Zavřít reklamu

Keďže Apple neoznámil žiadny fixný dátum vydania iPadu mini s Retina displejom, bolo takmer okamžite jasné, že narazil na problémy s jeho výrobou. Už pred ohlásením produktu niekoľko zdrojov hlásilo, že Apple nedokáže vyrobiť dostatok Retina displejov a my dnes poznáme zrejme skutočný dôvod, prečo to tak je. Podľa posledných informácií spočíva problém s nedostatkom displejov v duchoch, ktoré sa zjavujú na množstve nových IGZO displejov od Sharpu. Kvôli prísnym podmienkam Applu tak Sharp hlási len malé množstvo vyrobených displejov.

Samotný problém s duchmi je spôsobený štvornásobne menšími pixelmi, keďže nový iPad mini ponúka displej s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov. Sharp má vyrábať tieto displeje pomocou svojej IGZO technológie, pričom veľká časť týchto displejov dnes zobrazuje duchy, podobne ako na MacBooku Pro Retina. Narozdiel od MacBooku sú ale duchy na novom iPade mini skoro neviditeľné a existuje veľmi malá šanca, že by si ich bežné ľudské oko všimlo. Napriek tomu Apple nechce byť kompromisný a Sharp sa musí snažiť dodržať prísne podmienky, čoho výsledkom je nižšie množstvo vyrobených displejov. Toto je zároveň dôvod, prečo sa chce Apple vrátiť k svojmu pôvodnému plánu, že výrobu Retina displejov pre iPad mini budú mať na starosti traja výrobcovia.

Tretím výrobcom je podľa všetkého Samsung Display, pričom on spolu s LG Display a Sharp mal do konca tohto roku vyrobiť 15 miliónov displejov. Apple však zrejme kvôli búrlivej situácii odstúpil od dohody a prenechal výrobu displejov zvyšným dvom spoločnostiam. Najnovšie sa Apple snaží uzavrieť dohodu, podľa ktorej by mal Samsung Display priložiť ruku k dielu až od budúceho roku a v predvianočnom období preto treba počítať s obmedzeným množstvom kusov nového iPadu mini. Do úvahy mal v minulosti spadať aj AU Optronics, ten však kvôli problémom s výrobou nesplnil podmienky Applu a naďalej tak ostáva výrobcom displejov pre prvú generáciu iPadu mini. Spoločnosť však myslí aj na horšie situácie a pokiaľ by sa problém s duchmi nepodarilo vyriešiť, Apple chce prestúpiť na technológiu LTPS, ktorú dnes využíva u tabletov len Amazon. Technológia je určená primárne pre menšie prístroje, smartfóny a zatiaľ sa nevyrába v tak veľkom množstve, aby výrobcovia dokázali uspokojiť Apple. Ďalším problémom v prípade LTPS technológie je aj vyššia cena, vďaka čomu by mal Apple nižší zisk z predaja produktu. Problém s výrobou môže samozrejme vyústiť v posunutie dátumu vydania, čo je taktiež reálny scenár.

overview_hero
*Zdroj: ETNews.com

Související články

Dnes nejčtenější

.