Zavřít reklamu

I přesto, že jsme se na první iPhone mohli podívat již v roce 2007 a první iPad přišel o tři roky později, až doposud panovaly mezi jednotlivými produkty s operačním systémem iOS výkonnostní rozdíly. Záleželo generaci od generace, jak velké rozdíly panovaly mezi iPadem a iPhonem. Když přišel později iPad mini, nabízel procesor Apple A5, zatím co klasický Retina iPad stejně jako iPhone 5 v té době již disponovali procesorem Apple A6, respektive Apple A6X. Do té doby to každý bral tak, že když panují rozdíly mezi jednotlivými počítači, proč by nemohl panovat rozdíl mezi tablety a telefony jednoho výrobce.

V letošním roce však Apple představil novou generaci telefonu iPhone, konkrétně iPhone 5s, novou generaci iPadu, který nese označení iPad Air a také nový iPad mini s Retina displejem. Všechny zařízení navíc nabízí nejen zvýšení výkonu, ale také skutečné inovace, u iPhone je to Touch ID, u iPadu je to změna designu a u iPadu mini Retina displej. Co je však nejzajímavější je fakt, že Apple poprvé v historii osadil všechny své iOS produkty s výjimkou iPod touch jedním procesorem, kterým je procesor Apple A7 s 64-bit architekturou. Součástí tohoto procesoru je taktéž nový koprocesor M7, který se stará o zpracování dat z pohybových senzorů.

Společnost tak jednak motivuje vývojáře, kterým nic nebrání ve vývoji aplikaci využívajících jak koprocesor M7, tak i plně 64-bit architekturu, ale také sjednocuje svá zařízení. I přesto, že je procesor Apple A7 taktován u iPhone 5s na 1,3Ghz, u iPadu Air na 1,4Ghz a u iPadu mini je pak taktován na 1,29Ghz, je rozdíl při běžném používání skutečně minimální a s klidným svědomím mohu prohlásit, že je zanedbatelný. To ve výsledku vede k faktu, že je zcela jedno na kterém zařízení práci děláte a rozhodující je pouze velikost displeje. Samozřejmě nyní záměrně opomeneme kvalitu fotoaparátu, která je z pochopitelných důvodů u iPhone vyšší než u iPadů a bavíme se pouze o samotném výkonu v oblasti výpočtů a grafiky. Stejnou hru můžete hrát stejně kvalitně na iPadu, iPadu Air nebo iPhone, bez sebemenšího rozdílu.

Apple tak i po letech, kdy již není v čele společnosti Steve Jobs dokázal naplnit jeho vizi, díky které se uživatel nemá starat o to jaké zařízení používá a jak je výkonné, má mu zkrátka přinést vše, co od něho očekává bez nutnosti rozhodovat se na základě parametrů. Pokud si nyní jdete koupit nové iOS zařízení, je jedno po kterém sáhnete, rozdíl je skutečně pouze v rozměrech (bavíme se o výkonu), nikoli v rychlosti. Je samozřejmě nemožné srovnávat telefon a tablet, obzvláště u Applu, kde je rozdíl mezi telefonem stále ještě významný, ovšem jde o to, že stejnou práci, kterou děláte na tabletu, dokáže váš telefon také a to stejné samozřejmě platí i v opačném směru.

iPad_Air_mimo

Související články

Dnes nejčtenější

.