Zavřít reklamu

Apple 2015Pred chvíľou začal rok 2015 a ja sa aj tento rok pozriem na to, čo by sme od neho mohli očakávať. Ale už to nevezmem tak, že by som sa pozrel na všetky produkty, ktoré by mohli vyjsť, ale skôr na také tie kľúčové novinky, ktoré by mali definovať celý rok 2015 podľa Applu. Vzhľadom k tomu, koľko noviniek predstavil Apple tento rok, tak si myslím, že budúci rok bude skôr o doplnení portfólia o aktualizované produkty, ale môžeme očakávať aj nejaké tie nové partnerstvá. Či to budú tak veľké partnerstvá, ako je to s IBM, to si nedovolím predpovedať, ale myslím, že by sme mali čakať aspoň jedno ohlásenie, ktoré súvisí s čoskoro vydaným produktom.

Apple Watch + Partnerstvá
Apple by mohol určite ohlásiť partnerstvo s Gucci alebo s ďalšími poprednými módnymi značkami, ktoré by začali vyrábať vlastné remienky pre Apple Watch. Cupertinská spoločnosť totiž po veľmi dlhej dobe vydala produkt s (na jeho pomery) extrémne veľkými možnosťami úpravy. A tým myslím práve, že si na hodinky môžete pripevniť akýkoľvek remienok. Preto by podľa mňa dávalo väčší zmysel, keby Apple tento rok nevydal druhú generáciu Watch, ale skôr by sa naplno venoval prvej generácii a ohlásil k nej všetko potrebné.

Apple Watch
iPad Pro
Taktiež si myslím, že Apple niekedy začiatkom roku oznámi prvé detaily k iPadu Pro, o ktorom špekulujeme už aspoň dva roky. 12-palcový iPad sa spočiatku zdal nezmyslom, ale ruku na srdce, to isté sme vraveli o 5,5-palcovom iPhone. Pokiaľ si tablet zachová pomer strán 4:3, potom bude naozaj veľký, ale bez potrebných softvérových funkcií bude zbytočný. Preto by mal Apple vytvoriť aspoň ten multitasking, na ktorom mal pracovať ešte v čase príprav na iOS 8. Druhou možnosťou je, že by to bolo skutočne prvé hybridné zariadenie od Applu, ktoré by bolo možné premeniť na Mac. Tu by Apple využíval patentované technológie a po pripojení k docku (s klávesnicou a vlastným hardvérom) by sa tablet premenil jednoducho na displej, na ktorom by bežal OS X. A potom po odpojení z docku by sa o synchronizáciu obsahu postarala Continuity, vďaka ktorej by sa dalo ľahko pokračovať v rozrobenej práci. Dá sa však čakať, že pôjde o dve samostatne predávané veci, čím sa môže cena konečného produktu zvýšiť na 1000€.

iPad Pro MacOtakara
Apple TV
iPad Pro by mohol byť predstavený po boku novej Apple TV. Konečne. Na štvrtú generáciu Apple TV čakáme už veľmi dlhý čas a špekulácie o nej sa postarali o to, že prakticky všetky revolučné funkcie už stihla predstaviť konkurencia. Nová  TV by mala ponúknuť 64-bitový procesor a viaceré softvérové novinky vrátane Siri a App Store. Nemusí chýbať ani pohybové ovládanie, ktoré vyvinula spoločnosť PrimeSense, ale na čo ho vlastne Apple použije, ešte len uvidíme. Každopádne, myslím si, že sa dočkáme inovovaného prostredia a možnosti prepojiť Apple TV so set-top boxom, čím nám umožní sledovať a ovládať televízny obsah s pomocou ovládaču Remote. Tu si myslím, že ak by Apple chcel hlasové ovládanie, zrejme by do svojho ovládaču zakomponoval mikrofón, respektíve túto funkciu zakomponuje do iOS 9. Okrem toho by potešilo nejaké to užívateľsky prístupné úložisko s určitou kapacitou (aspoň 16 GB), ktoré by slúžilo k ukladaniu aplikácií a hier do pamäte. U filmov by sa využívala skôr len dočasná pamäť, ako je tomu teraz, keďže Apple bude s vysokou pravdepodobnosťou naďalej preferovať požičiavanie filmov. Zvýšenie ceny o 100 dolárov by mi prišlo celkom adekvátne, vzhľadom k množstvu funkcií, ktoré by mala priniesť.

iPhone
Zníženie ceny napokon môžeme očakávať vo svete iPhonu. Tam by mal Apple predstaviť až tri modely iPhone. Prvý by bol nástupcom 6-ky, nazvime ho iPhone 6s. Druhý bude nástupcom Plusky, ale neviem si predstaviť, že by sa volal iPhone 6s Plus a preto si myslím, že by mu Apple dal nejaké nové rýchlejšie prečítateľné meno. No a tretí model? Tretí model bude ten s „ideálnou uhlopriečkou“, teda so 4-palcovou obrazovkou. Tento model by bol vlastne priamou náhradou za iPhone 5s, ktorý bude v tej dobe entry-level zariadením. Osobne si myslím, že pôjde primárne o model s inovovaným dizajnom po vzore iPhone 6, ale nie je možné vylúčiť ani zakomponovanie silnejšieho hardvéru, čím by Apple docielil, že telefón bude (bohužiaľ) ešte tenší.

iPhone 6 mini
iOS 9
Od tohtoročnej WWDC očakávam, že Apple nepredstaví tak revolučné funkcie ako tento rok. Skôr si myslím, že to bude o doplnení funkcií, ktoré sa nedostali do iOS 8. Teda by to mohli byť hlavne funkcie pre Apple Maps, multitasking pre iPad Air 2 a softvérové vylepšenia v oblasti Continuity a Handoff. Tu by sme mohli zároveň čakať, že sa dvojica funkcií začne pomaly presadzovať aj medzi vývojármi, ktorých tak môže funkcia donútiť, aby konečne začali využívať Mac App Store. Pre používanie iOS 9 je treba mať aspoň iPhone 5 alebo 5c, iPad 4. generácie alebo iPad mini 2.

OS X Malibu / OS X Mojave
To isté očakávam aj v prípade nového OS X, ktorého názov môžeme len odhadovať. Myslím si však, že ak by Apple ako názov nového OS X zvolil ďalšiu známu časť Kalifornie, ktorou by mohlo byť napríklad Malibu alebo Mojave. Skutočný názov uvidíme až o pol roka na WWDC, ale funkcie systému môžeme odhadovať už teraz. Aj tu by mohli byť rozšírené Apple Maps a tiež by došlo k rozmachu funkcií Continuity a Handoff, konieckoncov záujem o funkcie prejavil aj Microsoft, ktorý ju chce využiť v novej generácii Office. Apple by sa tiež mohol spamätať a mohol by predstaviť Siri pre Mac, ale o tom už začínam mať pochybnosti. Nebudú zrejme chýbať ani zmeny v dizajne, ktoré už len doplnia to, čo priniesol Yosemite. No a ešte by sme mohli čakať integrovanie Beats Music v novej verzii iTunes.

OS X Rancho Cucamonga

Dnes nejčtenější

.