Zavřít reklamu

Apple-2014Rok 2014 sa pomaly ale isto blíži ku koncu a preto je čas zrekapitulovať si, čo bolo z môjho pohľadu potešujúce a čo ma naopak sklamalo z toho, čo Apple v tomto kalendárnom roku predviedol. Iste všetci vieme, aké produkty boli predstavené, preto sa tento článok bude skôr zameriavať na moje osobné postrehy, ako na hardvérové špecifikácie už známych vecí. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo sa mi (ne)páčilo. Budem tieto „jablčné kroky“ hodnotiť známkami, ako v škole.

iOS 8
Začnime teda pekne od začiatku. Apple na tohtoročnej WWDC predstavil ako vždy dve kľúčové softvérové novinky. Prvou z nich bol iOS 8, ktorý bol po oficiálnom uvedení na trh a aktualizácii na 8.0.1 totálnym prepadákom. Apple si akoby prestal uvedomovať dôležitosť iOS a preto ho vydal v doslova príšernej verzii 8.0.1, ktorá mala byť opravnou aktualizáciou, no namiesto toho veľa vecí pokazila. Veď všetci si určite ešte teraz pamätáme na veľkú aféru zo septembra/září tohto roku, kedy už vyššie spomenutá aktualizácia mala za následok znefunkčnenie antény pri najnovších modeloch iPhone. Ďalej iOS 8 ako celok natoľko spomalil staršie zariadenia, že ich používanie sa stalo doslova utrpením. Toto hovorím z vlastnej skúsenosti, nakoľko sa môj iPad mini 1. generácie po nainštalovaní „osmičky“ zmenil na nestabilné zariadenie, ktoré sa kedykoľvek samo reštartovalo alebo na ňom padali aj nenáročné aplikácie. Rozumiem, že Apple potreboval akýmsi spôsobom prinútiť majiteľov starších zariadení ku kúpe novšieho hardvéru, ale naskytla sa mi otázka, či by sa to nedalo aj nejakým iným spôsobom. Avšak aby som len nekarhal Apple za jeho menšie kroky vedľa, musím uznať, že iOS 8 je na najnovších zariadeniach ako je iPhone 6, 6 Plus či iPad Air 2 skvelým operačným systémom. Obsahuje veľa nových features, ktoré síce bežný človek nemusí vždy využiť, no nájdu sa aj zákazníci, ktorí ich ocenia. Navyše je potešujúcou správou, že väčšina z týchto vlastností funguje ešte aj na iPhone 5S či iPade Air alebo iPade mini 2. generácie bez problémov.

Hodnotenie: 3

iOS 8 banner wwdc
OS X Yosemite
Ďalšou zastávkou na WWDC bude nepochybne OS X Yosemite. Systém OS X bol už dlhšiu dobu prakticky nezmenený, preto prišiel čas na generálnu prestavbu. V minulom roku sme sa dočkali len mierne vylepšenej verzie Mavericks, pretože väčšina programátorov Apple bola pochopiteľne zameraná na vývoj iOS 7. V tomto roku sa však ručička váh prevrátila a Yosemite sa stal najväčším a najprepracovanejším updatom OS X v histórii. Hlavnou zmenou prešiel vzhľad celého užívateľského rozhrania, ktoré ako isto všetci vieme ponúka plochý dizajn, ktorý sa mne osobne veľmi páči. Určite si tento krok našiel aj veľmi veľa odporcov, no aj tu platí staré dobré pravidlo: „Sto ľudí, sto chutí“ a preto sa logicky nedalo vyhovieť každému. Mnoho užívateľov sa aj teraz sťažuje na to, že ich Mac trpí rozsiahlymi chybami a sekaním animácií. Musím sa priznať, že rovnako tak to bolo pred časom aj u mňa. Môj MacBook Pro Retina 15“ bol prakticky nepoužiteľný z dôvodu padania aplikácií a zasekávania systému. Skúsil som preto jednoduchý reset PRAM a všetko od vtedy šliape ako švajčiarske hodinky.

Hodnotenie: 1-

OS X Yosemite

iPhone 6 a 6 Plus
No a ako čas plynul, prišiel rad aj na kľúčový produkt. Na iPhone. O dizajne sa v dnešnej dobe už neoplatí polemizovať. Je taký aký je a či je dobrý alebo nie, si každý zhodnotí predsa sám. Úniky nám, ako to už býva zvykom, prakticky 8 mesiacov pred oficiálnym predstavením odhalili všetky dôležité novinky. Zmena dizajnu bola jasná už od predstavenia iPhone 5S, no konkrétny vzhľad sa na verejnosť dostal v únikoch len o pár mesiacov neskôr. Viem, že si mojim názorom u veľa ľudí „nešplhnem“, ale mne osobne sa tento dizajn veľmi páči a myslím si, že sú to práve tie kritizované pásiky, ktoré robia spoločne s vypuklým objektívom tento smartfón zaujímavým. Zo začiatku som sa nepridával na žiadnu stranu podľa toho, či sa mi páči tento dizajn alebo nie. Zostával som neutrálny aj keď som vedel, že sa polroka pred predstavením pozerám už na finálny dizajn. Zmena uhlopriečky týchto telefónov si myslím, že v dnešnej dobe obrovských smartfónov bola akýmsi núteným krokom, ktorý však nevznikol zo dňa na deň. S veľkosťou týchto smartfónov súvisia aj medializované aféry ohýbania iPhone 6 Plus, ktoré narástli až do takých rozmerov, že na ne reagoval aj samotný Apple a možno dokonca posilnil vnútornú architektúru väčšieho z nových iPhonov. Ďalším z „malérov jablčnej šestky“ bol fakt, že pri OIS v iPhone 6 Plus vznikali fotky a videá, akoby ich tvorili impresionisti. Apple našťastie na tento problém reagoval rýchlo a zákazníkom, ktorým sa toto stalo, vymenil iPhone za nový kus. Hodnotenie bude preto vychádzať odhliadnuc od afér, ktoré boli spojené s tohtoročnými modelmi iPhone.

Hodnotenie: 2

iPhone 6 kamera

Apple Watch
Azda najväčším prekvapením, ktoré pre nás Apple tento rok pripravil, boli bájne hodinky iWatch, ktoré však dostali pomenovanie Apple Watch. Applu sa podarilo dokonale ukryť pred verejnosťou nový produkt, za čo určite môže ďakovať aj podozrivo častým únikom dielov pre iPhone 6. Spolu s predstavením Apple Watch súvisí aj fakt, že Apple prvýkrát od smrti Steva Jobsa použil jeho legendárnu vetu „One more thing…“, ktorú si medzičasom privlastnilo čínske Xiaomi. Pri tejto spoločnosti to však nemalo taký efekt ako pri Apple. Samotné hodinky prišli podľa mňa z celkom podareným dizajnom, ktorý dokonale ladí s iPhone 6 a 6 Plus. Avšak ak tie správy, ktoré hovoria o nutnosti mať so sebou iPhone, aby táto novinka fungovala, sú natoľko pravdivé, bude sa jednať o veľmi predražené vedľajšie zariadenie a to hlavne vtedy, keď si zákazník bude chcieť kúpiť 18-karátové Apple Watch Edition. Avšak ak zatiaľ odhliadneme od faktu, že o Apple Watch toho vieme skutočne málo, vysluhujú si z môjho pohľadu skvelé hodnotenie za dizajn a aj za to, že sa ich Apple podarilo uchovať v tajnosti až do samotnej keynote.

Hodnotenie: 1

Apple Watch (1)

iPad Air 2
Ďaľšou zastávkou v našom ročnom prehľade sú nepochybne iPady. Celá verejnosť sa po väčšinu roka sústredila hlavne na iPhone a preto sa na úniky iných produktov akosi pozabudlo. Avšak jedna vec bola jasná a to tá, že nový iPad Air 2 dostane extrémne tenké telo. Áno bol jasný aj senzor Touch ID, no ten mal byť pôvodne podľa informácií zakomponovaný už do iPadu Air v roku 2013. Novinka v tomto roku dostala veľmi výkonné vnútornosti, čo sa odrazilo na tom, že iPad Air 2 je jedným z najvýkonnejších tabletov súčasnosti, ktorý ponúka 2. najtenšie telo na trhu. Áno, druhé, pretože Dell má tablet tenší o 0,1 mm, čiže má nepatrne menšiu hrúbku ako 6,1 mm hrubý iPad Air 2. Osobne považujem tento iPad za historicky najlepší tablet z dielne Apple, ktorý bude ešte zopár rokov držať dych s konkurenciou. Samozrejme, že sa našli aj takí inteligentní ľudia, ktorí potrebovali svetu ukázať ako sa dá „érko dva“ ohnúť. Čo bolo pre mňa veľmi „prekvapivé“, nakoľko som netušil, že niečo tak tenké sa dá ohnúť.

Hodnotenie: 1

iPad Air 2

iPad mini 3. generácie
Prichádzame k najkontroverznejšiemu zariadeniu Applu za rok 2014. A tým je iPad mini 3. generácie. Dalo by sa povedať, že na tento iPad sa Apple totálne vykašľal a zhruba 2 týždne pred predstavením do iPadu mini 2 pridal Touch ID a farbu Gold. Osobne si myslím, že tento tablet je pre ľudí, ktorí aktualizujú svoje Apple produkty každoročne natoľko zbytočný, že sa pri ňom ani len nezastavia. Veď predsa senzor odtlačkov prstov a zlatá farba nemajú hodnotu 100$ naviac, ako si Apple pýta. O tomto zariadení sa ani neoplatí písať viac, pretože si stačí prečítať recenziu iPadu mini 2. generácie a domyslieť si k tomu, ako Vám dokáže prečítať odtlačky.

Hodnotenie: 4-

iPad mini 3

iMac with Retina 5K Display
Azda najžiadanejším produktom od Apple bol tento rok iMac s Retina displejom. A tí ľudia čo ho chceli, sa ho aj dočkali. Apple v tomto roku uviedol desktopový all-in-one počítač, ktorý má najlepší a najjemnejší displej na trhu. Ani televízory ešte nedisponujú rozlíšením 5K, ako je to pri tomto iMacu. Navyše, ak sa k tomu pridá výkonný hardvér a prepracovaný systém, dostaneme niečo, čo neponúka žiadny iný výrobca. Apple týmto krokom ukázal, že je to práve on, kto sa chystá určovať trendy v dosluhujúcom odvetví desktopových PC. Veď ak si to pozrieme na úrovni štatistík tak práve desktopy s Windows sa rapídne z roka na rok prepadajú, zatiaľ čo stolné počítače Mac sú čoraz viac a viac v obľube.  Navyše k celému tomuto baleniu dal Apple na svoje pomery slušnú cenu, ktorá aj tak môže byť pre mnohých príliš vysoká.

Hodnotenie: 1-

iMac with Retina 5K

Apple Pay
No a v neposlednom rade netreba zabudnúť ani na Apple Pay. Túto službu neočakával zrejme nikto. Veď predsa pri predstavení iPhone 5 bolo jasne povedané, že Apple nikdy nepoužije NFC čip, nakoľko to je zbytočné a tento trend vydrží len zopár rokov. Opak sa však u nepredvídateľného Apple stal skutočnosťou a už dnes môžeme v niektorých obchodných reťazcoch v USA platiť pomocou svojho prstu a iPhone 6 či 6 Plus. Táto služba bude mať v budúcnosti veľmi významné postavenie na celosvetovom trhu, no zatiaľ treba len povedať, že sa jedná o prevratnú službu, ktorá zmení vnímanie platieb cez telefón.

Hodnotenie: 2

Apple Pay

Rok v znamení rekordov a prešľapov
Rok to bol skutočne zaujímavý, ba priam až rekordný. Aj tak by sme mohli zrekapitulovať rok 2014 z pohľadu Apple. Kamkoľvek sa pozrieme, vidíme samé rekordy. Hlavnými z nich sú však enormné zisky kalifornského giganta, ktoré hlavne v poslednom fiškálnom období úzko súvisia s rekordnými predajmi nových iPhone 6 a 6 Plus. Z tohto pohľadu je jasne vidieť, že Apple má významné slovo na globálnom trhu, a že jeho postavenie v očiach zákazníkov nepokazia ani aféry typu Bendgate, zamietnutý Black Friday mimo USA alebo arogantný postoj voči vývojárom. Ak by som mal hodnotiť len samotné rekordy Apple, tak známka by bola 1+, no keďže sa netreba nechať zviesť na lákavé čísla a brať do úvahy aj iné okolnosti, je hodnotenie presne také aké z môjho pohľadu je.

Hodnotenie: 2-

apple_oct_2014_invite_large

V tomto článku som bral do úvahy hlavne nové zariadenia a nie zariadenia, ktoré dostali len malé tiché vylepšenia. Celé hodnotenie je brané z môjho osobného pohľadu, preto sa môže stať, že nie každý s ním bude súhlasiť.

Související články

Dnes nejčtenější

.