Zavřít reklamu

iPad Air 2 & iPad mini 3DisplayMate Technologies, ktorí sú širšiemu publiku známi ako experti na kvalitu displejov, vo svojej najnovšej správe posúdili kvalitu displeja v novom iPade Air 2. Práve displej je vec, ktorú Apple propaguje ako hlavný dôvod na kúpu tabletu, a tak by bolo dobré, keby človek vedel, ako to je s displejom v skutočnosti. Už sme sa dozvedeli, že Apple chválil 10-hodinovú výdrž batérie napriek tenšiemu telu, aj keď sa ukázalo že to nie je pravda a fyzika spravila svoje. To však pri displeji neplatí a fakt, že Apple použil antireflexnú vrstvu a odstránil medzeru medzi sklom a displejom, sa na čitateľnosti displeja odrazil.

Antireflexná vrstva je vec, ktorá sa moc nespomína, no v skutočnosti významne znižuje odrážanie okolitého svetla v pomere 3:1 oproti ostatným tabletom a smartfónom na trhu a približne v pomere 2:1 oproti tým najlepším tabletom a smartfónom. Ak však nepočítame túto vrstvu a sklo nalepené priamo na displeji, potom Apple používať opäť ten istý displej aký používal ešte pri iPade 4. generácie z roku 2012. Prekvapivo sa však jas obrazovky zhoršil o 8% oproti iPadu Air a o 16% z hľadiska energetickej spotreby. Dôvodom pre toto zhoršenie je opäť tenkosť, na ktorej Jony Ive tak intenzívne stavia. Bohužiaľ, tenkosť nie je vždy dobrá a okrem toho, že tu musel Apple pristúpiť na kompromis a použiť horšie podsvietenie, tablet vďaka tomu trpí aj z hľadiska výdrže batérie a na iPhone pre zmenu trčí fotoaparát.

Displej však v konečnom dôsledku stále zaostáva za konkurenciou. Tablety od Samsungu, Amazonu a Microsoftu totiž ponúkajú oveľa presnejšie farby, lepšie pozorovacie uhly a sú tiež úspornejšie. Že sa technológia Super AMOLED za posledné 3 roky vývoja posunula na vynikajúcu úroveň, spôsobilo že sú tieto displeje jednoducho kvalitnejšie oproti LCD displejom, ktoré používa Apple. To isté som zažil aj pri priamom porovnaní kvality displeja u iPadu mini s Retina displejom a Samsung Galaxy Tab S 8,4″. Práve ten v štatistike DisplayMates exceluje a ponúka najlepší displej na trhu. iPad mini 3 pre zmenu pokladá Ray Soneira za obrovské sklamanie, keďže displej zostal úplne nezmenený oproti minuloročnému modelu a ten už vtedy výrazne zaostával. Teraz je však kritika na mieste viac než minulý rok, keďže Apple si nedal prakticky žiadnu námahu a neobohatil iPad mini 3 ani o antireflexnú vrstvu. Dodáva tiež, že displej zbytočne predražený – za cenu 399€ totiž človek získa minuloročný prístroj obohatený len o snímač odtlačkov prstov.

iPad Air 2 & iPad mini 3*Zdroj: DisplayMate

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější