Zavřít reklamu

2014 Rok 2014 sa dá nazvať aj rokom významných vedeckých objavov. Priniesol nám totiž veľmi zaujímavé veci naprieč všetkými oblasťami vedy. V minulom roku sme sa mohli dozvedieť niečo viac o vzniku života na Zemi či nahliadnuť do budúcnosti a zistiť zopár vecí, ktoré nás ako ľudstvo čakajú. V tomto článku Vám priblížim 10 najzaujímavejších objavov, ktoré však nebudú usporiadané v konkrétnom poradí. Poďme teda spoločne začať.

Voda na Zemi nepochádza z komét
Vedci sa donedávna domnievali, že na Zem sa dostala voda pomocou komét, ktoré ju niekoľko desiatok tisíc rokov neustále bombradovali. Najnovší vedecký výskum však hovorí o opaku. Podľa nedávného zistenia sondy Philae, ktorá patrí materskej lodi Rosetta je chemické zloženie vody na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko odlišné od toho aké má voda na našej planéte. Podľa vedcov z NASA je vraj pravdepodobnejšie, že voda na Zemi pochádza z asteroidov aj keď obsahujú niekoľkokrát menej vody ako kométy.

rosetta2014
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Vodíkové palivo je čím ďalej tým reálnejšie
V septembri/září roku 2014 urobili vedci v Glasgowe obrovský prelom v snahe získať vodíkové palivo z klasickej pitnej vody. Tím výskumníkov bol schopný ukladať čistý vodík získaný z molekúl vody ako kvapalinu bez obsahu uhlíka. Metóda umožňuje získavať čistý vodík omnoho rýchlejšie ako tomu bolo doteraz, čo nasvedčuje tomu, že vodík by raz mohol nahradiť ropu a ovzdušie by tak mohlo byť omnoho čistejšie ako je tomu teraz. Ďalšou obrovskou výhodou takéhoto typu paliva by bol fakt, že by pochádzalo z obnoviteľných zdrojov a tým pádom by bolo jeho vyčerpanie takmer nemožné.

08a-chassis-toyfcv
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Objav pozostatkov Richarda III.
Keď historici pod povrchom novovznikajúceho parkoviska v roku 2012 v Leicestri objavili kostru neznámého muža domnievali sa, že by mohlo ísť o Richarda III., no neboli si tým celkom istí. Z pochybností ich však vyviedli testy DNA, ktoré jasne preukázali, že sa jedná o bývalého britského kráľa.

king_richard_iii.jpg

Prvé zábery „diabla z Čierneho mora“
Hovorí sa, že povrch marsu má ľudstvo preskúmané dôkladnejšie ako dno svetových oceánov. Avšak ako sa zdá pomaly sa v tomto smere robia malé pokroky. V novembri/listopadu 2014 sa ekológom podarilo prvýkrát pomocou špeciálneho podvodného robota natočiť  „diabla Čierneho mora“. Boli to vôbec prvé zábery, ktoré ukazujú tohto morského čerta na dne tohto mora. Bohužiaľ sa im ho však nepodarilo chytiť a vyviesť na svetlo aby mohlo prísť k dôkladnejšiemu skúmaniu. Výskum záberov tohto tvora by mal vedcom objasniť záhady tohto druhu.

seadevil-d695-2_86346_990x742

Rok v znamení Eboly
Až do začiatku minulého roka bola Ebola len poznámkou v učebniciach medicíny. Teraz sa však jedná o globálnu chorobu, ktorá v poslednej dobe sužuje väčšinu sveta. Epidémia začala vzájomnou iterakciou človek-zviera. Táto interakcia bola teraz objavená pomocou genetického výskumu, kterého sa zúčastnilo až 50 vedcov z celej planéty. Počas výskumu ich však 5 zomrelo na následky tohto ochorenia ešte predtým ako boli jeho výsledky zverejnené.

o-EBOLA-VIRUS-facebook

Zem nie je jediným členom Slnečnej sústavy kde sú oceány
V minulom roku sa vedcom podarilo zapísať si jeden prelomový objav. Na mesiaci Saturnu menom Enceladus sa nachádza oceán, kterého povrch je však kompletne pokrytý ľadom. Na tento objav prišla skupina vedcov a astrofyzikov, ktorí precízne skúmali obežnú dráhu tohto mesiaca pomocou sondy Cassini, ktorú vypustila NASA už pred niekoľkými rokmi. Zaujímavosťou je, že oceán sa rozprestiera len po južnej pologuli tohto mesiaca a nie po celom povrchu.

enc02_PIA07800

Amazónia bola kedysi plná ľudí
V storočí Kryštofa Kolumba a jeho objavu Ameriky sa zdalo, že Amazonský prales je neobývaný. Tento fakt sa však podarilo vedcom v roku 2014 vyvrátiť, keďže zistili, že tento región bol v minulosti husto posiaty starobylými mestami. Archeológovia oznámili, že viac ako 3% celkového povodia rieky Amazonky obsahujú pôdu, ktorá bola kedysi vo veľkej miere využívaná na poľnohospodárske účely. Našli sa tu stopy po obrovských poľnohospodárskych podnikoch, ktoré nasvedčujú, že tam bola kedysi obrovská popuácia.

amazonia

Najlepšia mapa nášho umiestnenia vo vesmíre
Vieme, že Zem sa nachádza v Slnešnej sústave, ktorá je časťou galaxie nazývanej Mliečna dráha. Vedci v minulom roku vypracovali presnú mapu nadkupy, v ktorej sa pravdepodobne nachádza naša Slnečná sústava. Táto nadkupa dostala pomenovanie Laniakea. Jej štruktúra je oveľa väčšia ako sa pôvodne predpokladalo. Na vzdialenosti viac ako 500 svetelných rokov sa vraj vyskytuje viac ako 100 tisíc galaxií a každá z nich obsahuje bilióny hviezd a vlastné solárne systémy.

great_attractor.0

Vírus HIV sa možno u opíc podarí úplne zablokovať
V roku 2005 zomrelo až 2,3 milióna ľudí na ochorenie AIDS. Našťastie toto číslo neustále klesá a teraz sa dokonca objavila pozitívna informácia, že sa vírus HIV, z ktorého vzniká ochorenie AIDS, podarí úplne zablokovať. Už v roku 2013 sa úmrtnosť na toto ochorenie znížila na 1,5 milióna ľudí. V roku 2014 lekári možno objavili očkovaciu látku, ktorá má pozitívne výsledky u opíc nakazených týmto vírusom. Zatiaľ však nie je známe, či táto očkovacia látka funguje aj u ľudí.

hiv-vaccine-failure-end.si

 

DNA by mohla prežiť vstup do zemskej atmosféry
Od začiatku celosvetového vesmírného programu bolo známe, že vákuum, ktoré vzniká pri veľkej rýchlosti rakety v čase letu do vesmíru, je schopné sterilizovať povrch rakety natoľko aby nedošlo ku kontaminovaniu iných svetov. Vedci v minulom roku testovali vzorky DNA, ktoré boli nastriekané na povrch rakiet. Ukázalo sa, že jedna tretina tejto DNA bola schopná prežiť extrémne podmienky, ktoré pri takejto ceste do vesmíru vznikajú. Telesá s touto DNA absolvovali 13 minutový let do nízkej obežnej dráhy Zeme. Tento objav nasvedčuje tomu, že by DNA mohla prežiť aj dlhšie lety na iné planéty a zároveň to vyvoláva otázku o tom, ako sa pôvodne ocitol život na Zemi.

DNA space

*Zdroj: www.wired.co.uk

Související články

Dnes nejčtenější