Zavřít reklamu

iPhone 6 a iPhone 6 Plus ikonaPodobne ako každý rok, aj tento rok sa spoločnosť IHS iSuppli pozrela na to, koľko stojí poskladanie jedného telefónu iPhone 6, respektíve poskladanie iPhone 6 Plus v 16 GB alebo 128 GB pamäťovej verzii. Výrobná cena sa tento rok navyše nijak výrazne nezmenila a je veľmi podobná cenám za minulé roky, čo sa odrazilo aj na rovnakej predajnej cene telefónu ako minulý rok.

Aká je však výrobná cena? IHS iSuppli vo svojej analýze zistilo, že výrobná cena 16 GB modelu iPhone 6 začína na 200 dolároch a pohybuje sa až na úroveň 247 dolárov za 128 GB model. V prípade 4.7-palcového modelu sa tak stretávame so 69% hrubou maržou u najzákladnejšieho modelu, pričom u 5.5-palcového modelu je marža ešte vyššia. Kým predajná cena tohto modelu štartuje na 749 dolároch, Apple v skutočnosti za jeden telefón zaplatí 216 dolárov, respektíve 263 dolárov za 128 GB model. Je však treba brať do úvahy aj to, že na cene telefónu sa podieľajú aj ďalšie faktory ako je vývoj hardvéru a softvéru, marketing a distribúcia telefónov, ktoré túto cenu len navyšujú.

Apple iPhone 6

Za zmienku potom určite stojí odhalenie, že určitú časť procesorov pre iPhone 6 a iPhone 6 Plus predsa len vyrába Samsung. Ten má podľa zistenia IHS iSuppli na starosti až 40% všetkej produkcie procesorov Apple A8, zatiaľ čo TSMC vyrába ostatných 60%. Obaja dodávatelia však vyrábajú procesory s pomocou 20-nm výrobného procesu, aj keď v prípade budúcoročných modelov sa špekuluje, že sa použijú dva odlišné výrobné procesy kvôli technickej pokročilosti dvoch firiem. TSMC by malo vyrábať čipy pomocou 16-nm FinFET procesu, zatiaľ čo Samsung už bude vyrábať procesory pomocou 14-nm výrobného procesu, čo sa odrazí na o trochu vyššej výdrži batérie u modelov, ktoré budú obsahovať procesor od Samsungu.

IHS odhaduje, že Apple dnes platí svojim dodávateľom 20 dolárov za každý vyrobený procesor Apple A8. Najdrahšou položkou sú aj tentoraz displeje. Kým v minulosti bol jedným z hlavných dodávateľov Samsung, teraz dodáva displeje už len LG Display a Japan Display, ktorým Apple platí 45 dolárov za 4.7-palcové displeje pre iPhone 6 a 52,50 dolárov za 5.5-palcové displeje pre iPhone 6 Plus. Cena displeja pre iPhone 6 je potom len o 4 doláre vyššia než cena 4-palcového displeja u iPhone 5s. Spoločnosť potom za NFC a ďalšie senzory platí svojim dodávateľom 22 dolárov, pričom vo vnútri telefónu sa nachádza NFC čip od NXP a posilňovač od spoločnosti ams AG. Nakoniec, Apple za každý vyrobený telefón zaplatí odvedenú prácu v hodnote 4 až 4,5 dolára.

iPhone 6 kamera
*Zdroj: Re/code

Související články

Dnes nejčtenější

.