Zavřít reklamu

Call of Duty, kdo by neznal tuto herní legendu ze světa konzolí nebo počítačů. Nyní se děj virtuálních bitev o záchranu světa přesouvá na displeje našich iOS zařízení a my jsme prošli peklem, zabili tisíce nepřátel a vyhodili do vzduchu vše co se jen dalo, abychom vám přinesli recenzi nejlepší first person střílečky v současnosti pro iOS.

Hned s první aktualizací hra navíc získala optimalizaci pro iPhone 5s a nové generace iPadů, které využívají procesor Apple A7. Z iPhone 5s jsem tedy během hraní vyždímal skutečně maximum a vy máte možnost zjistit, zda Call of Duty rozehřeje i váš procesor nebo se mu vyhnete. Pojďme se tedy podívat na hru, která v současné době dokáže jako jedna z mála vytěžit z iPhone 5s, iPadu mini Retina a iPadu Air skutečně maximum.

Call of Duty: Strike Team
Strike Team není pouze klasickou FPS akcí, ale hrou, jenž podobně jako například Future Soldier kombinuje taktickou hru s FPS. Hra nabízí dva módy, které můžete libovolně střídat. Zatím co můžete hrát klasickou FPS akci, máte také možnost vyslat speciálního dronu a všechny své vojáky ovládat pomocí Commander módu, právě ten je na hře unikátní a možnost využívat oba módy během jediné mise a jednoho hraní je skutečnou novinkou, která nemá u FPS na iOS obdoby, tento prvek si zkrátka zamilujete.

IMG_6633

Hru je možné dokončit bez problémů bez jakéhokoli in-app nákupu, ty jsou však v rámci hry k dispozici a je možné si dokoupit body, za které například obnovíte granáty, které během mise vypotřebujete. Při každé misi máte k dispozici opět kompletní vybavení, pokud však například v půlce mise spotřebujete všechny granáty, můžete si je nechat poslat za určitý počet bodů, je to však zcela zbytečné a nemusíte se obávat, že by hra vsázela na free-to-play. Pokud se rozhodnete nakupovat v rámci in-app, spíše si hru usnadníte, než že ji urychlíte nebo budete mít jen díky nákupům možnost dohrát CDO. Nákupy tedy jsou k dispozici, ovšem není je nutné vůbec využívat. Hra nabízí rozmanité mise, kterých je poměrně velké množství a každou misi je možné dohrát za zhruba 15 minut.

IMG_6667

Grafika, zvuk a zpracování
Poslední akční hrou kterou jsem hrál na přenosném zařízení byl Killzone Mercenary na PS Vita a ten nasadil laťku skutečně hodně vysoko. Možná se vám zdá hloupost srovnávat herní konzoli a hru za 39€ s telefonem a hrou za necelé 3€, to se však pletete. Call of Duty přináší do světa iOS ohromující grafický zážitek, který nelze dle mého osobního názoru srovnávat ani s poslední verzí Modern Combat. Grafika je skutečně plná detailů, textury jsou precizní a setkáváme se konečně s prvky, které známe jen z konzolí nebo počítačů.

Pokud například přepnete z klasického pohledu na pohled zpoza zaměřovače, pak se okolí pušky rozmaže a ostrý máte pouze záběr před ústím hlavně, díky čemuž hra působí mnohem realističtěji. Pohyby postav začínají připomínat pohyby lidí, i když samozřejmě nemůžete počítat se zážitkem, který přinesl Battlefield 3 na konzole. Nicméně pohyby již vypadají mnohem realističtěji a zlepšují zážitek z celé hry. Poletující sníh v zimních misích, který překrývá dým z vašeho teplého dechu je pak prvkem, na který na iOS nejsme příliš zvyklí.

IMG_6631

K dokreslení bojové atmosféry hry pak přispívají také zvuky. Co se týká zvuků zbraní, u těch záleží jak u které zbraně. Pokud máte v ruce odstřelovací pušku, uslyšíte zvuk podobný tomu, se kterým se setkáte u nejlepších videoher současnosti, při těžkém kulometu se však ozývá zvuk, který zrovna neodpovídá skutečnosti, tedy té skutečnosti kterou nám zprostředkovávají právě hry a filmy. Atmosféře pak nahrává také neustálá komunikace nejen mezi členy jednotky, ale také mezi vámi a ústředím, při boji se tak cítíte stejně jako když sledujete akční film ve kterém mezi sebou členové jednotky neustále komunikují, hlasy jsou navíc skutečně zapálené pro boj a nesetkáte se tak s žádným nudným komentářem, ale s hlasem, který zní tak, že mu jde skutečně o život.

Co se audio vizuální stránky týká, je hra na nejvyšší úrovni, se kterou se v současné době setkáme u iOS. Jediné co bych vytknul je již zmíněné ozvučení některých zbraní, to však mohou vývojáři kdykoli zpravit aktualizací. Jinak není hře v tomto směru v podstatě co vytknout. Na Retina displeji vypadá Call of Duty excelentně a jedná se o hru, kvůli které se vyplatí nasadit také sluchátka a užít si atmosféru.

IMG_6671

Hratelnost
Call of Duty je hrou, kterou neprojdete bez toho, aniž by vás někdo zabil, tedy možná projdete, ale v tom případě svůj život zasvěcujete hraní FPS na iOS. Vzhledem k tomu, že ovládání na iOS není takové, jako na počítači nebo konzoli, jsou virtuální protivníci téměř stejně přesní jako vy. Využívají překážky za které se snaží schovat a vykouknout jen v době, kdy vás mohou zastřelit. Nestane se vám tak, že soupeř vyleze z krytu a v ten moment začne přebíjet zbraň, právě naopak, když potřebuje přebít, schová se.

Již zmíněná možnost přepnout ze strategického módu do módu klasického FPS a libovolně oba módy měnit je novinkou, díky které je hra opět o něco jiná, než všechny ostatní. Celou hru lze projít ve strategickém módu, kdy jen udělujete rozkazy svým vojákům, v tom případě je však nesmíte nechat naběhnout proti deseti soupeřům, naopak musíte využívat taktiku a soupeře obklopit a poté zlikvidovat. Hru je však tkaé možné celou projít jako klasickou FPS nebo, což je častější, střídat oba módy, které si mohou navzájem pomáhat. Jakmile v taktickém módu zaujmete vhodnou pozici, přepnete se do FPS a zlikvidujete soupeře. V tomto směru mě hra připomíná například výborný Future Soldier od Clancyho.

IMG_6670

Resumé
I přesto, že jsme rozmazlený PS vita, mohu COD jen a jen doporučit a to i lidem jako jsem já, tedy těm kteří nehrají každou hru co se objeví v iTunes App Store a chtějí si jednou za tři měsíce vychutnat nějaký skutečně kvalitní titul. Nové a v podstatě pokud nepočítáme počin Zombies, tak také první COD v iTunes App Store rozhodně stojí za vaši pozornost. Jen si dejte pozor na to, že hra podporuje pouze iPad 3. generace a novější a iPhone 4s a novější, na ostatních zařízeních je hra zkrátka nehratelná a to i přesto, že v popisu kompatibility narazíte také na iPad 2. generace nebo iPhone 4, na těchto strojích je hra nehratelná.

IMG_6630

Díky nutnosti využít pro ovládání oba palce na displeji, je vhodné hrát hru především na iPadu nebo iPadu mini, kde je přece jen víc prostoru než na iPhone. Jestli jste tedy na Vánoce dostali iPhone 5s, iPad Air nebo iPad mini Retina a chcete vyzkoušet, co vaše nové zařízení dokáže, COD vás přesvědčí, že držíte v rukou skutečně výkonný tablet nebo smartphone.

IMG_6635

Související články

Dnes nejčtenější

.