Zavřít reklamu

Na prvý pohľad sa zdá, že zariadenia so systémom iOS sú najbezpečnejšie na svete a prakticky nič ich nemôže ohroziť. Na druhú stranu je tu nechválne známa bezpečnostná agentúra NSA, ktorá sleduje prakticky všetkých. Okrem globálneho programu PRISM sa však na internet dostali zmienky o ďalšom tajnom programe známom ako DROPOUTJEEP. Tento program sa týka výhradne prístrojov so systémom iOS, predovšetkým však telefónov iPhone. O to menej potešujúca správa je, že NSA už v roku 2008 hlásila 100% úspešnosť programu.

DROPOUTJEEP je pritom spyware, ktorý má za cieľ odosielať na servery NSA všetku komunikáciu užívateľov iPhone – hovory, SMS správy, polohu telefónu, odkazovú schránku a polohu najbližšieho vysielača. Odosielanie dát navyše neprebieha len s pomocou GPRS pripojenia, ale spyware dokáže odosielať citlivé dáta pomocou šifrovanej SMS správy, ktorú ale užívateľ telefónu nemôže vidieť. Utilita vytvorená bezpečnostnou agentúrou však nie je určená iba na odosielanie citlivých dát. Ako odhalili uniknuté dokumenty, agentúra môže pomocou neho kedykoľvek zapnúť mikrofón alebo fotoaparát na danom zariadení. Vzhľadom k tomu, že informácie pochádzajú z roku 2008, je otázne, či je program aktívny aj dnes – nemôžeme to totiž potvrdiť.

Otázkou však ostáva, ako dokázala NSA vytvoriť spyware, u ktorého potvrdila 100% úspešnosť. Prvou pravdepodobnosťou je, že NSA proste spolupracovala s Apple na jeho vytvorení, čím by NSA okamžite poznala všetky dôležité diery v systéme iOS. Steve Jobs však podľa informácií odmietol spolupracovať s NSA na programe PRISM a preto existuje aj tá možnosť, že pracovníci Applu nevedome vytvorili softvér obsahujúci plno bezpečnostných dier, ktoré neskôr objavili IT odborníci z bezpečnostnej agentúry.

Práve túto myšlienku zdieľa s publikom bezpečnostný expert Jacob Appelbaum na konferencii 30C3, teda na 30. Chaos Communication Congress: „Myslíte si, že im Apple pomohol vytvoriť ich? Neviem. Dúfam, že to ale Apple objasní… Tu je podľa mňa problém: Neverím tomu, že by im Apple nepomáhal. Nemôžem to nijak dokázať, ale NSA vo svojom dokumente doslova potvrdzuje, že vždy keď napadnú akékoľvek iOS zariadenie, vždy sa im to podarí. Buď má NSA ohromnú zbierku bezpečnostných chýb, ktoré sa nachádzajú na Apple produktoch, teda zbierajú bezpečnostné chyby u všetkých amerických produktov a následne ich ohrozujú, alebo tieto produkty ohrozuje samotný Apple. Neviem, ktorá z týchto možností je pravdivá. Rád by som veril tomu, že sa Apple pridal k programu PRISM až po smrti Steva Jobsa, teda že programátori odviedli svoju prácu na h***o.“

S3222_DROPOUTJEEP
*Zdroj: Forbes; The Daily Dot

Související články

Dnes nejčtenější

.