Zavřít reklamu

JBL Charge 2Existuje jeden typ prenosných reproduktorov, ktorý sa mi skutočne ľúbi. Jedná sa o reproduktory plechovkového tvaru a vždy, keď sa mi nejaký dostane do rúk, veľmi rád o ňom napíšem recenziu. Práve dnes sa mi naskytla možnosť vypočuť si nový reproduktor JBL Charge 2 od spoločnosti JBL, respektíve od Harmanu, ktorý ponúka práve takýto tvar a netrvalo dlho, než som ho rozbalil a pripojil k svojmu Macu. Samozrejme, to že som ho pripojil k Macu, je len moje rozhodnutie a ľuďom nič nebráni v tom, aby si ho pripojili k svojmu iPhone, iPodu alebo k iPadu. Je totiž bezdrôtový.

Existuje teda skutočne veľké množstvo zariadení, ktoré tento reproduktor podporuje, no treba mať na pamäti, že sa tu využívať pripojenie Bluetooth 3.0, vďaka čomu už nemusí byť kompatibilný so staršími zariadeniami. Kým iPhone 4 sa mi k JBL podarilo pripojiť bezproblémovo, u iPodu touch 2. generácie som také šťastie nemal. Tým by som sa chcel zároveň dostať k prvej funkcií, ktorou JBL Charge 2 disponuje a ktorá ma zaujala, nakoľko som pred pár dňami organizoval menšiu párty. Reproduktor podporuje multi-user režim, ktorý je možné aktivovať jednoducho s pomocou tlačidla, ktoré vyobrazuje tri postavy.

Zapnutím tohto režimu umožníte viacerým zariadeniam, aby sa pripojili k reproduktoru a mohli prehrávať vlastnú hudbu. Toto sa zíde hlavne v prípade, že na svojom iPhone máte iné skladby než na svojom iPade alebo Macu. V takom prípade môžete skrátka spustiť prehrávanie skladby z iného zariadenia, čím dôjde k pozastaveniu prehrávanej skladby a následnému spusteniu inej skladby z iného zariadenia. Pri niektorých zariadeniach sa však môže stať, že pozastavia prehrávanie hudby z iného zariadenia v momente, kedy na nich človek zapne obrazovku. Mne sa to stalo u iPhone 5c, avšak u iných zariadení nie. Môže sa však jednať o vec spôsobenú softvérovým bugom v iOS 8, ako sa už sťažovali užívatelia tohto systému.

JBL Charge 2

Okrem spomímaného tlačidla sa na vrchu nachádzajú ešte tlačidlá pre zapnutie reproduktoru, prepnutie Bluetooth do režimu párovania, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a v neposlednom prípade ďalšia neobvyklá feature, ktorou je možnosť zdvihnúť a položiť hovor. Na vrchnej časti reproduktoru sa totiž nachádza mikrofón, do ktorého je možné hovoriť a tak pokiaľ nemáte OS X Yosemite, telefón na nabíjačke a reproduktor na stole, potom vám JBL Charge 2 umožní zdvihnúť tento hovor a položiť ho. Pri zdvihnutí sa pochopiteľne automaticky pozastaví prehrávanie hudby a následne opäť spustí.

Po dizajnovej stránke pôsobí JBL Charge 2 trochu inak, než ostatné „plechovkové“ reproduktory, keďže má špecificky zahnuté kraje. V nich sa nachádzajú výduchy reproduktoru, u ktorých JBL varuje, aby sa ich ľudia nedotýkali pri prehrávaní. Výduchy totiž nie sú nijak chránené, čo je zrejme dôsledok dizajnu reproduktoru. Na výduchu sa totiž nachádza viditeľné logo JBL a nádherná „turbína“, ktorá dáva reproduktoru tak trochu futuristický vzhľad. Samozrejme, keď sa vám páči ono poskakovanie výduchov na bokoch, potom je JBL Charge 2 to, čo sa vám bude páčiť. Dizajn upúta mladších ľudí a ľudí, ktorí hľadajú nejaký reproduktor ku športu.

JBL Charge 2

Zvuková stránka je však tá najdôležitejšia. Každý reproduktor v súčasnosti znie inak a Charge 2 od JBL nie je výnimkou. Reproduktor prehráva zvuk naozaj kvalitne na to, že ide skôr o reproduktor k pouličnému basketballu alebo na rôzne menšie akcie, na ktorých ľudia nepotrebujú zrovna tisícovú výbavu od Marshall. Ako som si však všimol, u tohto reproduktoru záleží kvalita zvuku aj od povrchu, na ktorom sa nachádza. Ak si ho položíte na drevený stôl bez zásuviek, potom je reproduktor hlasný, no basy nie sú tak výrazné ako keď ho položíte na nejaký mäkší, bohatší povrch. V takom prípade naberajú basy na sile a reproduktor znie naozaj skvelo.

Osobne som na reproduktore prehral viacero žánrov, no ako to pri týchto reproduktoroch býva, poväčšine na nich budete počúvať elektronickú hudbu a hudbu bohatú na basy, než aby ste na nich počúvali napr. Phila Collinsa alebo nový album U2. Tieto albumy však znejú dobre, keď si reproduktor položíte práve na spomínané bohatšie povrchy. Na druhú stranu, pri minime a maxime narazíte na problémy s kvalitou zvuku. U absolútne minimálnej hlasitosti narazíte na tichšie bzučanie, zatiaľ čo pri maximálnej hlasitosti sa vám bude triasť nábytok kvôli silným basom a hlasitosti – čo je však vec, na ktorú sme narazili prakticky u každého reproduktoru.

Čo však symbolizuje názov Charge? Reproduktor obsahuje veľkú batériu, vďaka ktorej je tento reproduktor schopný prehrávať hudbu až 12 hodín na jedno nabitie. Lenže okrem tohto je možné batériu zdieľať aj s ostatnými zariadeniami. V zadnej časti reproduktoru sa totiž nachádzať USB port, cez ktorý je možné nabíjať ostatné zariadenia, čo sa ukáže ako užitočné v prípade, že sa vám váš iPhone vybíja – čo je u iPhone na dennom poriadku. Druhá generácia JBL Charge 2 tiež prináša významné rozdiely oproti prvej generácii. Nová generácia totiž ponúka väčšie meniče (2x 45 mm), 50% vyšší výkon (2x 7,5 W) a taktiež lepší frekvenčný rozsah. Rovnako sem pribudli dva pasívne žiariče, ktoré sa u predošlej generácie nenachádzali

JBL Charge 2

Samozrejme, každý máme na zvuk úplne iný názor a ani v prípade tejto recenzie nedochádza k žiadnej výnimke. Z môjho subjektívneho názoru som z tohto reproduktoru nadšený viac, ako z konkurenčných reproduktorov, medzi ktoré patrí napríklad Bose SoundLink Mini. Novinka od JBL podľa mňa ponúka lepší zvuk než väčšina modelov, ktoré som mal možnosť počuť v poslednej dobe. U Charge 2 sa mi potom veľmi páči možnosť prehrávania zvuku z viacerých zariadení naraz, čo si nájde uplatnenie práve u mladšej generácie, u ktorej je bežné, že každý počúva niečo iné a chce, aby niekto počul práve jeho playlist. Mladších tiež poteší dizajn. Nové JBL disponuje vstavaným mikrofónom, vďaka čomu môžu ľudia uprostred počúvania hudby zdvihnúť hovor a telefonovať cez reproduktor, zatiaľ čo telefón je na nabíjačke a vám sa zrovna pri nedeľnej sieste nechce odchádzať k nabíjačke preto, lebo vám práve telefonuje váš kolega. Tým si vlastne získava Charge 2 výhody aj u bežných poslucháčov, ktorí hľadajú reproduktor len pre seba na domácke použitie. Nakoniec, ak si chcete vypočuť sami ako tento reproduktor hrá, potom si ho budete môcť vypočuť už tento víkend na výstave Audio, Video a Domáce kino, ktorá trvá od 18. do 19.10.2010 v Bratislave v expozícii DSI Slovakia.

  • JBL Charge 2 si môžete zakúpiť u nášho partnera Vždy.sk za 139€
  • JBL Charge 2 si můžete zakoupit u našeho partnera Vždy.cz za 3 990,- Kč

JBL Charge 2
JBL Charge 2

Související články

Dnes nejčtenější

.