Zavřít reklamu

Server 9to5mac priniesol ďalšie informácie týkajúce sa budúcich verzií OS X a iOS. Server sa pritom odvoláva na tvrdenia svojich zdrojov a pretože v minulosti sa jeho správy mnohokrát potvrdili, aj teraz pokladáme jeho správy za pravdivé. Zdroje poodhalili, že na tohtoročnej WWDC sa bude Apple venovať predovšetkým novej verzii systému OS X, ktorá je interne označovaná ako OS X 10.10 „Syrah“. Táto verzia operačného systému OS X by mala prejsť podobným redesignom ako iOS 7, ktorý sa má týkať aj ikon.

Práce na novom OS X prebiehajú v plnom prúde a s blížiacim sa dátumom WWDC dokonca Apple musel presunúť ľudí z vývoja iOS na vývoj OS X. Práve to môže naznačovať, že nový OS X prejde významnou zmenou, keďže Apple spravil rovnaký krok aj minulý krok, kedy však spomalil vývoj OS X v prospech iOS 7. Dizajn nového OS X by sa mal v istých veciach zhodovať s iOS 7. Máme počítať s ostrejšími hranami, upravenými ikonami a tlačidlami, ktoré môžeme poznať z iOS 7. Rovnako sa má v systéme nachádzať viac bielej. Zmenu dizajnu by sme mohli pocítiť aj u Finderu, multitaskingu a Mission Control. Ako sa má volať nový systém? Aj keď dnes ešte nie je celkom známe, ako Apple pomenuje „Syrah“, špekuluje sa o použití názvu OS X 10.10 Yosemite, pričom tento názov by mohol dokonale vystihnúť veľkoleposť nového update. Apple navyše získal ochrannú známku na tento názov pre použitie so softvérom, spolu s niekoľkými ďalšími názvami, ktoré súvisia s lokalitami v Kalifornii. Apple chce vydať nový OS X na jeseň/podzim, približne rok po OS X Mavericks a spolu s ním uvedie nový hardvér.

os-x-syrah-koncept

Koncept OS X 10.10 „Syrah“

9to5mac ďalej prináša informácie o systéme iOS 8. Pretože sa Apple rozhodol viac zamerať na nový OS X, je celkom možné, že Apple oneskorí vydanie niektorých aplikácií. Zdroje pôvodne tvrdili, že Apple plánuje obohatiť iOS 8.0 o aplikácie Healthbook, iTunes Radio, TextEdit a Preview, plánuje obohatiť Maps o nové funkcie a zavedie podporu pre VoLTE hovory. Teraz ale tvrdia, že Apple už začal pracovať na operačnom systéme iOS 8.1 a práve ten by sa mal sústrediť na uvedenie nových funkcií. Na zozname sa nachádzajú nové funkcie pre Apple Maps, ktoré sa mali objaviť už v iOS 8, no kvôli zdĺhavému vývoju sa môžu objaviť až v iOS 8.1. Apple totiž už nechce, aby Maps zažili ďalšie faux-pas a preto dbá na precíznosť, nie na plynulosť vývoja. 9to5mac naznačil, že Apple skutočne plánuje integrovať Shazam do Siri a ukazuje koncept od svojho Michaela Steebera, ktorý má byť veľmi podobný tomu, ako by mohla funkcia vyzerať v novom iOS.

Zdroje tiež nepriamo potvrdili, že sa Apple chce intenzívne sústrediť na spoluprácu iOS 8 s novými zariadeniami. iPhone 6 má obsahovať procesor Apple A8, ktorý má po boku vyššieho výkonu priniesť nižšiu energetickú spotrebu. Nový iPhone má totiž väčší displej a tenšie telo a tak je výdrž batérie kritickou časťou celého produktu. Väčší displej zároveň spôsobil, že Apple začal pracovať na novej funkcii, ktorú zamestnanci nazývajú ako „Multi-Resolution Support“, čiže podpora viacerých rozlíšení. Tá by mala zvýšiť plynulosť aplikácií a systému iOS na zariadeniach s vyšším rozlíšením, čo sa má týkať iPhone 6 a „nového, dôležitého iOS zariadenia, ktoré nie je iPhone“. Znamená to teda, že Apple zrejme skutočne pracuje na phablete s 5.5- alebo 5.7-palcovým displejom.

Podpora viacerých rozlíšení by sa mala dotknúť aj novej Apple TV. Zdroje tvrdia, že Apple plánoval uviesť štvrtú generáciu Apple TV v prvej polovici roku 2014, no jej predstavenie posunul. Apple súčasne s novou generáciou Apple TV pripravuje zmeniť dizajn prostredia, avšak tieto dve zmeny spolu nijak nesúvisia a nové prostredie pre Apple TV sa môže objaviť skôr, než nový hardvér. Apple dokonca zamestnal množstvo vývojárov a hardvérových inžinierov, aby sa podieľali na vývoji novej Apple TV. Vývoj nového modelu teraz pôsobí inak, než u minulých generácií.

Zmeny sa dotknú aj služby iCloud. Apple plánuje posunúť iCloud na ďalšiu úroveň a to tak, že časť služieb sprístupní vývojárom, ktorí môžu začať vyvíjať aplikácie, ktoré budú jednoducho a spoľahlivo spolupracovať s cloudom. Ak je to ale pravda, potom je otázkou, ako sa Apple vysporiada so súčasným problémom. iCloud totiž bezplatne ponúka 5 GB voľného priestoru pre jedného užívateľa, čo znamená, že tento priestor sa môže vďaka novým aplikáciám rýchlejšie zaplniť. Či Apple plánuje zvýšiť úložný priestor aspoň na 10 GB nie je známe. Množstvo vývojárov, ktorí chcú využívať cloud vo svojich aplikáciách, sa spoliehajú na Dropbox, ktorý môže ponúkať až 16 GB voľného miesta zadarmo.

apple-tv-1
*Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.