Zavřít reklamu

Gear SZačiatkom minulého týždňa, asi pol hodinu po tom ako som dal svoj iPhone do servisu, mi zazvonil kuriér a priniesol mi balík s inteligentnými hodinkami. Pretože však Apple Watch vychádzajú niekedy na jar budúceho roku, domov mi dorazil najnovší model od konkurencie, Samsung Gear S. Hodinky to sú skutočne zaujímavé a ak by som si mal v tejto chvíli vybrať inteligentné hodinky, rozhodoval by som sa medzi nimi a Motorola Moto 360. Nakoniec je ale možné, že by som si vybral práve tie od Samsungu a to z dôvodu, že majú potenciál nahradiť mobilný telefón – teda, nie úplne, ale sú na ceste k samostatnosti.

Gear S totiž narozdiel od ostatných hodiniek na trhu obsahujú vlastný slot pre nano-SIM kartu a keď sa vám pokazí iPhone, tak už nemusíte hľadať novú SIM kartu len preto, že 98% konkurenčných telefónov používa micro-SIM štandard. Stačilo vložiť svoju SIM kartu do hodiniek, zadať PIN kód a pustiť sa do nastavovania hodiniek. Nanešťastie, v súčasnosti je k tomu ešte stále treba Gear Manager aplikácia a fakt, že mi domov okrem hodiniek dorazil aj Galaxy Note 4, ma len potešil. Jednak preto, že S Pen dáva veľkej obrazovke telefónu väčšie využitie a jednak preto, že som si mohol aktivovať hodinky a inštalovať do nich dodatočné aplikácie ako napríklad prehliadač Opera Mini alebo funkciu Find My Car. Ale Samsung Gear S toho už poskytujú o niečo viac než bežné inteligentné hodinky. Kvôli tomu, že majú slot pre SIM kartu, môže človek pokojne nechať telefón doma a môže začať telefonovať a posielať SMS správy priamo z hodiniek bez toho, aby musel byť pripojený k telefónu cez Bluetooth. A tiež je tu možnosť presmerovať hovory z telefónu na hodinky, vďaka čomu sa nestane, že keď si necháte na telefón na 1-2 dni doma, tak na ňom nájdete 30 neprijatých hovorov.

Samsung Gear S
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Hodinky sa skrátka začínajú osamostatňovať a je možné, že za niekoľko rokov budeme na verejnosti nosiť už len hodinky miesto telefónu. Dnes však väčšina hodiniek funguje iba ako druhá obrazovka pre telefón a zatiaľ len nové Geary od Samsungu prinášajú koncept väčšej samostatnosti, vďaka čomu sa hodinky vyvinuli na hlúpy telefón s pár „Smart“ funkciami ako je e-mail a internetový prehliadač, ktorý si ale musíte najprv nainštalovať a nakonfigurovať. Už teraz však vďaka obchodu s aplikáciami začínajú možnosti hodiniek rásť tak, že sa hodinky môžu pomaly osamostatňovať a v niektorých prípadoch môžu nahradiť smartfón. Už teraz je tu napríklad Nike+ Running aplikácia alebo funkčná klávesnica, pomocou ktorej môžete napísať SMS správu. Aj keď, napísanie správy na hodinkách trvá 40x dlhšie a zrejme by bolo lepšie stiahnuť si sem Fleksy. Nevýhodou hodiniek je však to, že keď s nimi telefonujete, hlas ide cez ich reproduktor a tak vaše hovory počujú aj ďalší ľudia vo vašom okolí. Ale keď ste vo svojej kancelárii a niekto vám zatelefonuje, je to pohodlnejšie, keďže len zdvihnete hovor a pokračujete v práci bez toho, aby ste si jednou rukou pridržiavali telefón. Ak by som to teda mal zhrnúť, Samsung prezentuje inováciu, vďaka ktorej jeho hodinky predbiehajú konkurenciu a sú oveľa samostatnejšie než Moto 360 alebo Apple Watch, bohužiaľ ale tento nápad nebol dotiahnutý do konca a tak je ešte stále treba prepojiť hodinky so smartfónom, aby ste ich mohli začať používať. Ale veď aj iPhone sme museli niekoľko rokov pripájať k iTunes, nie?

Samsung Gear S
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější