Zavřít reklamu

iPhone 6 iconTohtoročný septembrový event začína už celkom tradične – na pódium vystúpi CEO Tim Cook, oznámi štatistiky a následne ho vystrieda ďalší manažér, aby predviedol pripravované novinky. Hneď na úvod to je už celkom dlho očakávaný iPhone 6, ktorý aj tentoraz prináša veľkú zmenu v dizajne, podobne ako to už pred dvoma rokmi predviedol iPhone 5. A presne tak ako v roku 2012, tak aj teraz sa stretávame so zmenou uhlopriečky displeja, ktorý je aj teraz väčší a to tak, že už dobieha konkurenčné smartfóny s Androidom.

Nový iPhone 6 tak prináša 4.7-palcový displej pokrytý novým sklíčkom Gorilla Glass. Sklíčko je na svojich stranách mierne zakrivené presne tak, ako tomu napovedali úniky spred pár týždňov. Zakrivenie je v súlade s dizajnom samotného telefónu, ktorý je teraz oblý a to môže niekomu pripomínať návrat späť do roku 2007, kedy bol predstavený prvý iPhone – tiež so zaobleným telom. Z vlastných skúseností potom už vieme, že zaoblené telo bude mať výhody v oblasti ergonómie, kde sa telefón drží naozaj pohodlne a podľa môjho názoru je dokonca ešte pohodlnejší, než iPhone 5 a iPhone 5s.

iPhone 6 Retina HD
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

iPhone 6 zároveň pokračuje v trende, ktorý stanovila 5-ka a aj teraz je dominantným prvkom hliník, z ktorého teraz pozostáva prakticky celý zadný kryt – je však predelený dvoma plastovými pruhmi na vrchu a na spodku, pričom tento plast je viacmenej dôležitý kvôli prepúšťaniu signálu. Zadná strana telefónu tiež obsahuje logo Apple ako samostatný komponent, vytvorený pravdepodobne s liquidmetalu. Pozoruhodnou zmenou prešlo tlačidlo Power Button, ktoré sa už nenachádza na vrchu telefónu ale na jeho boku, čo môže viacerým ľuďom pripomínať telefóny od juhokórejskej konkurencie. Vďaka mojej práci na Samsung Magazine ale viem, že presunutie tlačidla na pravý bok je dobré z ergonomického hľadiska, keďže sa človek nemusí načahovať na vrch už aj tak veľkého telefónu.

iPhone 6
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Poďme sa však pozrieť na ďalšie aspekty. Hneď na úvod to je displej. Apple tentoraz predstavil novinku menom Retina HD Display, ktorá obsahuje iónovo posilnené sklo, vylepšený polarizér, IPS displej a ultratenké podsvietenie, čo je technológia, s ktorou mal Apple údajne problémy s vývojom. Štandardný model iPhone 6 obsahuje 4.7-palcový displej s rozlíšením 1334 × 750 bodov pri hustote 326 ppi, čo je rovnaká hustota pixelov, akou disponuje iPhone 5s a staršie modely s Retina displejom. Vyššie rozlíšenie zároveň predstavuje nárast pixelov o 38%. Vyššie rozlíšenia by nemali predstavovať žiadny problém pre vývojárov, keďže už iOS 7 priniesol vektorovú grafiku. Navyše, Apple do Xcode 6 zakomponoval nové utility, ktoré ešte zjednodušia preportovanie aplikácií na väčšie iPhony.

9d90bd86173b517058a80143d1dd2a4a37cc3e1c_xlarge
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Pozrime sa na hardvér. iPhone 6 aj iPhone 6 Plus disponujú novým procesorom Apple A8, ktorý je až o 25% rýchlejší, než predošlá generácia a pritom ponúka až o 50% kvalitnejšiu grafiku. Procesor je zároveň 50-násobne rýchlejší, než procesor v prvom iPhone a ponúka až 84-násobne vyšší grafický výkon oproti nemu. Navyše je procesor až o 50% úspornejší, než čip v iPhone 5s, čo sa môže odraziť na vyššej výdrži batérie. Procesor je pritom o 13% menší, než Apple A7. Apple sa zároveň chváli tým, že iPhone 6 Plus bude schopný prehrávať hry vo vyššom rozlíšení, než v akom ich môžeme vidieť na next-gen konzolách. Tomu napomáha aj technológia Metal, ktorú už do konca tohto roku plánujú využiť vývojárske štúdia ako napríklad EA Games, Ubisoft, Square Enix alebo Gameloft. Zo softvérového hľadiska potom pribudlo nové gesto dvomi prstami zhora nadol, ktoré umožní prepnúť telefón do režimu jednoduchého používania jednou rukou.

iPhone Plus 6
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Najväčšie prekvapenie prichádza pre tých, ktorí kritizovali iPhone 5s za výdrž batérie. Po novom totiž iPhone 6 vydrží až 14 hodín používania pri 3G hovoroch. Pri LTE vydrží telefón 10 hodín, kde iPhone 6 podporuje viac ako 20 rôznych formátov, najviac než všetky smartfóny na svete. 802.11ac, najviac WiFi s trikrát vyššou rýchlosťou prenosu oproti iPhone 5s. Pribudla tiež funkcia WiFi telefonovania, čo momentálne podporuje len operátor T-Mobile a EE.

iPhone 6 thin
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Fotoaparát iPhone 6 má rozlíšenie 8 megapixelov s tým, že Apple využíva úplne nový senzor, ponúka a f/2.2 clonu. Pribudlo rýchlejšie rozpoznávanie objektov, mapovanie odtieňov a lepšia redukcia digitálneho šumu. Napriek rovnakému rozlíšeniu má teraz panoráma rozlíšenie 43 megapixelov. Fotoaparát prináša výhody pre užívateľov, ktorí natáčajú videá. Vďaka novému koprocesoru, ktorý sa nachádza priamo v procesore Apple A8, umožňuje telefón nahrávať Full HD video pri 30 alebo 60 fps alebo Slow-motion video pri 120 alebo 240 fps. Taktiež pribudol režim HDR videa. Zmena sa dotkla aj prednej kamery FaceTime HD, ktorá teraz ponúka úplne nový senzor s clonou f/2.2 a je schopná prepustiť až o 80% viac svetla. K tomu pribudol režim Burst Selfie, ktorý umožní užívateľom za sekundu odfotiť 10 fotiek za jednu sekundu, z ktorých si vyberiete tú najlepšiu.

c8d1efe69dfd23ffcbf56bf94e05e15f33ff831a_xlarge
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iPhone 6 Plus:

Apple predstavil väčšiu 5.5-palcovú verziu napriek mnohým tvrdeniam, ktoré naznačovali tomu, že Apple tento prístroj vôbec nepredstaví. Väčší iPhone nesie pomenovanie iPhone 6 Plus a ako uvádza Apple, má sa jednať o najväčší iPhone doposiaľ. Zároveň je to iPhone s doposiaľ najväčším rozlíšením, keďže tento disponuje 5.5-palcovým Full HD displejom pri hustote 401 ppi, čo predstavuje značný nárast oproti súčasnému modelu. Zároveň ponúka až o 185% viac pixelov, než terajší model iPhone. Apple pochopiteľne využíva takto veľký displej a preto predstavil funkciu Horizontal display, vďaka čomu je možné telefón používať aj v režime na šírku, presne tak ako tablety iPad. iPhone 6 Plus ponúka prakticky rovnaký hardvér ako iPhone, čo ale neplatí pri fotoaparáte – v prospech iPhone 6 Plus. Ten totiž disponuje optickou stabilizáciou obrazu, pričom fotoaparát sa nachádza na cievke, ktorá je schopná vysúvať šošovku. Hrúbka tohto modelu je 7.1 milimetra.

e00cdc4dbd54c7d1bde63d032896f788440fa98d_xlarge
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Photo from iPhone 6
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iPhone 6 camera photo
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iPhone 6 camera
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Apple nakoniec oznámil ceny! 16GB model iPhone 6 bude predávať za 199 dolárov, 64 GB model iPhone 6 za 299 dolárov a nakoniec aj úplne nový 128 GB model iPhone 6 za 399 dolárov na dvojročný kontrakt. iPhone 6 Plus potom bude o sto dolárov drahší. Produkt sa začne predávať 19. septembra v USA a ďalších krajinách. To ale neplatí pre Českú a Slovenskú republiku. Apple ale sľubuje, že inde budú produkty dostupné do konca roku. iOS 8 vychádza 17.9.2014, presne tak ako sme predpovedali.

a3d47c0462be0aca4cb7b2e32f058e8084af7f38_xlarge
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iPhone 6 plus
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější