Zavřít reklamu

OS X Yosemite iconSom switcher a preto mi chvíľu trvalo, kým som sa naučil Mac ovládať úplne perfektne. To mimo iného platí aj o možnosti robiť screenshoty a keď už niekto prejde na Mac z Windowsu, zrejme ho zaujíma ako má odfotiť obrazovku, keď na klávesnici nenájde žiadnu klávesnicu menom Print Screen. Screenshoty sa na Macu robia úplne inak a Mac ukrýva viac možností ako odfotiť obrazovku. Nie je to vôbec náročné a v tomto návode si dopodrobna rozoberieme, ako sa robia rôzne typy screenshotov na Macu. Opäť zdôrazňujem, že tento návod je určený hlavne pre switcherov a pre začínajúcich užívateľov, ktorí sa chcú na svojom Macu naučiť nové “finty”.

Na Macu existujú tri rôzne typy screenshotov. Prvý typ screenshotu je základný – odfotí celú obrazovku. Aby ste odfotili obrazovku takýmto spôsobom, stlačte klávesovú kombináciu CMD + SHIFT + 3. Príklad takéhoto screenshotu môžete vidieť nižšie.

Screenshot

Druhý typ screenshotu spočíva vo vyrezaní určitej oblasti obrazovky. Povedzme, že máte v určitej časti obrazovky určitú vec, s ktorou potrebujete pomôcť a nechcete kvôli tomu odfotiť celú obrazovku. V takom prípade stlačte klávesovú skratku CMD + SHIFT + 4. A v prípade, že ste skratku stlačili omylom, potom môžete tvorbu výrezu obrazovky kedykoľvek zrušiť tlačidlom ESC.

Screenshot okna

Nakoniec, tretí typ screenshotu môžeme pomenovať ako screenshot okna. Tento odfotí len aktuálne aktívne okno, ktoré odfotí aj s okolitým tieňom, ale bez aplikácií za ním. Obrázok je transparentný a môžete ho vytvoriť o niečo zdĺhavejšou procedúrou, než je tvorba screenshotu výrezu. Začína sa ale podobne. Najprv stlačíte klávesovú skratku CMD + SHIFT + 4, potom stlačíte Medzerník a myšou prejdete na okno, ktoré chcete odfotiť – Mac ho zafarbí na modro. Teraz už len stačí stlačiť trackpad a screenshot je vytvorený.

No a nakoniec taká zaujímavosť. Keď potrebujete snímky rýchlo zdieľať, stačí si nainštalovať Dropbox a spraviť prvý screenshot. Po jeho vytvorení vám dá Dropbox možnosť synchronizovať a rýchlo zdieľať screenshoty s tým, že sa automaticky po vytvorení presunú do priečinku /Dropbox/Screenshots. Taktiež sa vám automaticky vygeneruje link na screen a vy ho môžete potom už len zdieľať tým, že ho pošlete do chatu pomocou tradičnej skratky CMD + V.

Screenshot orezaný

Dnes nejčtenější

.