Zavřít reklamu

iOS 8 logoDnes je 17.9.2014 a tento deň predstavuje pre užívateľov iOS zariadení jeden z troch významných septembrových dňov. Už dnes večer totiž Apple oficiálne uvoľní iOS 8 pre široké spektrum zariadení. Tento rok to dokonca bude najširšie spektrum podporovaných zariadení a to aj keď nepočítame iPhone 6 a iPhone 6 Plus, ktoré Apple začne predávať pozajtra. Spoločnosť totiž vydá aktualizáciu pre 6 iPadov, 4 iPhony a iPod touch piatej generácie. Ale ako už býva zvykom, aj tentoraz môžu mať užívatelia problémy s inštalovaním systému a preto je najvyšší čas pripraviť sa na veľkú aktualizáciu, ktorá bude zrejme poslednou pre iPad 2, iPad mini 1. generácie, iPhone 4s a iPod touch.

Práve toto sú zároveň zariadenia, na ktorých z dlhodobého hľadiska odporúčame vyčkať s aktualizovaním. Je totiž celkom možné, že iOS 8 nebude na týchto zariadeniach fungovať tak plynulo ako na nich fungoval napríklad iOS 7. Odporúčame preto čakať a prípadne sledovať dojmy ostatných užívateľov, ktorí si tieto systémy nainštalovali na spomínanú štvoricu zariadení. Rovnako je diskutabilná aj plynulosť na iPade 3. generácie, ktorý už podľa prvých recenzií ponúkal dostatok výkonu na to, aby sa vyrovnal iPadu 2 pri rozlíšení Retina.

iOS 8 compatible devices

Ak ste však majiteľom iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s alebo iPadov s podobným hardvérom, potom by iOS 8 nemal priniesť obrovské rozdiely vo výkone a plynulosti systému. Ak ste ale majiteľom niektorého zariadenia s menšou pamäťou, potom sa možno stretnete s problémami s nedostatkom miesta. Dnes si povieme, akým spôsobom je možné pripraviť vaše iOS zariadenie na novú verziu systému.

Hneď na úvod je treba spomenúť starý známy problém s nedostatkom pamäte. Ako sa dá očakávať, aktualizácia bude mať veľkosť aspoň 1 GB a pri jej inštalácii bude treba mať voľných aspoň 3 GB miesta, ako tomu bolo u iOS 7. Práve toľko miesta môže byť problémom u užívateľov lacnejších verzií iPhone, ktoré ponúkajú 8 alebo 16 GB miesta. Tu existuje viacero možností, ako získať dostatočné miesto. Hneď na úvod môže užívateľ odstrániť tie aplikácie, ktoré už nevyužíva a zbytočne zaberajú miesto. Potom sa odporúča dočasne odstrániť také aplikácie, ktoré automaticky zálohujú dáta na iCloud alebo iné cloudové služby. Presnejšie ide o aplikácie zo sady iWork, prípadne môže ísť o Google Docs alebo o Office Mobile. Vo všetkých troch prípadoch totiž dochádza k zálohovaniu dát na cloud a užívateľ sa tak nemusí obávať, že by prišiel o svoje dáta. Po nainštalovaní iOS 8 potom už môže užívateľ tieto aplikácie opäť nainštalovať do svojho zariadenia. Ďalej môže užívateľ získať nejaké to dodatočné miesto zmazaním hudby, ktorú si zakúpil v iTunes App Store. Tu zároveň užívateľ zistí, že niektoré skladby vlastne v telefóne nepotrebuje tak veľmi, aby si ich tam musel dlhodobo uchovávať a prepínať ich pri prehrávaní hudby.

iOS 8 kapacita

V prípade fotografií je potom treba zálohovať tie najdôležitejšie multimediálne súbory – fotografie, videá a audio nahrávky. Kým audio nahrávky môžete synchronizovať s iTunes, kde sa vám potom zobrazia v hudobnej knižnici medzi albumami, fotografie a videá musíte zálohovať iným spôsobom. Ak sa vyberiete tradičnou cestou, potom môžete fotografie jednoducho skopírovať na počítač po pripojení telefónu cez USB kábel. Spôsob, akým toto docieliť, je na vás, keďže existuje viacero spôsobov – fotografie je možné importovať pomocou nástrojov na to určených alebo potom ich jednoducho stačí presunúť myšou či klávesovou skratkou Ctrl+X na Windows do nejakej zložky. Prečo však spomínam manuálne zálohovanie fotografií? Už minulý rok pri updatovaní iPhone 4 na iOS 7 sa mi stalo, že sa aktualizáciu nepodarilo nainštalovať a musel som telefón pripojiť k iTunes, aby som doň nahral úplne nový firmware. Výsledkom tak bolo početné množstvo stratených fotografií a iných dát, ktoré by človek v tej dobe bez obáv zálohoval na iCloud Photo Stream.

Nakoniec sa môže užívateľ stretnúť s dátami „Other“. Žltá položka v iTunes reprezentuje prevažne dáta aplikácií alebo webové stránky uložené do zoznamu na offline prečítanie. Lenže keď má položka „Other“ veľkosť niekoľko GB, potom to znamená, že sa tu nachádza oveľa väčší a vážnejší neporiadok – môžu sa tu nachádzať neúspešné inštalácie aplikácií a hier, ktoré ostali nejakým spôsobom uložené na telefóne a ten ich nedokáže zmazať. V takom prípade pomôže utilita PhoneClean, ktorá umožní užívateľovi jednoducho zmazať všetky “Other” súbory z jeho zariadenia po tom, ako ho pripojí k počítaču. Aplikácia je dostupná pre PC aj Mac, a tak si ju môže nainštalovať skutočne každý používateľ iOS zariadenia. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, “Other” súbory je možné organizovať a aplikácia vám umožní zobraziť detaily týchto súborov. Jedná sa samozrejme aj o dáta aplikácií a hier, a preto odporúčam riadne si prezrieť detaily v sekcii Cache and Off-line Files a prispôsobiť zoznam súborov na vymazanie.

Dnes nejčtenější

.