Zavřít reklamu

Nokia N1Legenda sa vracia! Fínska Nokia už včera naznačila, že sa vráti na scénu a to práve urobila, no v trochu inej forme, než sme mohli čakať. Niekdajší kráľ mobilov teraz predstavil svoj prvý tablet, Nokia N1. Či sa však dá hovoriť o absolútnej novinke, je celkom otázne, keďže pri pohľade naň si mnohí predstavia iPad mini, prípadne iPhone 6. Dizajnéri z fínskeho Tamperre sa totiž viditeľne inšpirovali svojou konkurenciou a tak vyzerá prvý tablet od Nokie ako jeden z konceptov iPadu od Martina Hájka, ktorý ponúkal klasické telo iPadu so zaobleným bokom.

Tu však podobnosť nekončí a keď sa pozrieme tablet z rôznych uhlov, nájdeme tu ďalšie podobnosti. Na spodnej strane nachádzame obojstranný USB-C konektor, ktorý slúži viacmenej ako odpoveď na Lightning konektor od Apple. Okrem toho si tablet zachoval podobnú polohu tlačidiel ako iPad a preto nájdeme na vrchnej strane Power Button a na pravom boku pre zmenu tlačidlá na zmenu hlasitosti – teda až na to, že tu chýba spínač pre tichý režim. Po stránke špecifikácií je na tom Nokia N1 papierovo lepšie ako iPad mini 2 a ponúka 64-bitový štvorjadrový Intel Atom procesor s frekvenciou 2.4 GHz, 2 GB RAM, 32 GB úložisko v základnej verzii a nakoniec ponúka dvojicu fotoaparátov s rozlíšením 8 a 5 megapixelov. Predná strana patrí 7.9-palcovému displeju s rozlíšením 2048 x 1536 bodov, ktoré je totožné s rozlíšením iPadu. Po stránke softvéru ponúka Android 5.0 Lollipop s nadstavbou Nokia Z Launcher, ktorý na základe polohy užívateľa ponúka aplikácie, ktoré sa v danej chvíli na danom mieste zídu.

Nokia N1

Pre koho je ale tento tablet určený? Svoju cieľovú kategóriu by si mohol nájsť medzi ľuďmi, ktorí hľadajú tablet so zaujímavým dizajnom a moderným hardvérom a pritom zaň nechcú zaplatiť veľké peniaze. Práve preto stojí 32GB Nokia N1 249 dolárov a je zrejmé, že u nás bude stáť 250€. Nokia začne predávať tablet vo februári/únoru budúceho roku v Číne a neskôr dorazí do Ruska a Európy. Po boku tabletu budú v predaji aj ochranné obaly, ktoré sa tak trochu podobajú obalom iPad Smart Case.

Nokia N1
Nokia N1
Nokia N1
Nokia N1
Nokia N1

Dnes nejčtenější

.