Zavřít reklamu

Společnost Gemius vypracovala pro Letem světem Applem infografiku a článek, ve kterém se zabírala statistikami využívání iOS produktů v ČR a dalších státech Visegradské čtyřky. Ukázalo se, že Apple iPad je nejpoužívanější pro surfování na internetu ze všech čtyř zemí právě v ČR, bohužel iPhone již u nás zaostává za SR i Maďarskem. Podívejte se sami na článek se statistikou a infografiku, která jej doprovází.

Podle výsledků studie gemiusTraffic je iPad jednoznačně nejpoužívanějším mobilním zařízením pro připojení k internetu v České Republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku: v těchto státech z něj pochází kolem 20‒25 % zobrazení stránek. Z iPadu pochází více než čtvrtina mobilních zobrazení stránek provedených českými internetovými uživateli, což je nejvíce ze všech států V4. Tento přístroj od značky Apple vede u nás na žebříčku mobilních zařízení již od července 2011, kdy poprvé vygeneroval více zobrazení než dosavadní jednička v počtu zobrazení ‒ iPhone. Největší popularitu si držel iPad po celý rok 2012, kdy generoval kolem 26‒27 % zobrazení, a svého maxima dosáhl přesně před rokem: v lednu 2013 generoval tento tablet 27,5 % všech mobilních zobrazení na webových stránkách zapojených do projektu. Od této doby podíl zobrazení pocházejících z iPadu mírně klesá na úkor nových modelů jiných značek jako například Samsung či Sony. Nicméně tento pokles se pohyboval v roce 2013 na všech zkoumaných trzích kolem 1‒2 procentních bodů, je tedy možné říci, že pozice iPadu je stabilní. Nejnižší podíl zobrazení stránek ve státech V4 generuje tablet značky Apple na Slovensku, a to pouze 19,5 %.

Druhým nejpoužívanějším zařízením je v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku iPhone. Tento přístroj generuje nejvíce zobrazení v Maďarsku (13,5 % v lednu 2014), v ČR je to kolem 9 %. Popularita iPhonu je ve výše zmíněných státech stabilní a snížení počtu zobrazení stránek generovaných z tohoto přístroje značky Apple nepřesáhlo 1 %.

Apple je také jedničkou mezi výrobci mobilních přístrojů používaných pro připojení k internetu: z přístrojů této značky je generováno nejvíce zobrazení stránek ve státech V4, nejvíce pak v ČR a Maďarsku, kde je to kolem jedné třetiny. Druhé místo v žebříčku výrobců obsadila značka Samsung: její pozice je velmi silná a stále roste, což může v budoucnu ohrozit i dosavadního lídra. Rozdíl mezi počtem zobrazení stránek pocházejících z přístrojů značky Apple a Samsung dosahuje v ČR pouhé 4 procentní body, ale například na Slovensku je jejich podíl téměř stejný: kolem 30%. Dalším výrobcem, jehož mobilní přístroje generují stále více mobilních zobrazení stránek je Sony, který v ČR získal v průběhu roku 2013 2 procentní body, ale například v Polsku či Maďarsku až 4. Naopak výrazně klesá popularita značky Nokia, kdysi jedničky v tomto žebříčku: v ČR její podíl dosahuje necelých 7 % a například na Slovensku pouze 4 %. Výsledky studie naleznete zde: www.rankings.cz

Apple_infografika

Dnes nejčtenější

.