Ruská vláda vyzvala Apple k sprístupneniu zdrojového kódu iOS

apple-russiaSpráva o prítomnosti backdooru v systéme iOS rozhodne nepotešila vládu Ruskej federácie, ktorá v súčasnosti nemá so Západom zrovna najlepší vzťah. Ruská vláda tak vyzvala spoločnosť Apple, aby jej poskytla prístup ku kompletnému zdrojovému kódu iOS, aby si mohla sama preveriť, či sa v systéme nenachádza žiadny špionážny softvér. Vláda tak reaguje na nedávne zistenie Jonathana Zdziarskeho, forenzného vedca, ktorý odhalil, že v systéme iOS sa nachádza až 40 skriptov, ktoré sú večne zapnuté.

Ruský minister komunikácií, Nikolai Nikiforov oznámil, že Appple aj SAP dajú vláde bezprostredný prístup k celému zdrojovému kódu operačného systému iOS, ktorý sa nachádza na telefónoch iPhone a na iPadoch, aby si bola ruská vláda kompletne istá, že americká spoločnosť nezdieľa dáta ruských vládnych predstaviteľov s vládnymi inštitúciami ostatných krajín, predovšetkým NSA. Vláda tak pokračuje vo svojom programe, ktorý trvá už od roku 2003, kedy Microsoft poskytol americkej vláde prístup k celému zdrojovému kódu systému Windows XP a odvtedy s ňou zdieľa aj zdrojové kódy ďalších systémov a programov.

iphone5s-gallery2-2013

*Zdroj: Reuters

|
12
Leitz

Diskuze

  hmm zaujimave rusko ktore by nemalo nic a bolo by este viac zaostale ako je, je neustale zavisle na dodavani techologii zo zapadu a oni zrazu maju odbornikov na to aby dokazali preskumat zdrojovy kod iOS … ako to uz je toto naozaj na zamyslenie … ale tak kto mysli vie kto co ako kde s kym preco atd.

  Reagovat

  Apple im da zdrojak a do 2-3 rokov tu mame иФоне, иПад atd s dokonalymi kopiami kopiami иОС. Rusaci skopiruju kade-co, vid lietadlo tzv Konkordskij TU-144 😀

  Reagovat

  maiob – zapad ma hovno a nie technologie, tie maju Japonci a Cinania ked uz tak a Korea, ten tvoj zapad je rozvinuty len vdaka zotrocovaniu a kolonizovaniu sveta, ktore prebieha v Cine, Afrike, Indii, Korei a inde…

  Reagovat

  Enko: TU144 není kopie.

  V článku mi nesedí poslední souvětí. „Vláda tak pokračuje v programu…“. MS dle vás poskytl zdrojáky US vládě, on je poskytl i Rusku, že v nich ruská vláda pokračuje??

  Reagovat

  Anmart: dakujem za ten tvoj objektivny prispevok … Ja nie som na strane ani jednych ani druhych ale treba sa realne pozriet na zivot v rusku …a navyse sme na lsa a nie sme.sk tam ta uvitaju s takymito prispevkami …a cina, japonsko, korea ma tiez technologie len vdaka tomu ze zapad bol ochotny tam natlacit peniaze aby sa to dalo nakupit keby nemaju lacnu pracovnu silu nemaju technologie pretoze vacsinou navrh pochadza z firmy v eu resp usa a oni to tam len daju dokopy pretoze maju na to vyrobnu kapacitu … Keby to takto fungovalo ako si to rusi predstavuju : ukazte lebo mame podozrenie : tak o com by to bolo?

  Reagovat

  Nevím, nechápu vás. Viděli/četli jste 1984 od Orwella? Jak běžní lidé oslavovali Velkého bratra a když se objevil ten starý pán, který se jim snažil říct pravdu, tak ho neposlouchali a jen na něj bezhlavě nadávali?

  Copak vy nevidíte, co jsou Spojené státy zač? To byste asi nemohli sledovat jen zmanipulovaná média a možná si i něco pořádně zjistit, protože jinak se dobrovolně necháte připravit o všechna svá (zbývající) práva. Just sayin‘.

  Reagovat

  to maiob:
  táraš dve na tri bez znalosti podstaty (skôr v Tvojom prispevku vidim paralelu s dikutérmi na sme.sk)
  to Amnart:
  … súhlas … počkajme si 2-3 roky
  to all:
  prajem pekný letný deň 😉

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz