Zavřít reklamu

iPhone-6-Plus-is-Apples-first-smartphone-to-feature-Optical-Image-StabilizationV posledných dňoch sa na internete rieši prevažne to, čo stojí za ohýbaním iPhone 6 Plus. Ako sa totiž ukázalo, nový telefón od Apple sa môže veľmi ľahko ohnúť a netreba k tomu ani príliš veľkú silu. Mnohí sa totiž sťažujú na to, že telefón už vytiahli ohnutý zo svojich predných vreciek na nohaviciach, vďaka čomu sa okamžite vylúčila možnosť, že za to môže nepozornosť pár užívateľov, ktorí si na telefón sadli. Čo však stojí za problémom, kvôli ktorému 5.5-palcový iPhone stráca svoju rovnosť a nadobúda nový, škaredší tvar? A prečo sa to u konkurencie nedeje?

Problém je v tom, že Apple skombinoval tri hlavné faktory, vďaka ktorým tento problém vznikol. V prvom rade je to veľmi tenké telo. Áno, toto je to, čo množstvo ľudí napadlo ako prvé – Apple sa ponáhľal za prílišnou tenkosťou a to sa odrazilo na tom, že sa telefón skrátka ohne pri bežnom používaní. Tenké telo v pomere s obrovskou plochou (a v prípade 5.5-palcového iPhone to teda obrovská plocha je) je teda prvým faktorom, kvôli ktorému vzniká problém s ohýbaním.

V druhom prípade je to hliník. Apple používa hliník veľmi rád a práve ten dodáva výrobkom spoločnosti Apple akúsi prémiovosť. Lenže aj hliník má svoje neduhy a nejde o materiál, ktorý by ste nedokázali ohnúť – konieckoncov z hliníku je vyrobený aj starý dobrý alobal. Ohybnosť materiálu pochopiteľne závisí od zliatiny a zliatina, ktorú využíva Apple, je bohužiaľ taká, aká je – ohybná. A čím je použitý hliník tenší, tým viac stráca na stabilite.

iPhone Plus 6

A nakoniec tretí bod. Teraz sa naskytá otázka – prečo dochádza k deformovaniu len vo vrchnej časti telefónu, obzvlášť v oblasti tlačidiel pre zmenu hlasitosti? Ako ste totiž mohli vidieť už skôr, k najväčšej deformácii tela dochádza práve v ľavej hornej časti telefónu. A na tom sa podieľajú tlačidlá. Apple nielen, že na ľavý bok dal tri tlačidlá, ale ešte okolo nich vyhĺbil priestor, čo síce z estetického hľadiska pôsobí zaujímavo, avšak dochádza tu k ďalšiemu stenčovaniu hliníkového šasi, vďaka čomu drží ľavý horný priestor pokope oveľa menšie množstvo hliníku než zvyšné časti – vďaka čomu táto časť nie je prakticky vôbec pevná. To nám následne umožní ohýbať väčšiu časť hliníkového šasi.

Prečo sa však toto nedeje u konkurenčných zariadení? Je to preto, že využíva materiál, ktorý sme my prakticky doteraz zosmiešňovali. Konkurencia, v tomto prípade Galaxy Note 3, je vyrobená z plastu a aj keď ide o lacnejší materiál, v skutočnosti je oveľa pružnejší, než hliník a to vo výsledku konkurencii umožní vrátiť sa do pôvodného stavu, prípadne na telefóne nie je ohnutie tak viditeľné ako na iPhone 6 Plus. Samozrejme, všetko má svoje nevýhody a u konkurencie je to práve celkový spôsob, akým ľudia chápu plast – ako lacný materiál, ktorý nemá s prémiovosťou nič spoločné.

iPhone 6 Plus Bendgate

Související články

Dnes nejčtenější

.