Zavřít reklamu

os-x-mavericks-app-storeSice uběhl již nějaký čas od doby, co tu máme nový desktopový systém OS X Yosemite, ale věřím, že následující návod se bude některým uživatelům hodit. Jistě jste si všimli, že po stažení a aktualizace právě na nový systém vám starý, tedy OS X Mavericks, zmizel z Mac App Store a dá se tedy tvrdit, že už není cesty zpět. Ve skutečnosti tomu však tak není. Mavericks v Mac App Store stále je, jen je skrytý. Po objevení si ho může každý uživatel bezproblémově stáhnout a nainstalovat. Pojďme si tedy ukázat cestu, jak toho docílit.

Na úvod bych rád zmínil, že nikoho nenabádám, aby přešel zpět na starý systém. Osobně se domnívám, že nový OS X Yosemite je výborný. Věřím však, že některým se následující návod může v některé situaci hodit, ať už řeší nějaký problém s dosavadním systémem nebo by si jen rád chtěl zachovat starší systém a jednou si například připomenout poslední systém s tradičním Applovským designem.

Odhalení systému v Mac App Store a jeho stažení
Ihned po stažení OS X Yosemite nebylo možné v Mac App Store naleznout OS X Mavericks. To je vcelku logické a u Applu nic neobvyklého. Zajímavostí však je, že pokud jste v minulosti někdy stáhli OS X Mavericks přes App Store, tak si jej můžete stáhnout i nyní. Mavericks se totiž stále nachází na serverech společnosti, tudíž není problém ho získat.

1. Spusťte aplikaci App Store na svém Macu
2. Klikněte v menu baru na položku Obchod a poté zvolte Zobrazit můj účet
3. Přihlašte se pod účet, ve kterém jste v minulosti stáhli OS X Mavericks
4. V kategorii Hidden Items zvolte Manage
5. Měl by zde být OS X Mavericks, vedle klikněte na UNHIDE a poté na Done
6. Nyní by se měl Mavericks ukázat v zakoupených aplikacích. Stačí tedy jen kliknout na DOWNLOAD a stahování začne

Hidden Purchases

Jak systém nainstalovat
Po stažení vyskočí chybová hláška, že tento systém je přiliš starý a nelze ho v této verzi systému otevřít. OS X nepovoluje downgrade na nižší verzi systému. Existuje však způsob, jak systém do počítače Mac nainstalovat. Je zcela bezpečný a běžný. Budeme k tomu pouze potřebovat flash disk a Terminál. Vzhledem k tomu, že systém je velký 5,35 GB, je nutný flash disk o kapacitě alespoň 8 GB. Ten k Macu připojíme a naformátujeme pomocí Diskové Utility, kterou nalezneme v Launchpad –> Jiné nebo ji spustíme přes Spotlight, který vyvoláme klávesovou zkratkou Cmd (⌘) + mezerník. V Diskové Utilitě naformátujeme připojený flash disk jako Mac OS rozšířený (žurnálovaný). Doporučuji také flash disk přejmenovat, nejlépe na jednoslovný název. Například flashdisk. Diskovou Utilitu můžete nyní zavřít, nadále ji již nebudeme potřebovat.

Disková utilita

Nyní se dostáváme k tomu, jak z právě naformátované flashky udělat instalační flash disk s OS X Mavericks. Spustíme si tedy Terminál. Opět k jeho spuštění můžeme použít Spotlight. V Terminálu zadáme následující příkaz:

sudo /Applications/Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/flashdisk –applicationpath /Applications/Install OS X Mavericks.app –nointeraction

Kód musí být vložen vcelku. Název flashdisk za /Volumes/ nám značí název flash disku. Pokud jste při formátování pojmenovali svůj flash disk jinak, tak název přepište. Jakmile kód do Terminálu zkopírujete a potvrdíte enterem, vyzve vás systém k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nezobrazují, ale heslo přesto na klávesnici napište a opět potvrďte. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a bude dokončen během pár minut. Dokončení poznáte tak, že v Terminálu se objeví hláška „proces dokončen.“ Případně také tak, že na ploše (nebo ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Mavericks s instalační aplikací.

Na úplný závěr pak stačí jen Mac restartovat a při jeho opětovném spouštění mačkat klávesu Alt (⌥). Poté zvolíte správnou jednotku a instalace může začít. Dále se již řídíte dle pokynů na obrazovce.

Dnes nejčtenější

.