Zavřít reklamu

OS X Yosemite iconOS X Yosemite přinesl řadu nových funkcí, které umí usnadnit život nebo jej alespoň zpříjemnit. Problém je v tom, že funkcí je poměrně značné množství a pokud se vám nechce pátrat v samotném systému, určitě o některých z nich nevíte nebo jste na ně zapomněli. Pojďme se tedy podívat na to, jaké novinky OS X Yosemite přináší a jak je využít co nejlépe, aby se vám s vaším Macem co nejsnadněji pracovalo. Jedná se pochopitelně pouze o výběr těch nejzajímavějších funkcí a možností, které OS X Yosemite nabízí. Pokud vás zaujaly jiné funkce nejnovějšího operačního systému společnosti Apple pro počítače Mac, pak neváhejte a dejte o nich vědět čtenářům v komentáři pod tímto článkem.

Zapněte Dark Mode
OS X Yosemite přináší naprostou novinku v historii OS X, kterou je takzvaný Dark Mode, tedy režim zobrazení, který je přívětiví pro vaše oči obzvláště, pokud pracujete v noci nebo za zhoršených světelných podmínek. Dark Mode můžete kdykoli aktivovat a opět deaktivovat a velice snadno přímo v System Preferences – General – Use dark menu bar and dock.

darkmode

Začněte využívat Spotlight
Pokud jste do dnes Spotlight nepoužívali, nyní je ten správný čas na to, abyste konečně začali. Spotlight nyní umožňuje vyhledávat v 21 různých oblastech od mailů, přes fonty, až po jednotlivé soubory. Vše je možné nastavit v System Preferences a nezapomínejte, že Spotlight nyní funguje také jako pomocník, který umožňuje hledat informace na Wikipedii nebo informace o filmech na Fandango a tak podobně. Spotlight můžete vyvyolat kdykoli a v jakékoli aplikaci pomocí kombinace kláves Cmd+Space!

spotlight

Rozšiřte si OS X!
Aplikace optimalizované pro OS X Yosemite nyní umožňují takzvané rozšíření operačního systému. Pro tuto funkci je v System Preferences také zcela nová položka, kterou naleznete pod názvem Extensions. Pokud používáte OS X déle, první co vás napadne je fakt, že tato možnost v nastaveních v podstatě sjednocuje nastavení jednotlivých položek jako je například Finder a tak dále. Skutečně je tomu tak, ovšem kromě toho, že si například z Finderu můžete vyřadit věci, které nechcete zobrazovat, můžete do něj přidat také další rozšíření jako je například služba Dropbox a tak podobně. Pomocí Extensions můžete použít aplikace třetích stran pro rozšíření OS X, respektivě jeho součástí. Ve výsledku tak můžete například Finder rozšířit o položky aplikací třetích stran nebo máte možnost přidat tyto aplikace do sdílení a tak podobně. Pokud například používáte sociální síť Weibo a chcete na ni sdílet stránky které navštěvujete, stačí si rozšířit možnost Share o Weibo.

Extensions OS X Yosemite

Přidejte popisek k obrázkům, které posíláte přes Mail
Zajímavou novinkou, která usnadní práci je možnost přímo v aplikaci Mail označit a popsat obrázky, které přes mail posíláte. Stačí když klasicky přetáhnete obrázek do zprávy, kterou chcete odeslat a následně se v jeho pravém rohu objeví šipka pro vyjíždějící menu, ve kterém najdete možnost Markup.

OS X Yosemite Mail Markup

Podepište se přímo na Trackpadu!
Aplikace Preview nyní nabízí novou možnost, jak ještě více zosobnit své dokumenty, můžete je totiž podepsat a to buď pomocí trackpadu na vašem Macbooku nebo pomocí Apple Magic Trackpad nebo můžete podpis také nascanovat pomocí iSight kamery. Stačí když otevřete Preview – zobrazíte menu nástrojů pomocí ikony v levém horním rohu a zde kliknete na ikonu podpisu.

signatureyosemite

Zobrazte všechny otevřené taby v Safari najednou
V nové verzi Safari můžete jednoduše zobrazit všechny otevřené stránky najednou v miniaturách. Stačí když použijete tlačítko v pravém horním rohu uprostřed a nebo tuto možnost vyvoláte zcela jednoduše pomocí gesta pinch-to-zoom a to tím, že přitáhnete prsty k sobě, jako když na iOS zmenšujete obsah.

Bojíte se o své soukromí? používejte DuckDuckGo
Pánové z Applu mysleli při vývoji nového OS X Yosemite také na Amnarta, právě pro něj a pro všechny, kteří se bojí o své soukromí, je totiž určen prohlížeč DuckDuckGo, který je nyní možné nastavit jako defaultní pro vyhledávání. DuckDuckGo nesleduje vyhledávané položky ani výsledky vyhledávání a je ideální pro každého, kdo se obává o své soukromí. Vybrat DuckDuckGo jako defaultní vyhledavač pro Safari můžete přímo v nastavení Safari a položce Privacy.

Screen-Shot-2014-10-17-at-5

Telefonujte ze svého Macu přes iPhone
Jednou z vychytávek funkce Continuity je možnost uskutečnit hovory nebo je přijmout přímo na Macu. Podmínkou je, že máte iPhone v blízkosti vašeho Macu a jste přihlášeni na Macu i iPhonu pod stejným Apple ID. Pokud tomu tak je, pak při příchozím hovoru uvidíte možnost zvednout hovor také na Macu v pravém horním rohu. V případě odchozího hovoru pak stačí jít do kontaktů a uskutečnit hovor. Nezapomeňte, že hovory jsou samozřejmě zpoplatněny stejně, jako když voláte z vašeho iPhonu!

Screen-Shot-2014-10-17-at-5

Nahrávejte obrazovku svého iOS zařízení
OS X Yosemite a jeho nová verze QuickTime dovoulují zaznamenat obrazovku iPhonu nebo iPad připojeného pomocí Lightning konektoru. Vše je přitom jednoduché, stačí připojit iOS zařízení přes Lightning a spustit QuickTime, ve kterém vyberete položku s názvem vašeho iOS zařízení a poté již jen spustíte nahrávání, které zaznamená vše, co budete na svém telefonu dělat.

Screen-Shot-2014-10-17-at-5

*Zdroj obrázků a animací: CultofMac.com

Dnes nejčtenější

.