Zavřít reklamu

Spoločnosť Apple už stihla oznámiť WWDC 2014 a my tak vieme, kedy Apple predstaví nové verzie svojich systémov iOS 8 a OS X 10.10 „Syrah“. Dvojica operačných systémov si získava veľkú pozornosť kvôli odlišným veciam. iOS 8 by mal ponúknuť niekoľko nových aplikácií, ako napríklad Healthbook a OS X 10.10 by mal pre zmenu ponúknuť niekoľko grafických zmien. Najnovšie to potvrdzuje aj server 9to5mac, ktorý spríjemnil večer fanúšikom Applu tým, že odhalil nové informácie o oboch systémoch s odvolaním na svoje zdroje. Jeho správa je tentoraz skutočne obsiahla, keďže ponúka detailné zhrnutie všetkých dostupných informácií o oboch systémoch.

iOS 8:

Samotný systém neponúkne žiadne veľké zmeny dizajnu oproti iOS 7, ale bude sa venovať na doplnenie nových funkcií. Tie sa budú týkať aplikácií, služieb a plynulosti celého systému. iOS 8 bude zároveň prvým systémom spoločnosti Apple, ktorý sa bude intenzívne venovať fitnes aktivite, čo môže potvrdzovať, že Apple pracuje na doplnku, akým by mohli byť iWatch. Fitnes aktivitu bude mať na starosti aplikácia Healthbook, ktorá bude zbierať dáta z rôznych fitnes doplnkov, ktoré je možné pripojiť k telefónu iPhone. Jej prostredie je veľmi podobné tomu v aplikácii Passbook a potvrdzuje to aj ikona, ktorá je v tomto prípade až náramne podobná.

Dôležitou zmenou prejde aj oficiálna aplikácia Mapy od Apple, ktorá vo svojej novej verzii ponúkne nové významné funkcie, no predovšetkým sa zbaví veľkého množstva chýb a aktualizuje celú službu. Zásadným vylepšením bude možnosť zobraziť trasy verejnej dopravy, čím však Apple dobehne Google. Apple však chce ponúknuť vývojárom o niečo väčšiu otvorenosť a preto poskytne vývojárom API, ktoré im umožní znázorňovať trasy hromadných dopravných prostriedkov v ich aplikáciách. Aplikácia iMHD tak bude ešte spoľahlivejšia, než v súčasnosti.

healthbook-book

Ďalšou novinkou má byť samostatná aplikácia iTunes Radio. V súčasnosti je služba dostupná len v aplikácii Hudba, čím sa jej dostáva menej pozornosti, než Apple očakával. Pridanie ikony na domovskú obrazovku iOS zariadenia je teda ideálny spôsob, ako zvýšiť popularitu služby. Bohužiaľ, služba ostane ešte na nejaký čas nefunkčná vo väčšine krajín sveta a tak bude aplikácia vo viacerých krajinách skôr zaberať priestor na obrazovke. Jeden čas sa špekulovalo, že iTunes Radio bude k dispozícii ako aplikácia z iTunes App Store, avšak nakoniec sa rozhodlo, že aplikácia bude predinštalovaná v samotnom systéme iOS. Apple tak zároveň splní svoje plány z roku 2012, kedy chcel vydať iTunes Radio ako aplikáciu pre systém iOS 6.

Inou novinkou má byť VoLTE, respektíve Voice-over-LTE. Táto funkcia umožní užívateľom LTE telefónov vykonať telefónny hovor s použitím LTE dátových sietí, zatiaľ čo doteraz všetky hovory prebiehali cez 3G siete. Výhodou hovorov cez LTE siete je hlavne zvýšenie kvality zvuku vďaka vyššej prenosovej rýchlosti týchto sietí. Funkcia bude však podporovaná len u vybraných operátorov a vo vybraných krajinách, kde sú podporované 4G siete a kde je podporovaná funkcia VoLTE. Nie je však vylúčené ani to, že Apple odloží predstavenie tejto funkcie, pokiaľ sa nenájde dostatok operátorov, ktorí by túto funkciu podporovali.

iTunes_radio_app

Novinka, ktorá rozhodne poteší užívateľov zariadení s menším úložiskom, sa týka správ. V súčasnosti sa prijaté správy ukladajú do pamäte zariadenia, no nie je ich možné žiadnym spôsobom vymazať. Problém so správami pociťujem na svojich zariadeniach aj ja, keďže len samotné správy na mojom 16GB iPade mini zaberajú okolo 170 MB miesta. Samozrejme, neexistuje spôsob ako tieto správy zmazať naraz a užívateľ ich môže mazať jedine vlastnoručne. Možnosť automatického mazania správ by mala fungovať o niečo komplexnejšie, než by človek čakal. Užívateľ si môže vybrať, či chce mazať správy automaticky po mesiaci alebo po roku.

Zmena sa dotkne aj notifikačného centra. Centrum upozornení, ktoré Apple predstavil v iOS 5 a zásadne vylepšil s príchodom iOS 7, bude v novom iOS 8 ešte jednoduchšie. Centrum upozornení je v súčasnosti rozdelené na tri sekcie, no v iOS 8 budú k dispozícii už len dve – Dnes a Upozornenia. V súčasnosti sú upozornenia rozdelené na Všetky upozornenia a Zmeškané upozornenia. Apple chce použiť technológie od spoločnosti Cue, avšak tieto technológie sa s vysokou pravdepodobnosťou objavia až v iOS 9. Nakoniec máme čakať aplikácie Preview a TextEdit, ktoré však budú slúžiť iba na prehliadanie dokumentov uložených v iCloude, nebude ich však možné upravovať. Vývoj aplikácií začal len nedávno a nie je isté, či sa objavia už tento rok. Aplikácia Diktafón sa dočká lepšieho umiestnenia tlačidiel, čím sa zjednoduší jej používanie.

Apple v súčasnosti tiež testuje verzie operačného systému iOS 8, ktoré ponúkajú ešte rýchlejšie animácie a reakcie, než ponúka operačný systém iOS 7.1. Apple totiž chce, aby bol fotoaparát budúceho iPhone skutočne rýchly a práve zrýchlenie systému je jednou z vecí, ktorými chce toto docieliť. Zrýchlenie by sa malo odraziť predovšetkým u fotoaparátu, čo sa však bude týkať hlavne iPhone 6. Apple tiež chce zlepšiť komunikáciu medzi jednotlivými aplikáciami, čo je medzi vývojármi známe ako XPC. Takéto API vývojárom umožní jednoduchšie zdieľať súbory. Prekvapivo ho Apple vyvíjal už niekoľko rokov, no s príchodom iOS 7 ho zrušil kvôli bližšie neuvedeným problémom. To sa však s príchodom operačného systému iOS 8 zmení.

OS X 10.10 Syrah:

Nástupca operačného systému Mavericks sa bude zameriavať predovšetkým na estetiku. Dizajn operačného systému má na starosti Jony Ive, ktorý má pripravovať výrazné zmeny v dizajne celého systému a práve dizajn bude jeho kľúčovou vlastnosťou. Nový dizajn OS X však nebude predstavovať takú drastickú zmenu, akú sme mohli vidieť v prípade iOS 7. Zdroje pre 9to5mac potvrdili, že žiadny koncept, ktorý sme mohli vidieť doteraz na internete, sa nepodobá na to, čo Jony Ive v skutočnosti pripravuje. Dostupné informácie hovoria o tom, že operačný systém ponúkne flat design, v ktorom bude prevládať biela farba. K dispozícii je len veľmi málo informácií, keďže redesign OS X patrí k projektom s extrémnou úrovňou utajenia a je najdôležitejším projektom Applu v súčasnosti. Nižšie môžete vidieť koncept operačného systému OS X Syrah od fanúšika.

os-x-syrah-koncept

Související články

Dnes nejčtenější

.