Zavřít reklamu

Plnohodnotný multitasking je vec, kvôli ktorej iPad zaostával za ostatnými tabletmi. Funckia, ktorú predstavil Microsoft ako súčasť Windows 8 a neskôr ju začal propagovať ako jeden z hlavných dôvodov, prečo je Surface lepší než iPad, sa má ale podľa najnovších únikov objaviť už v budúcej verzii operačného systému iOS. Zdroje pre 9to5mac potvrdili, že Apple vyvíja funkciu Split-Screen Multitasking, s pomocou ktorej dokáže iPad zobraziť dve iOS aplikácie naraz a umožní im spolupracovať medzi nimi.

Vďaka novej funkcii bude multitasking na iPade fungovať veľmi podobne ako na tabletoch Surface či dokonca na tabletoch s operačným systémom Android. Dve spustené aplikácie budú môcť spolupracovať; užívatelia budú môcť medzi nimi presúvať obsah ako napríklad obrázky, text či video. Kopírovanie textu, napríklad pri prepise článkov z iPadu do nášho redakčného systému, tak bude jednoduchšie a predovšetkým rýchlejšie. Samozrejme na to, aby mohli užívatelia otvoriť dve aplikácie naraz, aplikácie na to musia byť prispôsobené. Práve preto Apple vyvíja nové API pre vývojárov, ktorí budú môcť navrhnúť svoje aplikácie tak, aby fungovali aj v polovičnom rozlíšení. Súčasne s tým má pribudnúť podpora pre XPC, čo umožní otvoreným aplikáciám zdieľať obsah medzi sebou.

Funkcia Split-Screen Multitaskingu má byť určená primárne pre užívateľov 9.7-palcových iPadov a vzhľadom k tomu, že bude vyžadovať viac operačnej pamäte, je možné že ju využije len iPad 4. generácie a iPad Air, ktorý je zároveň prvým 64-bitovým iPadom. Či sa funkcia objaví aj na iPade mini, nie je známe, avšak nový multitasking môže byť dôkazom toho, že Apple pracuje na väčšom iPade s 12-palcovým displejom. Ak by totiž Apple predstavil 12-palcový iPad, bola by škoda, keby užívateľom neumožnil mať otvorené dve aplikácie naraz na displeji s rozmermi MacBooku Air.

*Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.