Zavřít reklamu

Apple-money-logoA tom, že Apple optimalizuje daně na hranici zákona a možná až daleko za ní, se spekuluje již několik let, během kterých začali evropské úřady vyšetřovat, jak a komu vlastně Apple platí daně. Evropská komise by měla podle Financial Times již v nejbližších dnech obvinit Apple z nelegálních daňových dohod s Irskou vládou, díky kterým platila společnost více než dvě desítky let minimální daně. Applu by tak hrozila skutečně extrémní pokuta v řádu miliard Euro a pravděpodobně také doplacení daní, což by mohlo pro Apple znamenat, že přijde o značnou část své hotovosti.

Financial Times se odvolává na předběžné závěry vyšetřování, které se mu dostali do rukou od Evropské komise. Apple se podle nich měl dohodnout s Irskou vládou a díky tomu platil daně necelé dvě procenta. Apple založil svou Irskou pobočku již v roce 1980 a od té doby se mělo podle Evropské komise dít něco, co je nelegální. Již v minulosti však Apple několikrát uvedl, že se ničeho nelegálního nedopustil a na svém trvá i tentokrát. Pro Financial Times uvedl finanční ředitel Applu Luca Maestri následující: „Nikdy neexistovala žádná zvláštní dohoda, není tu nic, co by mohl kdokoli považovat za státní pomoc.“

Evropská komise vyšetřuje dohodu Applu a Irska s tím, že měla vzniknout již v roce 1991 a Apple tak více než dvacet let neplatil daně tak, jak by podle Eurokomisaře Joaquína Almunii měl. Vyšetřování se však netýká pouze Applu, ale také společností Fiat nebo sítě kaváren Starbucks. Eurokomisař Joaquína Almunii dokonce neváhal použít poměrně ostrá slova a vyjádřil se, že díky jednání Applu a dalších společností dochází k agresivnímu obcházení daňové povinnosti v mezinárodním měřítku a tomu chce evropská komise zabránit.

Jak Apple obcházel placení daně
Celý princip toho, jak se Apple vyhnul placení daní u některých ze scývh dceřiných společností je totiž skutečně velice jednoduchý a může za to nedokonalost zákonů. Apple Inc. má v Irsku registrováno pět dceřiných společností. Všechny společnosti mají stejnou adresu Cork, stejné členy představenstva a zabývají se stejnou činností. Všech pět společností je zapsáno v obchodním rejstříku v Irsku. Ovšem pouze dvě společnosti platí daně, protože jsou takzvanými daňovými rezidenty a jejich příjmy tedy podléhají platbě daní. Další tři společnosti nemusí ze zákona platit v Irsku daně. Celý vtip je totiž v tom, že zatím co podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy plátcem daně v zemi kde byla zřízena, podle zákonů v Irsku musí být společnost v Irsku nejen sídlo, ale musí být také přímo řízena z Irska, aby musela platit daně v Irsku. Nyní již asi tušíte, v čem je zakopaný pes. Tím že Apple založil několik společností a některé z nich sice mají sídlo v Irsku, ale jsou řízeny z USA, nespadají pod plátce daní ani v Irsku ani v USA. Tím pádem tak hlavní dceřiná společnost Applu, pod kterou spadají všechny Evropské Apple Store, neplatila daně již pět let. Vše je přitom zcela legální.

iMoney

Nyní si zřejmě říkáte, proč se toto téma začalo řešit po pěti letech, na tom také není žádná věda. USA v současné době řeší jak zvýšit státní rozpočet a jako první se obrací na největší společnosti v USA a řeší, jakým způsobem platí, respektive v mnoha případech neplatí daně. Apple není jedinou společností, která podobný systém využívá a tak právě v Irsku najdeme Evropské sídlo mnoha světových společností.

Irsko v úterý reagovalo na zprávu oznámením, že není zodpovědné za nízké daně, které Apple platí. „To není problém, který vychází z irského daňového systému,” prohlásil v rozhovoru na rozhlasové stanici RTE náměstek předsedy vlády Eamon Gilmore. „Jsou to problémy, které vycházejí z daňových systémů v jiných jurisdikcích a je to problém, který je třeba řešit nejprve v těchto jurisdikcích,” do­dal. Tuto citaci přinesl server denik.cz.

Související články

Dnes nejčtenější

.