Zavřít reklamu

OS X Yosemite iconSom switcher a preto mi chvíľu trvalo, kým som sa naučil Mac ovládať úplne perfektne. To mimo iného platí aj o možnosti robiť screenshoty a keď už niekto prejde na Mac z Windowsu, zrejme ho zaujíma ako má odfotiť obrazovku, keď na klávesnici nenájde žiadnu klávesnicu menom Print Screen. Screenshoty sa na Macu robia úplne inak a Mac ukrýva viac možností ako odfotiť obrazovku. Nie je to vôbec náročné a v tomto návode si dopodrobna rozoberieme, ako sa robia rôzne typy screenshotov na Macu. Opäť zdôrazňujem, že tento návod je určený hlavne pre switcherov a pre začínajúcich užívateľov, ktorí sa chcú na svojom Macu naučiť nové “finty”.

Na Macu existujú tri rôzne typy screenshotov. Prvý typ screenshotu je základný – odfotí celú obrazovku. Aby ste odfotili obrazovku takýmto spôsobom, stlačte klávesovú kombináciu CMD + SHIFT + 3. Príklad takéhoto screenshotu môžete vidieť nižšie.

Screenshot
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Druhý typ screenshotu spočíva vo vyrezaní určitej oblasti obrazovky. Povedzme, že máte v určitej časti obrazovky určitú vec, s ktorou potrebujete pomôcť a nechcete kvôli tomu odfotiť celú obrazovku. V takom prípade stlačte klávesovú skratku CMD + SHIFT + 4. A v prípade, že ste skratku stlačili omylom, potom môžete tvorbu výrezu obrazovky kedykoľvek zrušiť tlačidlom ESC.

Screenshot okna
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Nakoniec, tretí typ screenshotu môžeme pomenovať ako screenshot okna. Tento odfotí len aktuálne aktívne okno, ktoré odfotí aj s okolitým tieňom, ale bez aplikácií za ním. Obrázok je transparentný a môžete ho vytvoriť o niečo zdĺhavejšou procedúrou, než je tvorba screenshotu výrezu. Začína sa ale podobne. Najprv stlačíte klávesovú skratku CMD + SHIFT + 4, potom stlačíte Medzerník a myšou prejdete na okno, ktoré chcete odfotiť – Mac ho zafarbí na modro. Teraz už len stačí stlačiť trackpad a screenshot je vytvorený.

No a nakoniec taká zaujímavosť. Keď potrebujete snímky rýchlo zdieľať, stačí si nainštalovať Dropbox a spraviť prvý screenshot. Po jeho vytvorení vám dá Dropbox možnosť synchronizovať a rýchlo zdieľať screenshoty s tým, že sa automaticky po vytvorení presunú do priečinku /Dropbox/Screenshots. Taktiež sa vám automaticky vygeneruje link na screen a vy ho môžete potom už len zdieľať tým, že ho pošlete do chatu pomocou tradičnej skratky CMD + V.

Screenshot orezaný

Související články

Dnes nejčtenější