Zavřít reklamu

V priebehu posledných 12 rokov sa kriminalita v New Yorku len znižuje. Súčasne so znižovaním kriminality v meste sa ale zvyšuje počet krádeží iOS zariadení a to aj napriek tomu, že Apple prináša rôzne funkcie na boj proti zlodejom. Podľa vyhlášky sú medzi zlodejmi obľúbené práve zariadenia spoločnosti Apple a ich krádež je tu na dennom poriadku. Netreba sa preto čudovať, že experti tento čin klasifikujú ako hromadnú krádež štvrtého stupňa.

Podľa bývalého detektíva NYPD Josepha Giacaloneho dochádza ku krádežiam telefónov najčastejšie vo verejnej doprave. Práve tam množstvo ľudí venuje pozornosť len svojim zariadeniam a prakticky ignorujú svoje okolie, aj keď sa v ňom nachádzajú zlodeji, ktorí sú pripravení získať novú elektroniku. Zatiaľ čo ostatný zločin sa v meste za posledných 12 rokov dramaticky znížil, krádeže telefónov sa za ten čas znížili len o 1 percento. Počet vrážd klesol o približne 43%, počet lúpeží o približne 30% a počet krádeží áut klesol o približne 72%. Naopak ľudia hlásia krádeže telefónov čoraz častejšie od roku 2010, teda od roku, kedy Apple predstavil iPhone 4 a iPad. S vtedy dostupnými technológiami sa zároveň podarilo v roku 2013 podarilo NYPD chytiť až o 13% viac zlodejov ako v roku 2012. S novou funkciou Activation Lock sa očakáva, že sa úspešnosť krádeže elektroniky začne znižovať a to po celom svete.

NY-CU191_NYLARC_G_20140112140904

Kým v New Yorku tento druh kriminality rastie, z hľadiska celej USA sa počet krádeží znižuje. FBI tvrdí, že od roku 2002 do roku 2012 sa krádeže elektroniky znížili o 13%. Prečo ale zlodeji vyhľadávajú primárne zariadenia od Apple? Dôvod je podľa expertov jednoduchý. Zlodeji vyhľadávajú vždy tú najnovšiu a najlepšiu dostupnú elektroniku na trhu. Presne to isté sa dialo v časoch, keď sa na trh dostali prvé walkmany alebo sa do obehu dostali tenisky Michaela Jordana. To isté platí aj v prípade Apple produktov. V roku 2013 bolo v New Yorku ukradnutých takmer 8 500 zariadení, kým v roku 2002 to bolo len 25 produktov. Apple produkty tvorili v roku 2013 18% kradnutej elektroniky v New Yorku. Jedna z vecí, s ktorými NYPD nie je veľmi spokojná, je najmä ochota občanov v boji proti kriminalite. Iba malé množstvo okradnutých má záujem o vypátranie svojho telefónu. Krádež síce nahlásia na políciu, na druhú stranu nechcú sledovať fotografie potenciálnych zlodejov. V novembri/listopadu 2013 sa podarilo vypátrať len 20% zlodejov.

Práve v snahe o boj proti kriminalite polícia zdôrazňuje, aby užívatelia aktivovali funkciu Find my iPhone a pre neznalých zverejnili video, ktoré im pomôže aktivovať funkciu. Ďalšia vec, ktorú polícia ponúka obyvateľom, je program, vrámci ktorého môžu ľuda zaregistrovať svoju elektroniku na najbližšom okrsku, takže v prípade nálezu môže polícia rýchlejšie komunikovať s majiteľom elektroniky. Zlodeji si môžu odsedieť za mrežami 1 až 4 roky, no vo väčšine prípadov sa pre nich podarí vybaviť miernejší trest.

Find_my_phone_activation_lock
*Zdroj: WSJ

Související články

Dnes nejčtenější

.