Zavřít reklamu

Medzi novinkami, ktoré spoločnosť Harman International predstavila na veľtrhu IFA v Berlíne, sa nachádzajú mnohé zaujímavosti. Jedna zo zaujímavostí, JBL Pulse, poputovala aj k nám do redakcie a okamžite si získala našu pozornosť vďaka tomu, že nápadne pripomína JBL Flip s množstvom nových funkcií. Už JBL Flip patril medzi produkty, ktoré sa tak nejak odlišovali od zvyšku tým, že pri tvare plechovky dokázali podať veľmi kvalitný zvuk aj pri vyššej hlasitosti, a Pulse je jednoducho jeho nástupcom, ktorý sa na trhu objavil s takmer ročným odstupom.

Dizajn a ovládanie

Narozdiel od Flip, ktorý pripomínal plechovku, si trúfnem povedať, že JBL pri novom prístroji pozmenilo dizajn a teraz už viac pripomína termosku. Za týmto pocitom môžu stáť aj pogumované konce reproduktoru, ktoré zároveň ukrývajú jedny z najdôležitejších vlastností. Okrem možnosti postaviť reproduktor do vertikálnej polohy sa tu totiž nachádza hlavný ovládací panel, ktorý na prvý pohľad ponúka len päť tlačidiel, no realita je iná. Okrem hlavných tlačidiel, ktoré vám umožnia meniť hlasitosť hudby, režimy osvetlenia a aktivovať Bluetooth, si všimnete drobné pestrofarebné bodky. Niekto by povedal, že sa jedná iba o obohatenie, no v skutočnosti slúžia k tomu, aby ste menili farby a jas LED-iek vo vnútri reproduktoru. Tým sa zároveň dostávame k základnej feature nového JBL Pulse. Reproduktor totiž dokáže meniť farby, či už náhodne alebo v rytme s hudbou. LED-ky sa nachádzajú pozdĺž celého reproduktoru a vyžarujú farby tak, ako si to vy sami nastavíte. K dispozícii máte osem farebných režimov a sedem úrovní osvetlenia. Je vidno, že JBL nezabudlo na legendárny iPod a farby môžete nastavovať tak jednoducho, akoby ste sa pohybovali v ponuke iPodu s kolieskom ClickWheel.

Pulse7_dv535x535

Túto vlastnosť považujem za veľmi prívetivú a používatelia, ktorí kvôli nastavovaniu nechcú tráviť čas na obrazovke iPhonu, si na ňu veľmi rýchlo zvyknú. Ako som už spomínal vyššie, v ovládacom paneli sa nachádza aj tlačítko na zmenu režimu osvetlenia a JBL prináša hneď päť rôznych režimov, ktoré nesú názvy Rainbow, Equalize, Club, Chill a Fog. Tieto režimy môžete ďalej upravovať podľa potreby, konkrétne tri z piatich režimov majú na výber z pomalého, mierneho a rýchleho tempa. Režimy Equalize a Club si pre zmenu vezmú inšpiráciu podľa práve prehrávanej hudby a tak je svetelná show unikátna do doby, než sa začnú skladby opakovať. Hudbu je možné prehrávať dvojako, a to buď za pomoci systémovej aplikácie alebo jednej z troch aplikácií, ktoré sú bezplatne dostupné v App Store. Presnejšie ide o aplikácie JBL MusicFlow, JBL MusicFlow Phone a Harman Kardon Remote. Najväčší pôžitok získate ale len pri JBL MusicFlow, ktorá je pre JBL Pulse už dnes plne prispôsobená a umožní vám meniť nastavenia osvetlenia. Bohužiaľ táto aplikácia nemusí fungovať na iPhone 4 s iOS 6.1.3 podľa predstáv, a napriek pozitívnej vlastnosti, ktorou je možnosť upravovať nastavenia reproduktoru priamo z hlavnej ponuky, sa tu nachádza množstvo bugov, ktoré degradujú užívateľskú skúsenosť. Pri výbere hudby stačí totiž spraviť jeden zlý pohyb a už nebudete môcť kliknúť na žiadne tlačítko. Táto nepríjemná skúsenosť mala u mňa na svedomí, že som v aplikácii jednoducho spustil prehrávanie všetkých skladieb a zvyšok som ovládal iba zo zamknutej obrazovky, respektíve z Multitasking ponuky v iOS 6.

Pulse5_dv535x535
Batéria

Prítomnosť farieb v kombinácii s Bluetooth má samozrejme vplyv na výdrž batérie a pokiaľ budete Pulse využívať so zapnutými svetelnými efektami, dočkáte sa rovnakej výdrže ako pri JBL Flip. V praxi to predstavuje približne 5 hodín prehrávania hudby, no pokiaľ sa rozhodnete ponechať zapnutý iba zvuk, dočkáte sa ešte dlhšej výdrže, čo v našom teste predstavovalo približne 9 hodín prehrávania hudby. Výdrž batérie sa samozrejme vždy odlišuje a veľký vplyv naň tentoraz má práve séria LED svetiel, ktoré sa vnútri reproduktoru nachádzajú.

Pulse3_dv535x535
Zvuk

Už pri prvom pohľade pochopíte, že JBL Pulse sa snaží upútať pozornosť mladších ľudí počúvajúcich modernú hudbu. Tomu odpovedá aj kvalita spracovania zvuku a za 189€ určite netreba počítať s audiofilnou kvalitou zvuku. Tým však nechcem povedať, že by bola kvalita zvuku zlá – je priemerná. Výšky a basy sú vyrovnané a nestretol som sa s nadmerným šumom či nepríjemnými dodatkami, ako to bolo pri niektorých ďalších produktoch, ktoré sa mi do rúk dostali v minulosti. Šum je ale aj naďalej prítomný a všimnete si ho predovšetkým pri systémových zvukoch a zvukoch, ktoré JBL vydá po zapnutí alebo pripojení iPhone. Najväčším lákadlom je hlasitosť. Pulse je už pri najnižšej hlasitosti celkom hlasný a s pribúdajúcou hlasitosťou je ešte hlasnejší. Z pohľadu bežného spotrebiteľa mi preto príde vhodnejšie používať produkt skôr cez deň ako v noci. V mojom tvrdení ma utvrdzuje aj fakt, že máte na výber len 15 prednastavených úrovní hlasitosti a nemôžete ich nijak upravovať, ani pomocou obrazovky iPhone. Medzi predvolenými hlasitosťami sa môžete pohybovať už tradične tlačítkami + a -, ktoré sa nachádzajú ako na iPhone, tak na samotnom reproduktore. Čo ale poteší je prítomná hra so svetlom, keďže pri zmene hlasitosti sa postupne zapínajú a vypínajú úrovne bielych LED-iek.

Čo rozhodne poteší, sú už spomínané vizuálne efekty. Tie totiž hudbu veľmi príjemne dopĺňajú a dotvárajú tak atmosféru, bez ktorej by ste mali pocit, že sa vám na stole povaľuje ďalší tmavý reproduktor. Reproduktor tak pôsobí omnoho živšie a podvedome vás núti mať ho zapnutý a počúvať na ňom hudbu. Vzhľadom k možnosti meniť farby si môžete dokonca hravo vytvoriť niečo, čo bude imitovať lávovú lampu, s výnimkou toho, že táto bude iba digitálna.

image_74902_35_v1
Resumé

Keď berieme v úvahu JBL Flip, ktorý má veľmi podobný tvar a spracovanie, osobne by som vedel prirovnať rozdiel medzi nimi dvoma k rozdielu medzi iPhone 5c a iPhone 5s. Jedná sa o dvojicu, ktorá sa napriek skoro totožnému dizajnu a veľmi podobnej výdrži batérie odlišuje v mnohých veciach, ktoré posúvajú novší model vpred. Okrem mierne pozmeneného tvaru, ktorý už nepripomína tak veľmi plechovku, sa stretávame s významnou vlastnosťou a to s prítomnosťou farebných LED svetiel a zaujímavým ovládacím panelom, aký poteší používateľov starších iPodov. LED-ky skutočne slúžia na to, aby bol zážitok z počúvania hudby veselší a v ideálnom prípade vám farebne odpovedal. K dispozícii máte celkovo osem farebných kombinácií, pričom sedem z nich tvoria len konkrétne farby. Farby sú veľmi silné a jasné, no ich jas si môžete ďalej nastavovať podľa vašej potreby. K dispozícii máte mimo iného aj možnosť zmeniť jas, a to opäť vo vrchnej časti reproduktoru, ktorá svojim ovládaním pripomína ClickWheel. Ovládanie neviditeľného kolieska je veľmi dobré a reaguje skoro tak rýchlo ako to dokáže u iPodov. Spracovanie produktu je rozhodne zaujímavé, pokiaľ však ide o hudbu, treba rátať s priemernou kvalitou zvuku, na akú môžete byť zvyknutí z niekoľkých ďalších produktov. V kombinácii so svetelnými efektami musí byť jasné, že je produkt mierený na mladších ľudí, počúvajúcich moderné žánre. Títo ľudia si však musia vystačiť s priemernou kvalitou zvuku bez akýchkoľvek dodatkov a osobne mi príde, že basy aj výšky sú na jednej úrovni, teda v kvalite zvuku nič neprevláda.

Související články

Dnes nejčtenější

.