Zavřít reklamu

Apple media eventSpoločnosť Apple práve oznámila novinky týkajúce sa operačných systémov iOS 8 a OS X Yosemite, ktoré budeme používať po ďalší rok. Craig Federighi hneď na úvod potvrdil, že 48% užívateľov dnes má iOS 8, zatiaľ čo 46% má iOS 7. Napriek slabšiemu prechodu užívateľov na tento systém, Apple je na tom ešte stále lepšie než Android. Pre porovnanie, operačný systém Android 4.4 KitKat, ktorý je v obehu 313 dní, sa dnes nachádza len na 25% všetkých zariadení, pričom oveľa rozšírenejšou verziou je Android 4.2 Jelly Bean, ktorý sa ešte aj dnes nachádza v mnohých nových low-cost telefónoch, aj keď má Android 4.4 KitKat výrazne nižšie požiadavky na operačnú pamäť.

Spoločnosť tiež predstavila iOS 8.1, ktorý vyvinuli na základe spätnej väzby užívateľov. Táto nová aktualizácia prináša novinku v podobe služby iCloud Photo Library, ktorá je odteraz dostupná vo verzii Public Beta, pričom využíva úložisko v iCloud Drive. 5 GB úložiska je zadarmo, pričom cenník vyšších úložísk ostáva nezmenený – 0,99€ mesačne za 20 GB.

iOS 8 Design

V prípade OS X Yosemite sa Apple pochválil tým, že najnovšiu verziu systému, ktorá ponúka úplne nové čistejšie užívateľké prostredie, testovali milióny ľudí. Najnovší OS X prináša kompletne zmenené prostredie, pričom všetky aplikácie boli inovované, aktualizované a ponúkajú vizuál OS X Yosemite. Safari je na najnovšej verzii doposiaľ najrýchlejšie, pričom vyhľadávacia lišta teraz slúži aj na okamžité vyhľadávanie výsledkov cez Google. Z hľadiska sociálnych funkcií potom Safari ponúka podporu sociálnych sietí s možnosťou okamžitého zdieľania všetkého vyhľadaného obsahu. Safari je tiež 6,6x rýchlejšie oproti Chrome a Firefox v teste JavaScriptu. Výhodou pre majiteľov MacBooku Air, Safari prináša o 2 hodiny vyššiu výdrž batérie a v prípade sledovania Netflixu sa jedná až o 3 hodiny dlhšiu výdrž. Aplikácia Mail prináša novinku v podobe kreslenia a hlavne funkciu Mail Drop, ktorá umožní posielať prílohy s veľkosťou až 5 GB na každý mail.

Obrovskou výhodou je, akým spôsobom Apple spojil OS X Yosemite a iOS 8. Tieto dva systémy so sebou spolupracujú, pričom medzi zásadné novinky patrí AirDrop medzi iOS a OS X a tiež možnosť streamovania cez AirPlay do Apple TV. Contintuity je najväčším dôkazom prepojenia dvoch systémov, keďže ponúka funkciu Handoff, ktorá synchronizuje SMS správy, mobilné telefonáty a ďalšie dôležité funkcie medzi iPhone a OS X. Táto funkcia tiež umožňuje vďaka iCloudu začať prácu na jednom zariadení, napr. iPhone, a následne ju umožní dokončiť na inom zariadení – napr. na iPade, kde už na vás bude čakať otvorená prezentácia v Keynote. Keynote je potom možné ovládať s pomocou Apple Watch, kde sa bude nachádzať oficiálna Keynote Remote aplikácia, ktorá bude vydaná zrejme niekedy v čase zahájenia predaja Apple Watch.

Spoločnosť nakoniec oznámila, že OS X Yosemite bude dostupný už dnes zadarmo a spolu s ním sa objaví aj bezplatný update iWork. Aktualizácia iOS 8.1 bude vydaná v pondelok.

OSX_Yosemite

Související články

Dnes nejčtenější

.