Zavřít reklamu

apple_logoKto pozná históriu spoločnosti Apple, potom vie, že v minulom tisícročí si spoločnosť prešla obdobím, kedy experimentovala s naozaj veľkým množstvom produktov. Portfólio dnes už nie je také veľké ako v minulosti, no rozrastá sa do podoby, kedy už Apple nevyrába len počítače, ale aj dva rôzne veľké telefóny, možno tri rôzne veľké tablety a hotovú kolekciu hodiniek. Lenže ide o produkty, s ktorými sa začal Apple pohrávať len v posledných rokoch? V skutočnosti nie a množstvo dnešných produktov, ako je telefón, tablet alebo hodinky, Apple vyvíjal už v minulosti, aj keď je jasné, že vtedy tieto produkty neponúkali také funkcie ako dnes.

Tu môžete vidieť kolekciu produktov, respektíve prototypov, na ktorých Apple v minulosti pracoval a ako je vidieť, za bránami dizajnérskeho štúdia sa vtedy zrodili primitívne inteligentné hodinky, vďaka ktorým mohli ich užívatelia volať. K tomu ale museli nosiť dodatočný headset a povedzme si, Apple by neprerazil s hodinkami, kvôli ktorým by sme vyzerali ako piloti.

Apple Watch prototype
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Phone

Možnosť telefonovať a celkovo preraziť na vtedy vznikajúcom trhu s mobilnými telefónmi je dôkazom toho, že Apple už vtedy videl potenciál v niečom, čo ovládne svet. Prvé telefóny od Apple vyzerali byť celkom malé a medzi modelmi nechýbal ani vyklapací model, ktorý by v tej dobe určite zožal úspech. Len je otázkou, koľko by pri takej tenkosti vydržal. Možno by sme už vtedy počuli o úžasnej 10-hodinovej výdrži? Každopádne, mobilné telefóny podľa Applu sa vtedy mohli nachádzať aj na pracovnom stole, kde mal takýto telefón tvar elegantného stojanu, ktorý by vyzeral zaujímavo pri novom iMacu s Retina displejom.

Apple Clamshell Phone prototype
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Phone prototype
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Macintosh tablet / Apple Bashful

Vtedajšie telefóny síce neboli dotykové, no Apple sa už s dotykovými technológiami vtedy pohrával a to u tabletov, ktoré vtedy úplne inak, než dnešné iPady. Tablety totiž obsahovali klávesnicu a plnohodnotný Mac OS (Surface!) a preto sa mohol vtedajší koncept nazvať Macintosh. Apple nakoniec dotykový Macintosh nepredstavil, predstavil však prenosný Macintosh Portable a pokiaľ si odmyslíme váhu 7 kilo, potom sa jeho snaha naozaj vyplatila!

Apple Macintosh tablet
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Bashful prototype
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Lisa Workbench

Apple vás v tej dobe chcel do svojho ekosystému vtiahnuť o trochu inak, než dnes a namiesto toho, aby vám ponúkol ekosystém softvéru a funkcie ako Continuity a Handoff, vtedy by vám bol ochotný ponúknuť celý pracovný stôl navrhnutý v duchu Apple Lisa. Teda, nevieme koľko by takýto stôl stál, ale je celkom možné, že by sme si zaň priplatili viac, než za stôl v Ikei. Na druhú stranu, nájdete na ňom počítač Lisa, monitor, telefón, tlačiareň, reproduktor, myš a aj klávesnicu, ktorá bohužiaľ nevyzerala dvakrát použiteľne. Ale ako dizajnový doplnok bola pekná.

Apple Lisa Workbench
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Mouse

Spoločnosť Apple samozrejme vyvinula svoju ikonickú myš s jedným tlačidlom, keďže Steve Jobs vtedy zastával myšlienku, že myš by nemala mať viac ako jedno tlačidlo a presne v tom duchu sa niesli aj ďalšie prototypy myší, ktoré ale Apple nikdy nevyrobil a tak ostali vždy len vo fáze konceptu. Niektoré myši vyzerali zaujímavo, no niektoré boli celkom klasické. A nechýba tu ani stylus pre tablety ako bol vyššie spomenutý Bashful.

Apple Mouse snow white prototype
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple Jack

Dali by ste si ich do uší? Ak áno, tak potom by ste zrejme počuli bzučanie. V skutočnosti sa totiž jedná o elegantne spracované koncovky pre káble, ktoré sa mali pripojiť k Macintoshu.

Apple Jacks 1983
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější