jsou novinkou, ale to nic neomlouvá. Pro mě nenahraditelná aplikace SwiftKey a funkce Flow na iOS je pouze o dost horším příbuzným promakané verze pro Android. Za to ale může i samotný iOS, často se mi stává, že se aplikace mezi sebou bez mého zadání jen tak volně přepínají. Stále mi chybí notifikační dioda, a to hodně (ne, blesk, který mě sice upozorní, ale rozsvítí celou místnost a málem mě oslepne, opravdu není náhradou notifikační diody…). Dále mi chybí tlačítko zpět, které u Androidu je vždy na stejném místě, na iOS jsem často zmatený, kde se tlačítko nachází (gesto tažením pro krok zpět nefunguje u všech aplikací). Když už ho najdu, tak se nepochopitelně nachází v levém horním rohu, což je jediné místo, kam prostě při běžném držení přístroje nedosáhnu. Vím, že existuje dvojté poklepání Touch ID pro snížení celé obrazovky, je to ale poněkud krkolomné řešení, na které jsem si nezvykl.

Vadí mi také home button, neustálé klikání, zvlášť to dvojté pro multitasking, je pomalé a zbytečně nepohodlné. Ale to je jen můj pocit, chápu, že někdo má rád ten pocit z hardwarového tlačítka. Dále na seznamu je sdílení informací mezi aplikacemi, i když se iOS 8 v této oblasti dost posunul, stále má ke vzájemné spolupráci mezi aplikacemi daleko. Stalo se mi, že jsem třeba chtěl sdílet obrázek z aplikace 9Gag do aplikace Messenger od Facebooku, samozřejmě to nešlo. Musel jsem otravně zkopírovat link a poté ho zadat do textového pole. Věřím ale, že se na to Apple ještě více zaměří a umožní všem vývojářům přístup do vzájemného sdílení. Jak už bylo řečeno, celkově jsem ale zatím nadšený, vím, že návrat byl dobrým rozhodnutím. Teď již budu iPhone pečlivě testovat pro nadcházející recenzi!

iPhone 6 Display
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější