Zavřít reklamu

iOS 8 logoServery Applu sa už v najbližšom období dočkajú ohromného vyťaženia, keďže Apple uvoľní do obehu ďalšiu významnú aktualizáciu systému iOS, tentoraz označenú ako iOS 8. Kým minulý rok sme sa dočkali kompletnej zmeny užívateľského prostredia, tento rok bol systém od Apple obohatený o množstvo nových funkcií, vrátane niektorých, ktoré už boli predtým dostupné na telefónoch so systémom Android – napríklad prídavné klávesnice alebo „Hey Siri“. Nový systém sa dostane na obrazovky vašich iPhonov, iPadov a iPodov touch zrejme už 17. septembra/září.

Na čo sa vlastne treba pripraviť, pokiaľ chcete prejsť na nový systém? V prvom rade sa treba riadne presvedčiť, či je váš iOS prístroj kompatibilný s novým systémom. Na hranici minimálnych požiadavkov totiž nájdeme iPhone 4S, iPod touch 5. generácie alebo iPad 2. V praxi to znamená, že každý prístroj musí mať dvojjadrový procesor. Pri najstaršom podporovanom zariadení, iPhone 4S, ale treba počítať s nižšou plynulosťou systému ako na iPhone 5 alebo iPhone 5s, a preto by sme v jeho prípade odporúčali vyčkať si na prvé dojmy jeho užívateľov Celý zoznam kompatibilných zariadení vidíte na screenshote nižšie:

iOS 8 compatible devices
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iOS 8 Golden Master alebo iOS 8.0? 
Druhou možnosťou je Golden Master. Zatiaľ čo koneční zákazníci majú možnosť stiahnuť si iOS 8 až od 17.9.2014, vývojári a užívatelia s registrovaným UDID majú možnosť nainštalovať si do svojho zariadenia verziu iOS 8 GM, a po jej inštalácií už stratia možnosť aktualizácie na “Retail” verziu systému. Dôvod je jednoduchý – Golden Master verzia je totiž finálna verzia. Ale čo v prípade, že už nechcete byť v beta testoch a chcete sa vrátiť späť k Retail? V takom prípade spravte Restore vášho zariadenia na nižší systém (iOS 7.1.2) a čakajte, kým Apple uvoľní nový iOS pre verejnosť. Nie je však vylúčené, že sa pri sťahovaní a inštalovaní nového systému dočkáte s oneskorením, keďže sa očakáva, že už krátko po uvoľnení systému si ho budú chcieť stiahnuť milióny užívateľov.

Majte dostatok voľného miesta! 
Pretože sa iOS 8 dostane do vášho zariadenia pravdepodobne cez OTA update, odporúča sa uvoľniť dostatok úložného priestoru na vašom zariadení, zvlášť ak sa jedná o 8 či 16GB model a máte ho prakticky po okraj zaplnený fotkami, aplikáciami, hudbou a iným obsahom. Samozrejme, užívateľ si mnohokrát do svojho iOS zariadenia stiahne také aplikácie, ktoré už ďalej nevyužíva, a tie v jeho zariadení využívajú značnú časť jeho priestoru. V takom prípade netreba spraviť nič iné, ako tieto aplikácie jednoducho vymazať a po nainštalovaní iOS 8.0 ich opäť nainštalovať do zariadenia – teda ak uznáte, že ich potrebujete. Rovnako by som v tomto prípade odporučil dočasne vymazať aplikácie zo sady iWork, teda aplikácie Pages, Numbers a Keynote. V ich prípade sa skutočne nemusíte obávať, že o niečo prídete. Pokiaľ používate iCloud, obsah je plne zálohovaný na ňom a vy si môžete dokumenty bezproblémovo stiahnuť späť do vášho prístroju po opätovnej inštalácii softvéru.

iOS 8 kapacita
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Vymažte “Other” súbory, získajte ďalšie volné miesto
Poznáte to. Inštalácia aplikácie sa nepodarí, stránky si často ukladáte do offline, a úložisko vášho iOS zariadenia sa behom niekoľkých týždňov stane obeťou žltej položky v iTunes, inak známej ako “Other”, čiže “Iné”. V niektorých prípadoch sa jedná o zanedbateľné miesto, no osobne som sa už stretol s takým prípadom, že 8GB iPod touch po pripojení k iTunes ukazoval takmer 4GB “iných” súborov. Nejedná sa samozrejme o príjemnú skúsenosť, a vzhľadom k tomu, že sa na zariadení nachádzalo množstvo osobných súborov, úplný Restore by mohol uškodiť. Práve v takom prípade by mohla užívateľovi pomôcť utilita menom PhoneClean, ktorá mu umožní jednoducho zmazať všetky “Other” súbory z jeho zariadenia po tom, ako ho pripojí k počítaču. Aplikácia je dostupná pre PC aj Mac, a tak si ju môže nainštalovať skutočne každý používateľ iOS zariadenia. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, “Other” súbory je možné organizovať a aplikácia vám umožní zobraziť detaily týchto súborov. Jedná sa samozrejme aj o dáta aplikácií a hier, a preto odporúčam riadne si prezrieť detaily v sekcii Cache and Off-line Files a prispôsobiť zoznam súborov na vymazanie.

phoneclean
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Zálohujte vaše fotografie, videá a ďalšie súbory 
Nakoniec, ešte predtým ako sa rozhodnete aktualizovať na iOS 8, určite si spravte zálohu vašich najdôležitejších multimediálnych súborov, teda fotografií, videí a audio nahrávok. Toto môžete docieliť dvoma spôsobmi – buď všetko prenecháte na úložisko iCloud, alebo sa vyberiete starou, tradičnou cestou a všetky fotografie skopírujete na počítač. Fotografie môžete po aktualizácii vrátiť späť do zariadenia, pokiaľ sa teda medzi nimi nachádzajú také fotografie, ktoré chcete mať vždy po ruke. Alternatívou je ukladanie fotografií na iné cloudové úložisko, napríklad na Dropbox, Google Drive alebo Microsoft OneDrive. Všetko samozrejme závisí od vás a je len na vás, ako sa rozhodnete. No a teraz, keď už ste plne pripravení na aktualizáciu systému, čakajte na dátum 17.9.2014!

Související články

Dnes nejčtenější