Zavřít reklamu

office-2013-logoMicrosoft už minulý rok priniesol na obrazovky iPhone aplikáciu Office Mobile, ktorá ponúkla odľahčenú verziu Word a Excel vhodnú na rýchle úpravy dokumentov počas cesty v autobuse alebo inde. Teraz sa ale Microsoft posúva ďalej a práve predstavil samostatné verzie aplikácií Word, Excel a aj PowerPoint pre iPhone. Jedná sa už o plnohodnotnejšie verzie aplikácií, ktoré ponúknu oveľa väčšie množstvo funkcií než Office Mobile. Ako už uvádza samotný Microsoft, aplikácie Office pre iPhone boli navrhnuté po vzore sady pre iPad, no bola optimalizovaná pre menší displej.

Toto predstavuje veľkú správu hlavne pre užívateľov iPhone 6 Plus, ktorí tak môžu na svojich telefónoch začať používať plnohodnotnejšiu sadu, ktorá ponúkne rovnaké funkcie ako verzia dostupná pre iPad a iPad mini. Tí užívatelia, ktorí používali sadu Office na iPade mini, tak už prakticky nemajú žiadny dôvod používať svoj iPad, pokiaľ si kúpili 5,5-palcový iPhone. Kľúčovou vlastnosťou nových aplikácií Office pre iPhone je tzv. „Vertical Ribbon“ prostredie, ktoré hrá na obrazovke iPhone kľúčovú rolu. Inovovaný Ribbon sa nachádza v spodnej časti obrazovky a tak je možné ho používať úplne jednoducho, obzvlášť na veľkých obrazovkách nových iPhonov, kde sú teraz všetky funkcie na dosah palca. Každá aplikácia potom ponúka svoje špecifické funkcie:

Word ponúka tlačidlo Reflow, ktoré sa nachádza vo vrchnej časti obrazovky a umožní užívateľom prepnúť sa do režimu čítania a ukážky dokumentu s tým, že je prostredie optimalizované pre displej smartfónu.

Excel pre zmenu ponúka režim full-screen, v ktorom môže užívateľ vidieť na obrazovke len tabuľku. Okrem toho ponúka prostredie, ktoré sa snaží čo najviac zjednodušiť prácu so vzorcami na iPhone. Po kliknutí na bunku sa totiž vysunie ponuka nástrojov na úpravu a aj klávesnica pre vzorce.

PowerPoint nakoniec ponúka možnosť prezentovať prezentáciu z iPhone pomocou AirPlay. Okrem toho bola aplikácia PowerPoint aktualizovaná o dlho žiadané zmeny a tak do aplikácie pribudli témy prezentácií, animácie objektov, možnosť rýchleho prepnutia sa do režimu širokouhlej prezentácie, formátovanie pozadí v prezentáciách a možnosť prizoomovať si obraz.

Word iPhone
Word iPhone

Trojica úplne nových aplikácií Office pre iPhone je súčasťou oveľa väčšieho update. Po novom sa totiž sada Office, pôvodne vydaná v marci/březnu tohto roku na iPad, stala univerzálnou aplikáciou a tak funguje odkaz na stiahnutie „iPadovej“ aplikácie aj na stiahnutie aplikácie na iPhone. Odkazy na stiahnutie jednotlivých aplikácií zo sady Office pre iPhone a iPad nájdete nižšie v článku. Spoločnosť zároveň aktualizovala Office pre iPad a jednotlivé aplikácie odteraz ponúkajú integráciu Dropboxu a grafy s možnosťou úprav, ako je zmena nadpisov, popisov, legendy a ďalšie vecí.

PowerPoint iPhone
PowerPoint iPhone

Nakoniec prišlo jedno veľké oznámenie a to, že aplikácie Office pre iPhone a iPad umožnia ľuďom vykonávať základné úpravy dokumentov, tabuliek a prezentácií úplne zadarmo, bez nutnosti používať predplatné Office 365. Mnoho pokročilých funkcií však už vyžaduje predplatné. To sa týka napríklad režimu prezentéra v PowerPointe, kontingenčných tabuliek v Exceli a možnosť schvaľovania/odmietania zmien vykonaných inými užívateľmi vo Worde. Aplikácie Office pre iPhone sú kompatibilné s iPhone 5 a všetkými novšími zariadeniami a sú plne optimalizované pre iPhone 6 a 6 Plus. Na ich využívanie sa požaduje iOS 7 alebo novší.

A čo čaká Office v budúcnosti? Podľa manažéra Han-yi Shawa bude Microsoft naďalej pridávať funkcie do mobilnej sady a dokonca premýšľa o podpore Handoff v iOS 8!

Excel iPhone
Excel iPhone
Word iPhone
Word iPhone

PowerPoint iPad
PowerPoint iPad

Dnes nejčtenější

.