Zavřít reklamu

eRecenze MacBook AirApple by měl podle všeobecných spekulací a očekávání analytiků v letošním roce do svého portfolia zařadit nový MacBook Air s 12″ displejem. Spekulací a očekávání je již tolik, že se představení novinky zdá jako reálná záležitost. Pojďme se proto podívat na veškeré informace, které o novém očekávaném drobečkovi od společnosti Apple kolují internetem a které vypadají jako velmi pravděpodobné. Novinka by se měla začít prodávat v roce 2015 a to zřejmě v první polovině letošního roku.

MacBook Air 12″ by měl nabídnout ultratenký design a právě proto se mluví o vynechání 3,5mm Jack konektoru s tím, že se Apple chce zaměřit na Bluetooth bezdrátová sluchátka a 3,5mm jack konektor postupně vynechat ze všech svých produktů. Aby mohl být MacBook ještě tenčí nestačí vynechat jen konektor pro sluchátka, novinka nabídne dvojici USB portů se specifikací USB 3.1 s přenosovou rychlostí 10Gbps. Tyto porty jsou jednak rychlejší než současné USB 3, ale vzhledem k tomu, že Apple dle spekulací použije USB 3.1 Type C, ušetří také významné množství místa a to ve všech směrech, porovnání USB 3.1 Type C a klasického USB 3.0 portu vidíte na níže uvedeném renderu.

Apple tak zachová pouze dvojici USB 3.1 portů Type C, Magsafe 2. generace pro nabíjení a otázka zůstává také nad Thunderbolt portem. Ten by se totiž okamžitě stal největším portem na počítači a s velikostí, která je téměř srovnatelná s klasickým USB portem by tak Apple dělal veškeré výše uvedené změny zbytečně. MacBook Air 12″ tak patrně zůstane bez Thunderbolt portu a bude považován spíše za klenot do dámské kabelky nebo podnikatelského kufříku, než za pracovní nástroj pro grafiky nebo programátory a další náročné uživatele. Právě tyto výše uvedené změny zaručí, že se bude jednat o nejtenčí počítač na trhu, který nabídne kromě ultratenkého těla také minimální váhu a bude skutečně ultra kompaktní.

usb-3-type-c1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

*Zdroj renderu: eukhost.com

Další změnou pak bude touchpad u kterého by měl Apple upustit od tradičního touchpadu s tlačítkem, který je možné stisknout a nahradí jej pouze velkým Touchpadem bez možnosti stisknutí. V OS X není problém stejným způsobem používat i současný Touchpad, ovšem současné MacBooky stále ještě umožňují použít také klasické stisknutí Touchpadu. Právě absence tlačítka by měla Applu umožnit dále ztenčovat design o potřebné desetiny milimetrů.

Novinka by měla nabízet displej se specifikací Retina, což ve výsledku znamená, že se budeme dívat na 11,88″ displej s rozlišením 2732 x 1536, tedy s hustotou 264 pixelů na jeden palec, což je vzhledem ke vzdálenosti, z jaké se budeme na notebook dívat standard, který splňuje Applovské označení Retina. Displej by měl mít výrazně tenčí rám než je tomu v případě současných počítačů od Applu a jeho okraj by měl být skutečně jen minimální, aby se zbytečně nezvětšovala výška a šířka počítače.

12inch-Retina-MacbookAir
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Poslední novinkou je pak věc, která vzbuzuje obdiv, údiv, ale i názor z řad odborníku, podle kterého je toto řešení v současné době nemožné. Řeč je o vynechání aktivního chlazení, tedy ventilátoru s tím, že by mělo být možné počítač chladit pouze pasivně. Díky tomu bude zaručena nejen o něco nižší spotřeba, možnost ještě více ztenčit konstrukci, ale také to nejdůležitější, počítač nebude vydávat žádný zvuk. Apple samozřejmě použije své flash paměti a díky tomu že vynechá aktivní chlazení, nebude v MacBook Air 12″ Retina žádná mechanická neboli pohyblivá část, která by mohla vydávat byť i minimální zvuk. Počítač tak zkrátka neuslyšíte za žádných okolností.

Právě vynechání všech výše uvedených věcí spolu s pasivním chlazením umožní podle spekulací Applu vytvořit MacBook Air 12″ s tloušťkou neuvěřitelných 9mm. V současné době má přitom MacBook Air tloušťku od 0,3cm (přední hrana) po 1,7cm (zadní hrana). Aby mohl Apple vyrobit počítač s pasivním chlazením, musel počkat na nové procesory Intel Core M Broadwell, které se začnou vyrábět v letošním roce. Právě tyto procesory by měly zaručit možnost vyrobit počítač bez aktivního chlazení. Procesory jsou navíc extrémně úsporné a tak počítač nejen že nepotřebuje chlazení, ale Applu by se mělo podařit i při takto malých rozměrech vytvořit MacBook s 12 hodinovou provozní dobou, tak jak je to u současných 13″ modelů.

27151_1_intel_rejects_the_idea_that_they_are_going_bga_only_full

Takže si to pojďme shrnout, nový MacBook Air 12″ by měl mít Retina displej, měl by být téměř o 1cm tenčí než současný model, měl by mít pasivní chlazení, bez tlačítkový touchpad a pouze dva USB 3.1 Type C porty a jeden Magsafe port 2. generace. Pokud se to Applu podaří, pak se máme na co těšit, ovšem znovu dodávám, že tento článek je založen na spekulacích které kolují internetem, na odhadech analytiků a na podobných záležitostech, nikoli na reálných únicích.

recenze Macbook Air
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější