Zavřít reklamu

Touch ID je bezesporu největší novinkou, kterou společnost Apple v letošním roce představila. Senzor otisků prstů, který má ve výbavě prozatím pouze jediný produkt, kterým je iPhone 5s, dokáže zajistit uživateli přístup k telefonu nebo jednotlivým funkcím, případně aplikacím bez toho, aniž by musel zadávat heslo. Jak se ukázalo, Apple si patentoval technologie, které využívá u Touch ID již v loňském roce, co však nebylo až doposud zřejmé je fakt, zda se Touch ID bude nadále rozvíjet a jakým směrem by to bylo vůbec možné.

Samozřejmě je jasné, že již brzy začnou Touch ID využívat softwarově aplikace, ovšem co se hardware týká, rozvoj tlačítka, které se změnilo od prvního iPhone z roku 2007 vůbec poprvé až v letošním roce, byl nejasný. Nyní však světlo světa spatřil patent, ve kterém společnost Apple popisuje možnost využít Touch ID jako trackpad. Nebude se však jednat o klasický trackpad na který jsme zvyklí, ale o trackpad, který bude ovládat jen pomocí náklonu prstu a přenesením váhy z jedné strany na druhou. Podle patentu totiž stačí přilož na Touch ID prst a následně přenášením váhy prstu z jedné strany na druhou, tedy pouhým zvýšením tlaku prstu na jednu stranu, bude možné pohybovat kurzorem nebo výběrovým menu.

Pomocí otáčení prstu na Touch ID pak bude možné spouštět další funkce, jako je například aktivace multitaskingu nebo podobně. To znamená, že pokud otočíte prstem například v protisměru hodinových ručiček, vyvoláte multitasking, pokud naopak otočíte po směru hodinových ručiček, pak se zobrazí lišta nástrojů. Tuto funkci mohou využít především handicapovaní uživatelé, ale také aplikace, ve kterých bude využit celý displej telefonu bez toho, aniž by na něm bylo nutné umístit virtuální tlačítka.

Další zajímavou novinkou, kterou popisuje 610 stran dlouhý patent je možnost využít dotykový displej jako senzor otisků prstů. Místo klasického tlačítka Home Button s Touch ID by tak bylo možné dotýkat se jakéhokoli místa na displeji telefonů, kde by proběhlo snímání otisku a jeho porovnání s osmi uloženými body. Zajímavé je, jakým způsobem Apple tuto funkcionalitu popisuje. Například běžné aplikace budou reagovat na dotek jakéhokoli uživatele, ovšem pokud se dotknete ikony pro nastavení telefonu nebo například ikonky pro mail/iMessages, bude nutné přiložit na ikonku konkrétní prst konkrétního uživatele, který bude mít povolený přístup k těmto aplikacím.

Do budoucna tak možná Apple skutečně vynechá Home Button a nahradí jej displejem, který bude schopný snímat otisky prstů, je však nepravděpodobné, že by se to stalo již u příštích generací iOS zařízení. Společnost by jen těžko investovala desítky milionů dolarů do vývoje Touch ID, které by pak použil jediný model v jediné generaci. Snímání otisků prstů nad konkrétní aplikací však dá možnost uživatelům možnost například půjčit svůj telefon dětem bez toho, aniž by se museli obávat, že například odepíší na nějaký důležitý pracovní mail.

touchid_hero

*Zdroj: macrumors.com

Související články

Dnes nejčtenější

.