Zavřít reklamu

Bloomberg zverejnil zaujímavé informácie z dielne Microsoftu, respektíve jedného z kandidátov na pozíciu nového CEO. Stephen Elop je dnes verejnosti známy predovšetkým ako bývalý CEO Nokie, no v minulosti taktiež pracoval ako šéf divízie Microsoft Office. Nemusíme sa preto čudovať, že práve sada Office patrí medzi kľúčové body v plánoch Stephena Elopa, ktorý patrí medzi potenciálnych náhradníkov za Steva Ballmera. Elop by sa mal vo svojom programe zamerať na rozšírenie sady Office aj na platformy Apple iOS a Google Android.

Plány sú zatiaľ samozrejme interné a nadobudnú platnosť iba v tom prípade, že sa Elop skutočne stane ďalším CEO Microsoftu. Plány vravia o tom, že Elop ako CEO by sa mal postarať o to, že Office už nebude kľúčovým produktom systému Windows, ale bude dostupný pre všetky platformy a to pravdepodobne v plnohodnotných verziách. Toto rozhodnutie bude mať nepochybne veľký dopad aj na vývoj Office pre iPad, o ktorom sa špekuluje už niekoľko rokov. Ani po rokoch špekulácií nie je o sade známe prakticky nič, no vieme, že pravdepodobne ponúkne rovnaké funkcie ako Pages, Numbers a Keynote od Applu. Postoj Stephena Elopa voči sade Office je veľmi odlišný od súčasného postoju Microsoftu. Ten na konkurenciu zareagoval tak, že Office Mobile je dostupný iba pre iPhone a vyžaduje ročné predplatné vo výške 99 dolárov. Sada Office je napriek tomu dostupná na Windows Phone bezplatne, pričom smartfóny majú aplikácie Word, Excel a PowerPoint predinštalované.

office-for-ipad-the-daily-exclusive

Dôvod, prečo sa chce Elop zamerať na Office je ten, že Microsoft môže získať väčšiu hodnotu tým, že maximalizuje predaje Office, a nie že ho bude využívať ako nástroj na posilnenie predajov zariadení so systémom Windows. Vďaka narastajúcej popularite tabletov sú predaje PC nižšie ako v minulosti a spoločnosť Gartner Inc. očakáva, že predaje PC tento rok klesnú o 11%. V takom prípade je Elopov krok veľmi logický, keďže spoločnosť sa bude musieť skôr či neskôr prispôsobiť post-PC ére. Elop je tiež pripravený na scenár, kedy by musel predať niektoré z významných divízií, ako napríklad Bing či Xbox. Predaj divízie Xbox sa však zdá byť veľmi nereálny, keďže práve predaje tejto hernej konzoly majú veľký vplyv na celkový zisk spoločnosti. Plány Stephena Elopa sa ale nemusia uskutočniť. Bývalý CEO Nokie je totiž len jedným z niekoľkých kandidátov na CEO Microsoftu, pričom mu konkuruje napríklad CEO Ford Motor Alan Mulally, prevádzkový riaditeľ Microsoftu Kevin Turner, vedúci stratégie Microsoftu Tony Bates alebo vedúci podnikového softvéru Microsoftu Satya Nadella.

Office-365-retail
*Zdroj: Bloomberg

Související články

Dnes nejčtenější

.